در دیدار هیات اعزامی اتاق بازرگانی تهران از قطب خودروسازی ترکیه مطرح شد

ضرورت حذف موانع غیرتعرفه‌ای

...

هیات اعزامی اتاق بازرگانی تهران در روز پایانی حضور خود در ترکیه، عازم شهر بورسا، قطب خودروسازی این کشور شده و ضمن دیدار با مقامات اتاق بورسا از دو مرکز صنعتی این شهر نیز بازدید کرد.

در ملاقات هیات اعزامی اتاق تهران با عضو هیات رئیسه و برخی دیگر از مدیران اتاق بازرگانی بورسا، دو طرف نسبت به ارتقا سطح مناسبات تجاری دو جانبه تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران،‌ هاکان باتماز، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی بورسا، در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه بورسا پس از استانبول دومین شهر از نظر گستردگی فعالیت‌های تجاری با 17 منطقه صنعتی شناخته می‌شود، گفت: اتاق بورسا در سال 1889 تاسیس شده و دارای 55 هزار عضو و 70 کمیسیون تخصصی است.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه ترکیه مسیر ورود ایران به اروپا بوده و ایران نیز دروازه ورود ترکیه به اوراسیاست، ضرورت استفاده از این ظرفیت را گوشزد کرد.

باتماز سپس از ضرورت حل مشکلات حمل‌ونقل و سوخت میان ایران و ترکیه و همچنین حذف موانع غیرتعرفه‌ای میان دو کشور به عنوان راه‌حل افزایش مبادلات یاد کرد و در ادامه، تداوم این رفت‌وآمدها را راهی برای حل مشکلات خرد و کلان دانست.

گردشگران ترکیه را برای سفر به ایران ترغیب کنید

در ادامه این جلسه دبیرکل اتاق تهران به اهداف این سفر اشاره کرد و درباره ضرورت آشنایی تجار ایران و ترکیه سخن گفت.

بهمن عشقی که سرپرستی هیات اعزامی اتاق تهران را برعهده دارد، پیشنهاد تدوین سند تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه با اولویت کالاهایی که در بورسا تولید می‌شود را مطرح کرد و در عین حال ایجاد بانک اطلاعاتی مشترک از تجار دو کشور را پیشنهاد کرد. به گفته او، یکپارچه کردن اطلاعات تجار ایران و ترکیه امکان شکل‌گیری سرمایه‌گذاری مشترک را فراهم می کند.

دبیرکل اتاق تهران افزود: این احتمال وجود دارد که برخی صنایع در ترکیه مزیت خود را به تدریج از دست بدهند و در این شرایط با وجود انرژی ارزان در ایران، انتقال این صنایع به کشور ما می‌توانند مجدد سودآوری ایجاد کند. بنابراین تشکیل شرکت‌های مشترک با مشارکت فعالان ایران و ترکیه در حوزه‌هایی که مزیت خود را در ترکیه از دست داده‌اند،  به منزله یک فرصت برای صنعتگران این کشور در ایران خواهد بود.

عشقی سپس با اشاره به تضعیف لیر در مقابل دلار و یورو گفت که در سایه این تغییرات، سفر اتباع ترکیه به اروپا پرهزینه خواهد بود؛ از این رو اتاق بورسا و سازمان‌های متولی گردشگری در ترکیه می‌توانند در تشویق سفر گردشگران ترک به ایران موثر واقع شوند. او افزود: صلح در سایه توسعه تجارت تقویت می‌شود و تجارت هم با توسعه گردشگری محقق می‌شود.

در ادامه، دو طرف نسبت به استمرار ارتباطات میان اتاق تهران و اتاق بورسا و برگزاری رویدادهای تجاری مشترک توافق کردند. اعضای این هیات در ادامه سفر خود به بورسا، از شرکت Race Group فعال در زمینه خودروسازی تجاری و شرکت Harput Tekstil فعال در حوزه نساجی بازدید کردند.

 

 

 

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?76706

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط