در شرایطی که مشکلات اقتصادی مانع افزایش سفرهای مردم است

استارتاپ ها راه حلی دارند؟

...

تشدید مشکلات اقتصادی از دلایل عمده در کاهش سفرهای خانواده های ایرانی است. با این وجود نباید از راه حل های کسب وکارهای نوپا برای غلبه بر این مشکلات گذشت.

 آمار استاتیستا نشان می دهد در سال 2021، بیش از 70 درصد از اجاره اقامتگاه از طریق اینترنت انجام شده است، و سهم پتلفرم های آنلاین از بازار اقامتگاه های اجاره ای در جهان در کشورهایی مثل چین و ترکیه بیش از 50 درصد است.

در چین سهم این پتلفرم ها به 63 درصد می رسد. در ترکیه 56 درصد از اقامتگاه ها از طریق پتلفرم ها اجاره شده است. این رقم در بریتانیا 73 درصد، در امارات متحده عربی 63 درصد و در اندونزی 51 درصد بوده است. هم چنین در ایالات متحده آمریکا پتلفرم ها بیش از 76 درصد از اقامتگاه ها را برای مسافران اجاره می کنند. این رقم اما در ایران با وجود فعالیت شرکت هایی مثل اسنپ و اتاقک 9 درصد گزارش شده است.

در سال 1400 بازار اقامتگاه های اجاره ای در ایران 11 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است. تکراسا در سال 1400 در گزارشی اعلام کرد میانگین قیمت هر رزرو در ایران به 1.5 میلیون تومان می رسد. این درحالی است که در کل سال 1400، 7 میلیون و 600 هزار رزرو اقامتگاه گزارش شده است.

فرصت ها در بخش گردشگری ایران برای شروع کسب وکار امیدوارکننده است. با این وجود نباید از آمارهای مربوط به کاهش سفرهای مردم در ایران به دلیل آب رفتن قدرت خرید گذشت. مرکز آمار ایران در گزارشی در آبان ماه سال 1401 اعلام کرد در سال گذشته 70 درصد از خانواده های ایرانی سفر نرفته اند. این گزارش نشان می دهد در سال ۱۴۰۰ از مجموع ۲۶ میلیون و ۳۰۱ هزار و ۶۷۰ خانوار ایرانی، حدود ۳۰ درصد، معادل ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار، حداقل یک سفر داشته‌اند. طبق این آمار، در سال ۱۴۰۰ که دومین سال شیوع کرونا را پشت سر می‌گذاشتیم، حدود ۵۵ میلیون ایرانی، معادل ۱۸ میلیون و ۵۱۳ هزار و ۴۴۹ خانوار به سفر نرفته‌اند.

 تشدید مشکلات اقتصادی از دلایل عمده در کاهش سفرهای خانواده های ایرانی است. با این وجود نباید از راه حل های کسب وکارهای نوپا برای غلبه بر این مشکلات گذشت. برای مثال اتاقک، از پلتفرم های رزرو آنلاین امکان اجاره اقامتگاه در شهرهای آنکارا، ازمیر، کوش آداسی، وان و استانبول ترکیه را با امکان پرداخت ریالی فراهم کرده است. پیوست در این باره نوشت «در ایام پیک سفر که هتل‌ها معمولا پرشده‌اند این اقامتگاه ها با توجه به قیمت مناسبشان گزینه‌های بهتری هستند». هم چنین برقراری امکان پرداخت اعتباری و دریافت تسهیلات سفر برای خانواده های ایرانی از دیگر راه حل ها برای افزایش سفر ایرانیان است.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام