کدام کشور پرخرج‌ترین انتخابات را خواهد داشت؟

انتخابات پرهزینه

...

سال 2024 در حقیقت سال انتخابات است. بیش از نیمی از مردم جهان پای صندوق‌های رای می‌روند. از آمریکا گرفته تا هند. اما کدام انتخابات پرهزینه‌ترین و پرخرج‌ترین انتخابات در جهان خواهد بود؟ آیا پاسخ الزاما به آمریکا بازمی‌گردد؟

امسال، سال انتخابات است. بیش از نیمی از جمعیت جهان پای صندوق‌های رای می‌روند تا تکلیف ریاست‌جمهوری را در کشور خود تعیین کنند. در این شرایط می‌توان پرسشی را مطرح کرد: کدام انتخابات می‌تواند حتی از انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا هم پرهزینه‌تر باشد؟ شاید بسیاری از افراد بگویند هیچ‌یک از آن‌ها نمی‌تواند به اندازه انتخابات در آمریکا هزینه‌بر باشد، با این حال یک مورد استثنایی وجود دارد که احتمالا هزینه‌اش سرسام‌آور خواهد بود: انتخابات هند! این ادعا را می‌توان به کمک آماری تاریخی هم به اثبات رساند. انتخابات عمومی که در سال 2019 در هند برگزار شد، پرهزینه‌ترین انتخابات تاریخ بود. طبق برخی آمار و ارقامی که وجود دارد، 8.5 میلیارد دلار در کارزارهای مختلف در انتخابات آن سال هزینه شده است. البته فعلا انتخابات ریاست‌جمهوری فعلی آمریکا پرهزینه‌تر شده اما هند احتمالا دوباره در این رقابت، پیروز می‌شود. طبق برخی برآوردها این کشور قرار است برای برگزاری انتخابات خود بین 10 تا 16 میلیارد دلار هزینه کند و به این ترتیب به عنوان اصلی‌ترین رقیب کاخ سفید مطرح خواهد شد.

هزینه‌های بالای کارزارهای انتخاباتی در هند همیشه جزو مواردی بوده که مردم نسبت به آن بحث کرده‌اند. دولت هم مدعی شده که تلاش می‌کند این هزینه‌ها را کاهش دهد و جلوی برخی هزینه‌های اضافی را بگیرد. حتی در این زمینه دستورالعمل‌هایی هم در نظر گرفته شده و به بانک‌ها هم در این‌باره، مواردی ابلاغ شده تا بتوانند هزینه‌های اضافی را در ارتباط با انتخابات کنترل کنند. این دستورالعمل‌ها جزئیات قابل بررسی هم دارد که در اختیار بانک‌ها قرار گرفته تا بتوانند آن را مورد بررسی قرار دهند و مطابق با آن رفتار کنند. تخصیص منابع هم در رابطه با انتخابات در این زمینه، به همین شکل و براساس همین دستورالعمل‌های دولتی قرار است محدود شود.

نکته اینجاست که در گذشته هم تلاش‌هایی صورت گرفته تا این محدودیت‌ها برقرار شود. با این حال، این تلاش‌ها ناموفق بوده و الزاما نتوانسته تغییری را در این زمینه ایجاد کند. داده‌هایی هم درباره هزینه‌های انتخابات در هند جمع‌آوری شده که می‌تواند وضعیت را در این کشور نشان دهد. تغییرات و تحولات را هم در این زمینه می‌توان مورد بررسی قرار داد. البته اینکه داده‌ها و آمار در این زمینه چقدر قابل اعتماد باشند، جای سوال دارد. اما به هر حال می‌تواند حدودی را نشان دهد و اندکی وضعیت را روشن کند.

*رقابت در فضای ناسالم

برخی از داده‌ها نشان می‌دهند که دولت تا چه اندازه در هر انتخابات، خودش را بدهکار کرده و تا چه اندازه از بانک‌ها قرض گرفته تا بتواند پیروز میدان باشد. ظاهرا این مسئله به نوعی رسم در هند تبدیل شده است. به همین دلیل است که بحث‌ها و چالش‌هایی هم در این زمینه در هند به وجود آمده و افکار عمومی هم نسبت به آن واکنش نشان داده‌اند، تا جایی‌که دولت ناچار شده تحولاتی را در این زمینه رقم بزند و شرایط را عوض کند. حتی پای صنایع بزرگ هم در این کشور، به ماجرای هزینه‌های بالای انتخابات باز شده و هرکدام به نوعی در این جریان دخیل بوده‌اند.

بسیاری از منتقدان می‌گویند احزاب مختلف و رقیب در هند تلاش می‌کنند هریک هزینه‌های خود را در مقابل مردم کاهش دهند اما در نهایت ناچارند برای اینکه به رقابت ادامه دهند، از این رسم دیرین تابعیت کنند و به همین دلیل، دوباره هزینه‌هایشان بالا می‌رود و دولت را هم در این زمینه مدیون و مقروض می‌کنند. یکی از نکات جالب دیگری که در هند مورد بحث قرار گرفته این است که هر یک از نامزدها تلاش می‌کنند آرایی را برای خود بخرند، این خرید آرا هم هزینه‌هایی دارد.

افزایش انتقادها در هند باعث شده که دولت با چالش‌های مختلفی مواجه شود. شاید برخی از نامزدها به دنبال خرید آرا باشند اما به هر حال به بودجه و پول هم برای خرید رای نیاز دارند و حالا دولت باید این بودجه‌های انتخاباتی را کاهش دهد تا کمتر در معرض نقد قرار بگیرد. در نهایت می‌توان گفت انتخابات هند به دلیل همین فرهنگ نادرست و غیر شفاف، یکی از گران‌ترین و پرخرج‌ترین‌ها در دنیا محسوب می‌شود.

منبع: اکونومیست / ترجمه: آینده‌نگر

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?77838

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام