روایت یک عضو هیات نمایندگان اتاق تهران از آثار سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی

واردات هم‌زمان با سیاست افزایش تولید باعث زیان، ‌تولیدکنندگان شد

...

داود رنگی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران عنوان کرد که واردات تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار و گوشت مرغ، هم‌زمان با اجرای سیاست افزایش جوجه‌ریزی، قیمت مرغ را به کمتر از قیمت تمام شده رسانده و تولیدکنندگان مرغ را متحمل زیان کرده است.

شرکت پشتیبانی امور دام کشور طی فراخوانی از تولیدکنندگان گوشت مرغ برای تامین ذخایر راهبردی، دعوت به همکاری کرده است. در ادامه این فراخوان آمده است که شرکت پشتیبانی امور دام کشور این فراخوان را برای حمایت از تولید ملی و تامین ذخایر راهبردی گوشت مرغ کشور سال ۱۴۰۳ از محل تولید داخلی به جای خارجی صادر کرده است. مخاطب این فراخوان نیز کلیه زنجیره‌های تولید، اتحادیه‌ها، تشکل‌ها و تولیدکنندگان گوشت مرغ هستند. اما فارغ از اینکه صدور چنین فراخوانی تا چه حد مسبوق به سابقه است و تا چه حد می‌تواند فرآیند عادی تولید را تحت تاثیر قرار دهد،‌ ظاهراً این اقدام برای تعدیل تبعات سیاست‌های اجرایی وزارت جهاد کشاورزی در ماه‌های گذشته صورت گرفته است.

رئیس هیات مدیره فدراسیون طیور ایران در این باره با اشاره به ماموریت وزیر جهاد کشاورزی در ابتدای صدارت خود به معاونت امور دام با هدف افزایش میزان جوجه‌ریزی به حدود 150 میلیون قطعه در ماه، عنوان کرد که با اعلام این هدف به طور طبیعی دستگاه‌های اجرایی و مرغداران نیز به تولید جوجه و جوجه‌ریزی مشغول شدند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، داود رنگی با بیان اینکه این جوجه‌ریزی‌ها در حال حاضر به ثمر نشسته است، ادامه داد: اما مساله‌ای که جای گله دارد این است که دولت هم‌زمان با پیشبرد سیاست افزایش تولید، واردات جوجه نطفه‌دار و گوشت مرغ از خارج را هم در دستورکار قرار داد. این واردات در کنار افزایش تولید داخلی سبب شد که اکنون قیمت مرغ به کمتر از قیمت تمام شده کاهش یافته و مرغداران نیز متحمل زیان شده‌اند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران افزود: حالا دولت برای جلوگیری از ادامه زیان مرغداران تصمیم گرفته است که ذخایر استراتژیک را از تولید داخلی تامین کند. منتها ما شاهد آن هستیم که مدام تجربه‌های شکست خورده گذشته، تکرار ‌می‌شود. مساله این است که شرکت پشتیبانی دام پولی در بساط ندارد که طلب مرغداران را بپردازد و مقرر شده که در ازای آن کالایی نظیر دان، ذرت و کنجاله در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد که این موارد نیز عمدتاً به موقع تامین نشده و مرغداران را با مشکل مواجه می‌کند.

رنگی در مورد احتمال تحقق اهداف دولت در سایه اجرای این طرح گفت: میزان تحقق‌پذیری اهداف دولت به مدیریت اجرایی و چالاکی سیستم باز می‌گردد. این طرح شاید بتواند بخشی از اهداف دولت را تامین کند اما آن‌طور که انتظار ‌می‌رود، رضایت تولیدکنندگان و مرغداران جلب نخواهد شد؛ به این دلیل که مدیریت اجرایی در این بخش از چالاکی کافی برخوردار نبوده و پاسخگو نیست. اما به طور کلی اقدام دولت برای تامین ذخایر راهبردی از محل تولید داخل مثبت ارزیابی می‌شود و امیدواریم که با اجرای این طرح، مازاد تولید از بازار جمع شود.

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?77478

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط