در فصل نخست سال 2023 رقم خورد

رشد 4.5 درصدی اقتصاد چین

...

اقتصاد چین در سال گذشته میلادی 3 درصد رشد کرد. این درحالی است که پکن برای رشد 5.5 درصدی در سال 2022 برنامه ریزی کرده بود.

درحالی که رشد اقتصادی در بین 10 اقتصاد نخست در جهان، در مسیر نزولی قرار گرفته است، اداره آمار چین از افزایش تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی خبر داد.

سی ان بی سی نوشت سیاست بانک های مرکزی در جهان  برای اثربخشی بر تورم، رشد اقتصادی در  اقتصاد های رقیب با  چین را کاهش داده است. اما اداره آمار دومین اقتصاد جهان اعلام کرد در فصل نخست سال 2023، تولید ناخالص داخلی در چین 4.5 درصد رشد کرده است. این میزان رشد، بالاترین نرخ رشد تولید ناخالص داخلی چین از سال گذشته است. در سال گذشته اقتصاد چین 4.8 درصد رشد کرد. هم چنین در نظرسنجی رویترز، رشد اقتصادی چین 4 درصد پیش بینی شده بود. رشد فصلی اقتصاد چین 2.2 درصد بوده است.

این میزان رشد اقتصادی در  چین با وجود اعمال محدودیت های سختگیرانه برای کنترل کرونا در این کشور حاصل شده است.

در سه ماهه پایانی سال 2022، اقتصاد چین 2.9 درصد رشد کرده است.

در ماه مارس فروش خرده فروشی ها 10.6 درصد رشد کرده است. هم چنین تولید محصولات صنعتی 3.9 درصد  افزایش یافته درحالیکه این رقم در پیش بینی رویترز 4 درصد بود.

اقتصاد چین در سال گذشته میلادی 3 درصد رشد کرد. این درحالی است که پکن برای رشد 5.5 درصدی در سال 2022 برنامه ریزی کرده بود.

برای سال 2023، دولت چین در ماه گذشته  از هدفگذاری برای تحقق رشد 5 درصدی در اقتصاد خبر داده است. با این حال گلدمن ساچز می گوید رشد 4.5 درصدی اقتصاد چین در فصل نخست سال جاری میلادی، امکان تحقق رشد 6 درصدی را فراهم کرده است. اما نکته مهم در این بین، افزایش سرمایه گذاری در زیرساخت ها و توسعه اینترنت 5G است.

همچنین تقاضای خارجی برای محصولات صنعتی چین از دلایلی است که هنوز در برنامه ها، به جای 6 درصد، رشد 5درصدی پیش بینی شده است.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام