فیلترینگ یوتیوب برای آپارات فرصت ساخته است؟

یوتیوب می تازد

...

پس از گوگل، یوتیوب دومین موتور جست وجو در جهان است.به زعم بسیاری، فیلتر شدن یوتیوب در ایران فرصتی برای شبکه اجتماعی آپارات به شمار می رود. آیا آپارات در این بازار بی رقیب، به آسانی کار می کند؟

اجرای طرح ویژه حمایت از تولیدکنندگان ویدئو در آپارات، توجه بسیاری از کاربران ایرانی را به کسب درآمد از محل تولید محتوای تصویری جلب کرده است. آپارات شبکه به اشتراک گذاشتن محتوای تصویری در ایران است که با الگو گرفتن از یوتیوب، راه اندازی شده است. این شبکه از سال 99 بخشی از درآمد تبلیغاتی خود را با تولیدکنندگان محتوا شریک شده و حالا قرار است درآمد تولیدکنندگان محتوای حائز شرایط افزایش پیدا کند.

به زعم بسیاری، فیلتر شدن یوتیوب در ایران فرصتی برای شبکه اجتماعی آپارات به شمار می رود. این درحالی است که آپارات، در سالی که گذشت، با چالش هایی مثل شکایت صداوسیما و تعطیلی آپارات گیم دست و پنجه نرم کرده است. بررسی چالش های یک سال گذشته برای آپارات نشان می دهد، هنوز قوانین در ایران متناسب با فعالیت شبکه اجتماعی مثل آپارات شکل نگرفته است.

هم چنین محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت قبل در پاییز سال جاری گفت: «مدیرعامل آپارات در گزارش‌هایی که در گذشته به من تحویل می‌داد گفته بود که ویدیوهای ساخت خود آپارات، در یوتیوب بیشتر از پلتفرم آپارات بازدید دارد».

به گفته جهرمی: «یوتیوب یک اکوسیستم و یک شبکه است. اصل منطق شبکه آن است که اندیشه‌های و دانش‌های مختلف وجود دارد و برای جلوگیری از دوباره‌کاری و افزایش بهره‌وری بهتر است این‌ها با هم متصل شود، تا کاری که یک نفر انجام دهد را نفر دیگر انجام ندهد. حال فرض کنید یک اندیشگاهی که 8 میلیارد انسان به آن دسترسی دارند با اندیشگاهی که 80 میلیون انسان به آن دسترسی دارند، قابل مقایسه است؟»

یوتیوب چه می کند؟

پس از گوگل، یوتیوب دومین موتور جست وجو در جهان است. مردم در کشورهای مختلف جهان به طور روزانه میلیاردها ساعت محتوای تصویری در این شبکه اجتماعی تماشا می کنند. یوتیوب پس از اینستاگرام دومین شبکه اجتماعی محبوب در جهان است اما در ایالات متحده آمریکا، این شبکه اجتماعی در جایگاه نخست در بین کاربران قرار گرفته است. هم چنین در بین افراد اثرگذار در شبکه های اجتماعی، یوتیوب دومین  شبکه اجتماعی محبوب است.

آخرین آمارها از تعداد کاربران یوتیوب نشان می دهد هر ماه 2.6 میلیارد کاربر از این شبکه اجتماعی استفاده می کنند. بیشترین تعداد کاربران این شبکه اجتماعی در سال 2023، در هندوستان ثبت شده است. در این کشور 467 میلیون کاربر در یوتیوب محتوا تولید می کنند. ایالات متحده آمریکا 247 میلیون کاربر یوتیوب را در خود جای داده است. اندونزی، برزیل، روسیه و ژاپن با 139 تا 102 میلیون کاربر یوتیوب در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

بیش از 51 میلیون کانال در یوتیوب فعال است و با بیش از 80 زبان در این شبکه اجتماعی محتوا تولید می شود.جالب اینکه 80 درصد از والدین در آمریکا که فرزند آن کمتر از 11 سال سن دارد، اعلام کرده اند  بچه ها در خانواده آن ها ویدئوهای یوتیوب را تماشا می کنند. 77 درصد از کاربران این شبکه اجتماعی به محتوای کمدی علاقه دارند. اما در سال 2020، 72 درصد از  کاربران یوتیوب اعلام کرده اند محتوای مربوط به تناسب اندام را در این شبکه اجتماعی جست وجو می کنند. هم چنین 20 درصد از جست وجوها در بین  100 موضوع جست وجو شده در این شبکه، به موزیک مربوط است.

درآمد یوتیوب از محل تبلیغات در سومین فصل از سال گذشته میلادی به 7.07 میلیارد دلار آمریکا رسیده است.  در سال 2020 شرکت اپل بزرگترین آگهی دهنده در یوتیوب بوده که برای این کار، 237.15 میلیون دلار هزینه کرده است. گوگل 6 درصد از درآمد تبلیغاتی خود را از یوتیوب کسب می کند.

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?75973

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام