در بیست‌و‌ششمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران بررسی شد

درخواست فعالان اقتصادی برای رفع چالش‌های تولید و واردات داروهای دام

...

در بیست‌و‌ششمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران مسائل و مشکلات شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده دارو و مکمل‌های دام با حضور رئیس سازمان دامپزشکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین در این جلسه، گزارش عملکرد کمیسیون اقتصاد سلامت طی چهار سال فعالیت آن، تشریح شد و دبیرکل اتاق تهران با دفاع از عمکلرد این کمیسیون، رویکرد استفاده حداکثری از توان و مشارکت تشکل‌ها را در عمکلرد موفق کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران مورد تاکید قرار داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این جلسه برخی از صاحبان بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی در تولید و تجارت داروهای دامپزشکی به طرح مشکلات پیش‌روی کسب‌و‌کار خود که مرتبط با سازمان دامپزشکی است، پرداختند و سیدمحمد آقامیری رئیس این سازمان نیز با ارائه توضیحاتی، برای رفع برخی از این مشکلات قول پیگیری داد.

در این رابطه، حمیدرضا توکلی، دبیر انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام از عدم تخصیص ارز نیما برای واردات واکسن و داروهای دام خبر داد و بالا بودن هزینه‌های ثبت و فوب کالاهای این بخش را موجب افزایش قیمت تمام شده و نهایی محصولات مصرفی در صنعت دام عنوان کرد و همچنین خواستار اعمال معافیت مالیات ارزش افزوده برای مواد اولیه داروهای دام شد.

عزت‌اله محمدپور، دبیر سندیکای تولیدکنندگان و صادرکنندگان داروهای دامپزشکی نیز شرایط حاکم بر بخش تولید دارو و افزودنی‌های مربوط به دام در کشور را به مراتب سخت‌تر از تولید داروهای انسانی بیان کرد و او نیز خواستار معافیت مالیات ارزش افزوده برای مواد اولیه داروهای دام شد. وی همچنین سپرده‌گذاری برای ثبت‌سفارش‌ها در این بخش را از جمله دلایل بروز مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی این حوزه عنوان کرد.

دفاع تمام‌قد از تولید داروهای دام

در ادامه این جلسه و پس از طرح دیدگاه‌های دیگر از سوی نمایندگان بخش‌خصوصی، سیدمحمد آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی کشور در سخنانی، از مخالفت جدی خود با واردات محصولات دارویی دام به کشور که توان تولید داخل آن وجود دارد، گفت و یادآور شد که سازمان متبوع وی، کمیته‌ای را برای حمایت از صادرات تولیدات این بخش ایجاد کرده‌است.

وی همچنین در خصوص ممنوعیت واردات 9 قلم داروی بخش دام که مورد انتقاد فعالان اقتصادی در این جلسه نیز بود، گفت: بر اساس نص صریح قانون، دولت نمی‌تواند واردات هیچ کالایی به جز چند قلم کالا از جمله مشروبات الکلی، مواد مخدر و اسلحه، را ممنوع کند و تنها مجاز است با وضع و اعمال تعرفه با واردات کالاها به کشور برخورد کند.

آقامیری همچنین در رابطه با معاف کردن واردات مواد اولیه داروهای دام از مالیات ارزش افزوده نیز یادآور شد که این موضوع به صورت تخصصی و با حضور مشترک نمایندگان دولت و بخش خصوصی قابل بررسی است.

رئیس سازمان دامپزشکی سپس با بیان اینکه رویکرد این سازمان، حمایت تمام‌قد از تولید داخل و محصولات دانش‌بنیان در حوزه دام و طیور است، افزود: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در سازمان دامپزشکی، نمایندگان این سازمان به طور سرزده به بازدید از شرکت‌های خارجی که فعالان اقتصادی داخل کشور از آنها واردات دارند، خواهند رفت تا آخرین وضعیت این شرکت‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

آقامیری همچنین، آمادگی خود و معاونان و مدیران سازمان دامپزشکی برای گفت‌و‌گو با فعالان اقتصادی در راستای حل مشکلات و موانع پیش‌روی کسب‌و‌کار آنها را اعلام کرد.

در پایان این جلسه که آخرین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران طی امسال و دوره نهم هیات نمایندگان بود، گزارش عملکرد این کمیسیون از سوی مریم فدایی معاون امور کمیسیون‌های اتاق تهران تشریح شد و دبیرکل اتاق تهران نیز با تقدیر از هیات رئیسه و اعضای کمیسیون اقتصاد سلامت، عملکرد و اقدامات صورت گرفته طی چهار سال اخیر از سوی این کمیسیون را قابل دفاع دانست و از جمله ویژگی‌های کمیسیون اقتصاد سلامت که طی دو دوره اخیر در اتاق تهران فعال شده است را استفاده از توان و مشارکت حداکثری تشکل‌های حوزه درمان و سلامت در بررسی موضوعات این بخش عنوان کرد و یادآور شد که مدیریت تعارض منافع تشکل‌های این بخش به خوبی از سوی کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران صورت گرفت.

 

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?75776

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط