هی ژیانگژین چطور به جمع 10 ثروتمند چینی راه یافته است؟

پُر کار و کم حرف

...

هی ژیانگژین 64اُمین میلیاردر در فهرست بلومبرگ است. مردی از چین که کمتر حرف می زند و بیشتر کار کرده است.

آینده نگر

از هی ژیانگژین کمتر سخنرانی با مشتریان شرکت مایدیا شنیده شده است. لهجه رایج او در استانی که به دنیا آمده، برای همه مردم در چین قابل فهم نیست. او به جای حرف زدن، بیشتر کار کرده است. کسب وکارش را از پلاستیک شروع کرده، بعد معجزه الکترونیک را درک کرده و پس از ساخت پنکه های برقی، به تولید لوازم خانگی رسیده است. برعکس دیگر میلیاردرهایی که در فهرست بلومبرگ جا خوش کرده اند، او نه در سنین کمتر از 30 سالگی، بلکه دو سال مانده به 40 سالگی به ثروت رسیده است. این روزها که 80 ساله شده، دست از مدیریت کسب وکارش کشیده، آن را به خانواده و مدیران کارآمد و قدیمی در شرکت سپرده و سهامش را از طریق روابط خانوادگی مدیریت می کند.  

*شرکت مایدیا

شرکت مایدیا یا Midea Group بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده تهویه مطبوع در چین است. درآمد این شرکت که دفتر مرکزی آن در شهر فوشان چین قرار دارد، در سال 2021 به 343 میلیارد یوآن رسید که معادل 53.2 میلیارد دلار است. این شرکت را هی ژیانگژین تاسیس کرد. مردی با ثروتی معادل 23.4 میلیارد دلار در نیمه فوریه سال 2023 که در جایگاه 64اُم در فهرست بلومبرگ از 500 میلیاردر جهان قرار گرفته است. هم چنین در فهرست فوربز، در شانزدهمین روز از دومین ماه سال جاری میلادی، دارایی هی ژیانگژین 28.3 میلیارد دلار برآورد شده. دارایی که او را در فهرست این رسانه از ثروتمندان جهان، در جایگاه 62اُم قرار داده است.

*هم صادرات، هم تولید

شرکت مایدیا تنها تولیدکننده و صادرکننده توربین ها نیست. این شرکت در زمینه تجارت به طور عمومی فعالیت می کند اما پیش از صادرکننده، تولیدکنندهاست. بخاری، یخچال، لباسشویی و دیگر لوازم خانگی از جمله محصولات تولیدی در کارخانه های شرکتی است که هی ژیانگژین آن را تاسیس کرده است. فروش املاک و مستغلات از دیگر فعالیت های شرکت های زیر مجموعه شرکت مایدیاست. این بخش از شرکت که در سال 2017 تاسیس شده، برای بیش از 14 هزار و 400 نفر در چین شغل ایجاد کرده و درآمد آن درسال گذشته میلادی، به 11.5 میلیارد دلار رسیده است.

*بطری شیشه ای تا تهویه هوا

فعالیت شرکت مایدیا امروز متنوع است. شرکت برنامه دارد تا محصولات دیگری هم تولید کند اما داستان کارآفرینی هی ژیانگژین در رسانه هایی مثل بلومبرگ از تولید تهویه هوا شروع شده است. با این حال نباید از سال های قبل از تولید تهویه هوا گذشت. یعنی سال هایی که هی ژیانگژین به همراه 23 روستایی در استان گوانگدونگ در چین، بطری های شیشه ای و درهای پلاستیکی می ساختند. در آن زمان خبری از تجهیزات الکترونیکی و تهویه هوا و لوازم خانگی در فضای کاری آن ها نبود. تا اینکه هی ژیانگژین 38 ساله شد و تلاش کرد زمینه فعالیت خود را تغییر دهد. ساخت پنکه های الکترونیکی اولین تلاش او برای تغییر کسب وکارش بود. این تلاش به موفقیت رسید. در آن سال ها ساخت دستگاه های تهویه هوا در چین رواج پیدا کرده بود. هی ژیانگژین هم به جمع تولیدکنندگان این لوازم برقی پیوست و توانست تا سال 1993، شرکت خود را تاسیس کند، نام مایدیا را برای آن انتخاب کند و سهامش را در بورس اوراق بهادار در شنزن بفروشد.

سال های پس از تولید تهویه هوا برای هی ژیانگژین به خوبی گذشت. او توانست خطوط تولید کارخانه اش را با تنوع بیشتری توسعه دهد. بازار بزرگ چین که در آن سال ها با توسعه طبقه متوسط به تامین لوازم خانگی اهمیت بیشتری می داد، از فرصت های هی ژیانگژین بود. یخچال فریزر و مایکرویو از محصولات تولیدی کارخانه مایدیا بود که تقاضا برای آن، در بین خانوارهای چینی در آن سال ها در مسیر صعود حرکت می کرد.

*صعود ثروت

شرکت مایدیا در سال های پس از بازنشستگی هی ژیانگژین، با اتکا به تغییر سیاست های دولت در چین، به درآمد بیشتر رسید. نخست وزیر سابق چین ژو رانگژی، اصلاحات بخش مسکن را کلید زد. براساس سیاست های تازه در این طرح اصلاحی، قرار بر این شد که مالکیت منازل از دولت به خانواده های ساکن در آن منتقل شود. اجرای چنین اصلاحاتی به معنای تقویت هرچه بیشتر طبقه متوسط و افزایش جمعیت شهرنشین در جامعه چین بود. جمعیتی که بیش از هرچیز دیگر، به لوازم خانگی تازه برای پر کردن خانه هایی که حالا به مالکیت آن رسیده بود نیاز داشت. رشد این جمعیت شهرنشین، فرصت فروش را برای شرکت مایدیا چندبرابر کرد. تقاضای لوازم خانگی در چین از همان سال ها در مسیر صعود قرار گرفت، صعودی که تا امروز ادامه دارد. شرکت مایدیا از محل ساخت لوازم خانگی تا عرضه خدمات حمل و نقل در سال های اخیر به سود قابل توجهی رسیده است. سودی که باعث شده جایگاه هی ژیانگژین  در فهرست رسانه هایی مثل فوربز و بلومبرگ از میلیاردرها، بهبود پیدا کند.

*بازنشستگی که انتظار نمی رفت

برعکس بسیاری از دیگر میلیاردرها در فهرست بلومبرگ، هی ژیانگژین در سن پایین به ثروت نرسیده بود. او 38 ساله بود که کسب وکارش گرفت و توانست از فرصت افزایش تقاضای لوازم خانگی در جامعه چین بهره ببرد. در سال 2009، درحالیکه انتظار نمی رفت، او از سمت مدیریت شرکت مایدیا استعفا کرد و بخشی از سهامش را در سال 2011 در بازار سهام فروخت. این حرکت او در رسانه های چینی و بین المللی، گامی بزرگ برای آغاز دوره بازنشستگی هی ژیانگژین بود. در ماه اوت سال 2012، فانگ هانگبو از دیگر نیروهای قدیمی در شرکت مایدیا به جای هی ژیانگژین مدیریت شرکت را به دست گرفت، و دوران بازنشستگی موسس شرکت از همین سال به طور رسمی آغاز شد.

*دارایی های هی ژیانگژین

هی ژیانگژین امروز با بیش از 28 میلیارد دلار دارایی در چین به عنوان هفتمین ثروتمند شناخته می شود. بیش از یک دهه پیش، ارزش دارایی های او به به 3.1 میلیارد دلار می رسید. این رقم در سال های گذشته به طور متناوب افزایش یافته و کمتر کاهش یافته است. در سال 2014، ژیانگژین مالک 7.1 میلیارد دلار دارایی بود. او در سال 2015، 9.9 میلیارد دلار ثروت را مالکیت می کرد. در سال 2016 این رقم به 9 میلیارد دلار کاهش یافت اما در سال 2017، با جهشی 3 میلیارد دلاری، به 12.3 میلیارد دلار رسید. در سال 2018، که سال خوبی برای ژیانگژین بود، او با افزایش ارزش دارایی هایش به 20.1 میلیارد دلار، جایگاه خود را در فهرست میلیاردرهای جهان بهبود داد. این رقم هرچند با نوسانی اندک، یک سال پس از این به 19.8 میلیارد دلار رسید اما در سال 2020، دوباره به بیش از 20 میلیارد دلار بازگشت. در این سال ژیانگژین مالک 21.6 میلیارد دلار سرمایه بود. این رقم در سال 2021 به 37.7 میلیارد دلار رسید و در سال 2022 به 28.3 میلیارد دلار بازگشت.

*ژیانگژین امروز چه می کند؟

هی ژیانگژین اکنون 80 ساله است. او کمتر با رسانه ها گفت وگو می کند. لهجه هی ژیانگژین  کانتونی است که بیشتر در گواندونگ رایج است و کمتر توسط دیگر مردم در چین قابل تشخیص است. او حتی کمتر از دیگر مدیران شرکت مایدیا به طور علنی با عموم متقاضیان و مشتریانش حرف می زند چراکه تسلط چندانی بر لهجه ماندارین در چین، یعنی زبان رسمی این کشور ندارد.

در سال 2022 او در فهرست فوربز هفتمین ثروتمند چین بود. در همین سال به عنوان 49اُمین ثروتمند جهان شناخته شد. او ازدواج کرده و سه فرزند دارد. هرچند ژیانگژین از مدیریت و ریاست شرکتی که آن را تاسیس کرده کنار کشیده اما مالکیت او بر 31 درصد از سهام این شرکت، منشا عمده ثروت او شناخته می شود. هم چنین هی ژیانگژین مالک 80 درصد از سهام شرکت املاک و مستغلاتی به اسم مایدیاست که در  اکتبر سال 2018، در هنگ کنگ راه اندازی شده است. هی ژیانگژین این روزها کمتر به مدیریت شرکت هایش مشغول است و حتی کنترل او بر سهامش در شرکت های زیر مجموعه مایدیا توسط عروسش لو دیان انجام می شود.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام