همزمان با حضور سران گروه هفت در هیروشیما، در پکن اتفاق افتاد

چین واردات تراشه‌های Micron از آمریکا را ممنوع می‌کند

...

اداره فضای سایبری چین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که محصولات تراشه‌های الکترونیکی شرکت آمریکایی micron در بررسی‌های امنیت شبکه که از سوی این رگولاتوری صورت گرفته، شکست خورده‌است و برخی از این تراشه‌ها ساخت این شرکت آمریکایی خطرات امنیتی جدی را برای زیرساخت‌های اطلاعاتی چین ایجاد می‌کند، از این رو تامین‌کنندگان زیرساخت‌های حیاتی چین را از خرید این محصولات منع می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، ممنوعیت واردات تراشه‌‎های آمریکایی micron از اداره فضای سایبری چین در حالی اعلام شد که سران هفت کشور بزرگ صنعتی این روزها در هیروشیما ژاپن گردهم آمده‌ و مشغول گفت‌وگوهای سیاسی و اقتصادی هستند. در این اجلاس، جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات‌متحده‌آمریکا اعلام کرد که کشورهای گروه هفت بر سر ریسک‌زدایی در روابط خود با چین، توافق کرده‌اند. رهبران گروه هفت همچنین در بیانیه‌ای، روی ابتکاری برای مقابله با «اجبار و اخاذی اقتصادی» در مراودات بین‌المللی که از سوی کشورها صورت می‌گیرد، به توافق رسیدند. گفته می‌شود، بخش‌هایی از این ابتکار، راهکار جمعی سران گروه هفت برای مقابله با رویکردهای اقتصادی چین است.

 دولت چین در حالی به تولیدکنندگان تجهیزات کامپیوتری حساس گفته است که باید از خرید محصولات میکرون، بزرگترین سازنده تراشه‌های حافظه آمریکایی، خودداری کنند که این تصمیم ممکن است سازندگان و تامین‌کنندگان بخش‌هایی از مخابرات، حمل‌و‌نقل و امور مالی چین را در برگیرد.

تحلیل‌گران معتقدند که اقدام اخیر چین، مناقشه ادامه‌دار این کشور و آمریکا در حوزه فناوری و امنیت را تشدید خواهد کرد. در ماه نوامبر گذشته، دولت بایدن تاییدیه تجهیزات مخابراتی جدید شرکت‌های هوآوی و ZTE چین را ممنوع و اعلام کرد که این تجهیزات، امنیت ملی ایالات متحده را در معرض خطر قرار می‌دهد.

در همین زمینه، سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا از تصمیم اخیر چین، انتقاد کرد و گفت که این وزارت با محدودیت‌هایی که مبنای واقعی ندارد، مخالف است.

به دنبال انتشار خبر ممنوعیت خرید تراشه‌های الکترونیکی micron از سوی چین، سهام برخی از شرکت‌های مطرح سازنده تراشه‌ و رقیب micron افزایش یافت. شرکت آمریکایی Micron حدود 10 درصد از درآمد خود را از بازار چین به دست می‌آورد، پس از اخطار اخیر اداره فضای سایبری چین (CAC) ممکن است که فروش این سازنده بزرگ تراشه به مشتریان غیرچینی در این کشور نیز دست‌خوش تغییر شود.

گروه جفریز که یک شرکت خدمات بانکی و مالی در نیویورک است، گفته‌است که شرکت میکرون، سال گذشته 5.2 میلیارد دلار از چین و هنگ‌کنگ درآمد کسب کرد که حدود 16 درصد از کل درآمد این شرکت آمریکایی بوده‌است.

 

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?76250

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط