در ملاقات هیات اتاق تهران با سرکنسول ایران در استانبول مطرح شد

امکانات کنسولی در خدمت فعالان اقتصادی برای تجارت با استانبول

...

اعضای هیات اعزامی اتاق بازرگانی تهران در جریان برنامه‌های خود در سفر به استانبول ترکیه با سرکنسول ایران در استانبول ملاقات و بر توسعه روابط تجاری با این شهر مهم ترکیه تاکید کردند. سرکنسول ایران در استانبول نیز از همراهی و همیاری کنسولگری با فعالان اقتصادی ایران خبر داد.

اعضای هیات اعزامی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در جریان سفر کاری خود به ترکیه برای بررسی شرایط توسعه روابط اقتصادی و هم‌چنین ارزیابی و کسب تجربه از رابطه بخش خصوصی با دولت در این کشور، با حضور در کنسولگری ایران در استانبول با سرکنسول کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند.

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران در ابتدای این ملاقات با اشاره به اهمیت توسعه روابط تجاری ایران و ترکیه، هدف از اعزام هیاتی از مدیران ستادی استان تهران به ترکیه توسط اتاق تهران را آشنایی مدیران دولتی با ساختار و دامنه عملکرد بخش خصوصی ترکیه به ویژه استانبول عنوان کرد و گفت: بهره‌مندی از تجربیات این کشور در مواجهه با بخش خصوصی و نوع حمایت‌های دولت ترکیه از فعالان اقتصادی از دیگر محورهای این سفر است.

بهمن عشقی، که سرپرستی این هیات را برعهده دارد، در  ادامه با بیان اینکه نقش مشورتی اتاق‌های بازرگانی در ایران از زاویه وجود قوانین بسیار مترقی است و تصویب قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار شاهد این مدعاست، ادامه داد: با این حال این قوانین در اجرا چندان موفق نبوده است. افزون بر قوانین، برخی رهنمودهای مقام معظم رهبری نیز معطوف به ایجاد ثبات و خصوصی‌سازی در اقتصاد بوده است که باید مورد توجه قرار گیرد

او در ادامه با اشاره به برخی مشکلات تجار ایران و ترکیه در توسعه مراودات ازجمله در حوزه‌ تعرفه پیشنهاد کرد که اتاق بازرگانی تهران در قالب یک تفاهم مشترک با سرکنسول ایران و استانبول، سند تعرفه ترجیحی با این کشور را تدوین کرده و به سیاست‌گذار ارایه کند. پیشنهاد دیگر بهمن عشقیی، ایجاد اتاقی مشترک با محوریت اتاق تهران و مشارکت تجار ترک بود که مورد استقبال قرار گرفت.

در ادامه این جلسه سرکنسول ایران در استانبول نیز طی سخنانی به نوع فعالیت‌های بخش خصوصی در ترکیه اشاره کرد و در عین حال تاکید کرد که بخش خصوصی ایران می‌تواند از امکانات کنسولی ایران برای بهبود و توسعه روابط تجاری با فعالان اقتصادی استانبول استفاده کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، جواد معبودی‌‌فر این مساله را نیز مطرح کرد که برخی فرم‌ها و اصول بین‌المللی تجارت توسط تجار ایرانی در ارتباط با ترکیه رعایت نمی‌شود. او در بخش دیگری از سخنانش برخی موانع افزایش تجارت دو کشور را مورد اشاره قرار داد و نسبت به تسهیل امور بازرگانان برای همکاری اقتصادی با تجار و صنعتگران استانبول اعلام آمادگی کرد.

در ادامه این جلسه، سایر حاضران و اعضای هیات نیز به طرح نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط