رئیس ایدرو:

۸۱ هزار طرح نیمه تمام داریم/ ۲۷۱ شهر صنعتی نیستند

...

رئیس ایدرو با بیان اینکه ۸۱ هزار طرح نیمه تمام در کشور ومود دارد، گفت: ۲۷۱ شهرستان با ۱۸ میلیون نفر جمعیت یا واحد صنعتی ندارند یا تعداد واحدها کمتر از میزان هدف‌گذاری است.

مهر

علی نبوی امروز در نشست خبری با بیان اینکه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) قدمت ۵۰ ساله دارد، اظهار کرد: در وزارت صمت بحث توسعه صنعتی و رسیدن به رشد اقتصادی هدف‌گذاری شده در برنامه‌های کلان و افق ۱۴۰۴ مورد توجه قرار گرفت.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: در حوزه گسترش رویکرد وزارتخانه این شد که دولت نباید خود متولی، برنامه ریز و اجراکننده برنامه‌های صنعتی باشد بلکه باید زمینه را برای بخش خصوصی فراهم کند.

وی ادامه داد: در این راستا طرح توازن سرمایه گذاری تعریف شد که در این طرح دو موضوع توازن منطقه‌ای صنعتی کشور و توازن در زنجیره‌های تولیدی کشور مورد توجه است؛ به عنوان مثال در حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد سرمایه گذاری متعددی شده و ظرفیت‌های زیادی وجود دارد و بر همین اساس نیز تولید ۵۵ میلیون تن برای سال ۱۴۰۴ هدف‌گذاری شده است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بخش تورد این ۵۵ میلیون تن ظرفیت سازی شده اما در حلقه‌های پایین‌تر این برنامه تعریف نشده و توازن وجود ندارد بنابراین نمی‌توانیم به هدف برسیم.

سرمایه گذاری‌های متعدد صنعتی در مناطق مختلف کشور انجام شده اما بررسی‌ها حکایت از آن دارد که در برخی از مناطق سرمایه گذاری بیشتر از زیرساختها وظرفیت های منطقه بوده است و توازن بین مناطق جغرافیایی کشور وجود ندارد.

معاون وزیر صمت گفت: شهرهایی داریم که نرخ بیکاری پایینی دارند و مهاجر پذیر شده اند و از آن طرف شهرهایی را داریم که سرمایه گذاری صنعتی کمتری را جذب کرده اند و به همین دلیل در این مناطق اشتغالزایی مدنظر پیاده سازی نشده است.

وی با بیان اینکه شهرستانهای مختلف کشور را دسته بندی و بر اساس این دسته بندی اولویت بندی کردیم، افزود: هم اکنون شهرستان‌های کشور به ۴ دسته بر اساس اشتغال صنعتی، تعداد واحدهای صنعتی و … تقسیم شده اند.

نبوی افزود: منطقه یک واحد صنعتی ندارد، منطقه ۲ واحد صنعتی کمتر از هدفگذاری دارد، منطقه ۳ شرایط نرمال دارد و در منطقه ۴ بیش از ظرفیت شهرستان، سرمایه گذاری شده است که طبق برنامه ریزی ها باید سرمایه‌های مازاد منطقه ۴ بین مناطق یک، ۲ و ۳ تقسیم شود.

رئیس ایدرو اضافه کرد: از ۴۶۵ شهرستانی که ارزیابی شدند ۲۷۱ شهرستان مناطق یک و ۲ با جمعیت ۱۸ میلیون نفر و ۲۰۴ شهرستان هم مناطق ۳ و ۴ با ۶۱ میلیون نفر جمعیت هستند.

نبوی تصریح کرد: بر همین اساس برنامه ریزی وزارت صمت به این سمت رفت که به سرمایه گذاران در مناطق یک و ۲ مشوق بدهیم که از جمله این مشوق‌ها می‌توان به اعطای زمین در شهرک صنعتی با هزینه کمتر، طولانی‌تر شدن مدت بازپرداخت پول زمین و … اشاره کرد. در مناطق ۳ و ۴ نیز انگیزه سرمایه گذاری را کمتر می‌کنیم تا سرمایه به مناطق یک و ۲ هدایت شود که امیدواریم طی چند سال آینده این برنامه کامل پیاده سازی شود.

به گفته وی، طرح توازن سرمایه گذاری، مکمل طرح آمایش سرزمینی است. البته وزارت صمت اصرار بر صنعتی شدن همه شهرستانها ندارد و بر اساس ظرفیت‌های شهرها برنامه ریزی صورت می‌گیرد.

وی افزود: از سویی دیگر در همه شهرستانها طرح‌های نیمه تمام داریم و یکی از اولویت‌های ما این است که این طرح‌ها را نیز بر اساس اولویت‌بندی‌ها، تکمیل کنیم.

نبوی گفت: در حال حاضر ۸۱ هزار طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد. البته اغلب این طرح‌ها زیر ۲۰ درصد هستند و سرمایه گذاری خاصی ندارند. ما باید ابتدا به طرح‌های بالای ۶۰ درصد کمک کنیم که زودتر تکمیل شوند.

توازن به این معنا نیست که یک طرف را از دست بدهیم و طرف دیگر را توسعه دهیم. هم اکنون مناطق ۳ و ۴ به اندازه کافی و بیشتر هم سرمایه دارند که ما در این مناطق مشوق دولت را نخواهیم داشت وگرنه باقی زیرساختها فراهم است.

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?76012

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام