در ژانویه سال 2023

صادرات ایران به ترکیه آب رفت

...

مسئولان گمرک می گویند حجم تجارت غیرنفتی ایران تا پایان بهمن ماه سال جاری به 102.5 میلیارد دلار رسیده است. ترکیه سومین خریدار کالاهای ایرانی است که در سال جاری میلادی، ارزش مبادلات آن با ایران به نیم میلیارد دلار رسیده است. رقمی که سهم صادرات ایران در آن کاهش یافته است.

در سال 1401، تا پایان یازدهمین ماه، ارزش صادرات ایران به 48 میلیارد و 800 میلیون دلار رسیده است. این میزان صادرات 12.22 درصد نسبت به عملکرد صادرات کشور در سال گذشته بیشتر است. به گفته رضوانی فر، معاون وزیر اقتصاد متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی از ۳۸۶ دلار در ۱۱ ماهه سال گذشته به ۴۳۹ دلار در ۱۱ ماهه سال جاری رسیده است.

چین با ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، عراق با ۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و هند با ‏یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بزرگترین‌ مقصد کالاهای صادراتی ایران بوده است.

تازه ترین آمارها از تجارت ایران با سومین خریدار کالای ایرانی نشان می دهد در نخستین ماه سال جاری میلادی به مرز نیم میلیارد دلار رسیده است. به گزارش تسنیم، آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران با این کشور در ماه نخست سال جاری میلادی به 494 میلیون دلار رسیده است که این رقم، 3 درصد از عملکرد سال گذشته در همین بازه زمانی کمتر است.

این رقم در ژانویه سال 2022 میلادی 510 میلیون دلار اعلام شده بود. بر اساس این گزارش صادرات ترکیه به ایران در ماه ژانویه 2023 با رشد 11 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 241 میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه ژانویه سال قبل 216 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود. اما واردات ترکیه از ایران در ماه نخست امسال افت 14 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و به 253 میلیون دلار رسیده است.

 ترکیه در ماه ژانویه سال قبل 294 میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود. ایران هجدهمین مقصد صادراتی و بیست و سومین منبع واردات ترکیه در ماه نخست 2023 شناخته شده است. تراز تجاری دو کشور در این ماه به میزان 12 میلیون دلار به نفع ایران بوده است. مبادلات تجاری ایران و ترکیه در 12 ماهه سال 2022 با رشد 15 درصدی به 6 میلیارد و 420 میلیون دلار رسیده بود.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام