با وجود مدت ها سکوت خبری

طرح صیانت سابق تصویب شد

...

در دی ماه سال گذشته، مرکز پژوهش های مجلس طرح صیانت را باعث کاهش سرمایه اجتماعی و افزایش مهاجرت نخبگان دانسته بود. هم چنین بسیاری از فعالان اکوسیستم استارتاپی و بخش خصوصی با اشاره به زیان آور بودن این طرح برای کسب وکارها در فضای مجازی و واقعی، نسبت به مشکلات ناشی از اجرای آن به نمایندگان مجلس هشدار داده بودند.

از پاییز سال گذشته و با زمزمه تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، چالش های فضای عمومی کسب وکار تشدید شد. با فیلترینگ شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و واتس آپ، و اختلال در دسترسی به اینترنت بین المللی از پایان شهریورماه سال جاری،  وضعیت کسب وکارهای خرد و متوسط به بحران تعطیلی رسید. حالا با وجود گذشت بیش از یک سال از تهیه طرح صیانت، تصویب این طرح پشت درهای بسته در مجلس شورای اسلامی، می رود تا مشکلات بیشتری را به فعالان اقتصادی تحمیل کند.

روز گذشته دبیر کمیسیون طرحی که اسمش را از طرح صیانت، به «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» تغییر داده اند، از تصویب این طرح در مجلس و ارسال آن به شورای نگهبان در آینده ای نزدیک خبر داد. مهرداد ویس کرمی دبیر کمیسیون این طرح اعلام کرد بررسی طرح صیانت در صحن علنی مجلس با نظر رییس مجلس انجام می شود و در آن زمان تنها در مورد زمان اجرای قانون نظر داده می شود. نماینده خرم آباد گفت «کمیسیون مشترک اختیار تام دارد و طرح فقط در مورد اینکه چند سال آزمایشی اجرا شود به صحن می‌رود».  

تصویب این طرح درحالی انجام شده که در دی ماه سال گذشته، مرکز پژوهش های مجلس طرح صیانت را باعث کاهش سرمایه اجتماعی و افزایش مهاجرت نخبگان دانسته بود. هم چنین بسیاری از فعالان اکوسیستم استارتاپی و بخش خصوصی با اشاره به زیان آور بودن این طرح برای کسب وکارها در فضای مجازی و واقعی، نسبت به مشکلات ناشی از اجرای آن به نمایندگان مجلس هشدار داده بودند.

اما رضا تقی پور، رییس کمیسیون بررسی طرح در مجلس می گوید طرح به طور کامل تغییر کرده است و مشابهتی با آنچه در دی ماه سال گذشته منتشر شده ندارد. هم چنین تقی پور اعلام کرده هیچ طرحی به شورای نگهبان نرفته و پیش از ارسال برای شورای نگهبان، باید توسط هیئت رییسه مجلس درباره آن تصمیم گیری شود. از دیگر نکات قابل توجه درباره تصویب طرح صیانت، اظهارنظر نمایندگان مجلس درباره تغییر نام این طرح است. تقی پور وجود طرح صیانت را در روندهای تصویب طرحی درباره فضای مجازی در مجلس رد کرده ومی گوید طرحی به اسم صیانت نداریم. نظام الدین موسوی، از اعضای هیئت رییسه مجلس هم اعلام کرده است طرح صیانت از دستور کار مجلس خارج شده است. به این ترتیب باید گفت کمیسیون بررسی طرح به دنبال تصویب طرح صیانت سابق یا طرح «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» است، که تصویب آن بارها با مخالفت فعالان کسب وکارهای مجازی در کشور رو به رو شده است. 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام