مکنزی اسکات، همسر سابق بزوس هنوز هم سهامدار آمازون است

نویسنده نیکوکار

...

مکنزی اسکات در فهرست بلومبرگ 76اُین ثروتمند جهان است. ثروت او از کجا آمده؟ از آمازون که شوهر سابقش راه انداخته است.

آینده نگر

 در نخستین روزهای پاییز سال جاری، خبر  طلاق مکنزی اسکات و دان جوت خبرساز شد. گزارش نیویورک تایمز از زندگی این زوج نشان می داد  آن ها کمتر از دو سال است که با یکدیگر ازدواج کرده اند. درواقع مُهر عقد آن ها در سال 2021 روی سند ازدواجشان نشسته بود. اما هر دو قصد داشتند تا پیش از پایان سال 2022 از هم جدا شوند.

 دان جوت معلم علوم دبیرستان و مکنزی رمان نویس و میلیاردر نیکوکار، مدارک قانونی لازم برای جدایی را به دادگاهی در واشنگتن ارائه کردند. برای مکنزی اسکات، این طلاق، دومین جدایی بود اما به اندازه نخستین جدایی اش، خبرساز نبود. او برای بیش از 20 سال همسر جف بزوس، موسس آمازون بود و جدایی از او، این زن نویسنده را با یکی از میلیاردرها در فهرست های فوربز و بلومبرگ تبدیل کرد.

*ثروت مکنزی

بلومبرگ می گوید مکنزی 18.9 میلیارد دلار ثروت دارد. همین باعث شده او در جایگاه 76اُم در فهرست 500 نفره این رسانه از میلیاردرهای جهان قرار بگیرد. فوربز اما دارایی مکنزی را 24.9 میلیارد دلار اعلام کرده و او را در فهرست خود از ثروتمندان جهان در جایگاه 54اُم نشانده است. رقم دارایی های مکنزی اسکات در سال 2020 36 میلیارد دلار اعلام شده است. این رقم در سال 2021 به 53 میلیارد دلار رسید و اکنون  ارزش مجموع دارایی های مکنزی اسکات را 43.6 میلیارد دلار می دانند. او در رتبه بندی فوربز از زنان قدرتمند جهان در سال 2022 در جایگاه 11اُم ایستاده است. هم چنین در فهرست 400 نفره فوربز در جایگاه 18اُم از نظر ثروت و اثرگذاری کارآفرینانه قرار گرفته است. همسر سابق جف بزوس در فهرست 2022 میلیاردرهای جهان جایگاه 30اُم را هم تسخیر کرده بود.

*ثروت جنگلی

منشا عمده ثروت مکنزی اسکات، سهامی است که او در آمازون آن را مالکیت می کند. این شرکت محصولات الکترونیکی، لوازم خانگی و دیگر محصولات مورد نیاز مردم را در سراسر جهان می فروشد و بزگترین خرده فروشی آنلاین است. غیر از این، نباید از فروش محصولات خوراکی و خدمات ابری و پخش در آمازون گذشت که درآمد این شرکت را در سال 2021 به 469.8 میلیارد دلار رسانده است.

کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا اعلام کرد مکنزی اسکات 3 درصد از سهام آمازون را در اختیار دارد که بخشی از آن را در جریان جدایی از جف بزوس به عنوان دارایی قابل انتقال پذیرفته است. روند جدایی مکنزی از جف بزوس هم چنین محاسبات رسانه ها درباره سهام داری موسس آمازون را هم تغییر داد. مالکیت 3 درصد از سهام آمازون توسط مکنزی اسکات نشان داد جف بزوس تا ماه می سال 2022، 14.7 میلیون سهم از سهام آمازون را در اختیار داشته است.

*نویسنده آمازون  

مکنزی اسکات در آوریل سال 1970 میلادی در سانفرانسیسکو در کالیفرنیای آمریکا به دنیا آمده است. او پس از اتمام تحصیلاتش در  دبیرستان برای تحصیل در رشته زبان انگلیسی به دانشگاه پرینستون رفت. او از تحصیل در این رشته فارغ التحصیل شد درحالیکه در سوابق تحصیلی اش، دستیاری و  شاگردی تونی موریسون از نویسندگان مهم آمریکایی را در کارنامه داشت. زندگی مکنزی اسکات اما پس از حضور در یک پروژه تحقیقاتی در نیویورک و در سال 1992 دگرگون شد. او در این شرکت جف بزوس را دید و آن ها یک سال بعد  باهم ازدواج کردند. پس از ازدواج در سال 1993، این زوج به سیاتل در واشنگتن رفتند. مکنزی در همین سال ها در کنار جف بزوس درگیر ساخت شرکت آمازون شد. نخستین پست شغلی او در آمازون حسابداری بود و غیر از آن، مکنزی در مذاکرات برای توسعه شرکت با دیگر همکاران تجاری اش، حاضر بود. اما این تنها فعالیت حرفه ای مکنزی اسکات نبود. او و جف بزوس در بیش از 2 دهه زندگی صاحب 4 فرزند شدند. هم چنین مکنزی علاوه بر کار در آمازون دو کتاب را هم نوشت و منتشر کرد. نخستین رمان او آزمایش لوتر آلبرایت بود که جایزه کتاب آمریکا را برد و دومین کتاب او هم تله نام دارد.

*طلاق و دومین ازدواج

بزرگ کردن 4 فرزند و ساختن بزرگترین خرده فروشی آنلاین جهان در کنار یکدیگر نتوانست مکنزی اسکات و جف بزوس را در کنار هم نگه دارد. این زوج در جون سال 2019 جدایی شان را در شبکه اجتماعی توییتر رسانه ای کردند. سه ماه بعد، مکنزی اسکات در همین شبکه اجتماعی درباره شرایط جدایی اش از جف بزوس نوشت. او توانست در جریان این جدایی 4 درصد از سهام آمازون را در اختیار بگیرد که این، غیر از سهام  اصلی او در این خرده فروشی آنلاین بود. مکنزی که تا آن زمان به جای اسکات، با نام فامیل همسرش بزوس خطاب می شد، در ماه جولای سال 2019 اعلام کرد از این به بعد، از نام میانی اش یعنی اسکات به جای بزوس استفاده می کند. دو سال بعد، مکنزی اسکات با دن جوت ازدواج کرد. معلم علوم دبیرستانی خصوصی که دغدغه حفظ محیط زیست و انجام فعالیت های بشردوستانه را داشت. جوت در مارس سال 2021  در وب سایت تعهد به بخشش درباره ازدواجش و فعالیت های نیکوکارانه شان نوشت. ازدواجی که دوام چندانی نداشت و در سال 2022 اعلام شد که این زوج مدارک لازم برای جدایی شان را به مراجع قضایی آمریکا ارسال کرده اند.

*ادامه نیکوکاری

مکنزی اسکات از زمان جدایی اش بیش از 12 میلیارد دلار را در قالب هدایا  به خیریه ها بخشیده است. گاردین در گزارشی در سال 2022 اعلام کرد او از زمان طلاق از جف بزوس در سال 2019 تا پایان سال گذشته میلادی، بیش از 14 میلیارد دلار به یک هزار و 600 مرکز غیرانتفاعی اهدا کرده است. مکنزی اسکات در این زمینه با هیچ رسانه ای گفت وگو نکرده است. مثل افشای داستان طلاق و شرایط جدایی از موسس آمازون، او بیشتر ترجیح می دهد در شبکه های اجتماعی درباره ادامه فعالیت های نیکوکارانه اش بنویسد. اخرین اخبار درباره این فعالیت ها براساس محتوای منتشر شده در  صفحه های او در سایت مدیوم و وبسایت Yield Giving نوشته شده است. مکنزی اسکات از زنان ثروتمند و عضو کمپین تعهد به بخشش است. کمپینی که توسط وارن بافت و بیل گیتس برای بخشش نیمی از ثروت کارآفرینان و میلیاردرها به دیگر مردم در جهان راه اندازی شده است. او در این کمپین متعهد شده بیش از نیمی از ثروتش را ببخشد و حالا از مجموع 27 میلیارد دلار ثروت خالص او، 14 میلیارد دلار به موسسات نیکوکاری رفته است. از دیگر نکات جالب شیوه های پرداخت این مبالغ به موسسات است. گاردین نوشت اسکات و گروهش به طور مخفیانه با این سازمان ها تماس می گیرند و اطلاعات اصلی پس از اهدای کمک منتشر می شود. اما در ماه های پایانی سال گذشته میلادی اسکات در مطلبی از راه اندازی فرایند تماس باز حرف زد که به موسسات نیکوکاری اجازه می دهد اطلاعاتشان را برای اسکات و گروهش بفرستند تا در ارزیابی های آن ها مورد بررسی قرار بگیرد. اسکات نوشت «اطلاعات درباره مردم، دیگر اهدا کنندگان، گروهی که با من کار می کنند، گروه های غیرانتفاعی که ما به آن ها کمک کرده ایم، همه این اطلاعات می تواند به من کمک کند. هرچه اطلاعات بیشتری درباره هدایایی که اهدا شده به دست آوریم، بهتر است. من می خواهم این اطلاعات را به اشتراک بگذارم».

 

باکس1:

تیتر: مادر جف، مادر نمونه

زیرتیتر: مکنزی تنها زن الهام بخش در زندگی جف بزوس نبود

در زندگی دیگر اهالی فناوری کمتر دیده شده، اما در زندگی جف بزوس و مصاحبه های او تقدیر و تشکر از مادرش کم نیست. مادری که در دوره نوجوانی اش ازدواج کرد، جف را باردار شد، به سختی به تحصیل ادامه داد، از همسرش جدا شد و در نهایت جف بزوس را به صندلی ثروتمندترین ها نشاند. مادر جف بزوس، به سختی مسئولان مدرسه اش را وادار کرد تا او را به عنوان یک مادر بپذیرند. اما او می گوید در آن زمان حتی اجازه نداشته در زمان اخذ دیپلم در جشن فارغ التحصیلی در کنار دیگر شاگردان بایستد و عکس بگیرد. تحصیل او در دبیرستان در شرایطی ادامه یافت که قوانین سخت گیرانه ای برای حضورش در آن مدرسه در نظر گرفته شده بود. از جمله این قوانین این بود که او حق نداشت با دیگران صحبت کند یا با آن ها ناهار بخورد. ژاکلین زمانی که 17 سال داشت، جف را به دنیا آورد، اما توانست با سرسختی تا پایان دوره تحصیل در دبیرستان بماند. پس از این، با وجود اینکه به قول خودش تایپیستی وحشتناک بود، توانست کاری پیدا کند. او با پسرش جف بزوس در یک آپارتمان زندگی می کرد درحالیکه توانایی خرید تلفن را نداشت و با دستگاه واکی تاکی که پدرش برایش خریده بود، با خانواده صحبت می کرد. ژاکلین مادر جف، ادامه تحصیل را با حضور پسرش ادامه داد. او می گوید در کلاس های شبانه ثبت نام کرده و با دو کیف، یکی برای کتاب ها و یکی برای لوازم بچه اش، در کلاس ها حاضر می شده است. نبرد او برای ادامه تحصیل در زمان آشنایی با ناپدری جف بزوس، مایک پناهنده ای از کوبا متوقف شد. او سرانجام توانست در 40 سالگی از کالجی فارغ التحصیل شود. جف بزوس در این سال ها از تلاش های مداوم مادرش درس گرفته است. او خود را در عرصه فروش و فناوری برنده می داند اما همراه با مادرش. با توجه به این رابطه گرم مادر و پسری می توان گفت در زندگی جف بزوس، مکنزی اسکات تنها زن الهام بخش و کارآمد نبوده است.

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?75954

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام