دو روز تا پایان مهلت ثبت‌نام نامزدهای انتخابات دهمین دوره هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور

پاسخ انجمن نظارت به برخی سوالات متداول نامزدهای انتخابات

...

فرصت ثبت‌نام برای داوطلبان شرکت در رقابت انتخابات دهمین دوره هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور ساعت 23:59 روز یکشنبه 16 بهمن ماه به پایان می‌رسد. انجمن نظارت نیز در پاسخ به برخی سوالات تجمیع سوابق نامزدها برای احراز صلاحیت حضور در انتخابات را مجاز دانسته است.

یکشنبه 16 بهمن ماه روز پایانی ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات دوره دهم هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی است. در پایان این روز پنجره ثبت‌نام که پیش از این یکبار به مدت سه روز تمدید شده بود، پایان می‌یابد و بعد از آن بررسی مدارک نامزدها از سوی انجمن نظارت بر انتخابات آغاز می‌شود. انجمن به مدت دو روز کاری فرصت بررسی دارد و بعد از آن نامزدها نیز دو روز اداری فرصت دارند تا به نتیجه اعلام شده از سوی انجمن نظارت، اعتراض کنند. در صورتی که هم‌چنان نامزدها به اعلام رأی انجمن اعتراض داشته باشند، بررسی اعتراض از‌ سوی شورای عالی نظارت انجام می‌شود.

انجمن نظارت هم‌چنین روز 12 بهمن ماه در نامه‌ای به هیات‌های نظارت بر انتخابات استان‌ها پاسخ برخی سوالات پیش‌آمده در مورد شرایط نامزدها را اعلام کرد که می‌تواند در مهلت باقیمانده برای ثبت‌نام نامزدها کارگشا باشد. براساس این اعلامیه توضیحاتی در مورد شروط نامزدها داده شده است که به شرح زیر است:

  • تجمیع سوابق مدیریت اشخاص حقیقی در چند شرکت برای احراز نصاب سابقه مدیریت 2 سال بلامانع است.
  • تجمیع نصاب فروش در چند کارگاه برای اشخاص حقیقی با مالکیت واحد بلامانع است.
  • تجمیع نصاب فروش برای اشخاص حقوقی در صورت ذینفع واحد بودن مالکیت بلامانع است.
  • ملاک احراز نصاب فروش، درآمد ناخالص منعکس‌شده در اظهارنامه یا صورت‌های مالی حسابرسی شده رسمی است.
  • ملاک ارائه مستندات احراز شرایط مندرج در بند 7/ 5 اصلاحی آیین‌نامه، از تاریخ شروع عضویت تا روز انتخابات است.
  • عدم رفع تعهد ارزی، مشروط بر اینکه داوطلبان دارای کارت عضویت معتبر باشند، مانع ثبت‌نام و شرکت در انتخابات نمی‌باشد.
  • داوطلب شدن بیش از یک نفر از اعضای هیات مدیر و مدیرعامل یک شرکت در صورت نامزدی به عنوان شخص حقیقی با داشتن سایر شرایط مقرر در بند 7/5 اصلاحی بلامانع است.
  • مبنای محاسبه فروش مندرج در اظهارنامه مالیاتی، اظهارنامه‌ای است که در سامانه اداره امور مالیاتی ثبت شده باشد.
  • ملاک محاسبه نرخ تعیین معادل ریالی ارز ناشی از صادرات برای احراز نصاب مبلغ 150 میلیارد ریال، نرخ ETS گمرک می‌باشد.
  • تعداد داوطلبان عضویت در هر رشته براساس کارت عضویت در هیات نمایندگان اتاق شهرستان‌ها حداقل باید دو برابر منتخبان باشد. در صورتی که در هر یک از بخش‌های اتاق تهران و سایر اتاق‌ها داوطلب پذیرفته شده به حد کافی نباشد، برای جبران کسری به صورت داوطلبانه از بخش‌های دیگر تامین می‌شود.

انجمن نظارت بر انتخابات هم‌چنین برنامه زمان‌بندی اقدامات تا بعد از برگزاری انتخابات را مشخص کرده است که می‌توانید آن را اینجا دریافت و مظالعه کنید.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط