‌اتاق بازرگانی تهران و سازمان بهزیستی استان تهران تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

هم‌افزایی ظرفیت‌های بخش خصوصی و دولت برای حمایت از گروه‌های هدف

...

شورای راهبردی مسئولیت‌پذیری اتاق تهران و سازمان بهزیستی استان تهران تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند؛ به موجب این تفاهم‌نامه، طرفین نسبت به هم‌افزایی ظرفیت‌ها و امکانات خود برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و سایر گروه‌های هدف متعهد شدند.

در نوزدهمین جلسه شورای راهبردی مسئولیت‌پذیری اتاق بازرگانی تهران که با حضور اعضای این شورا، نیکوکاران و مدیران سازمان بهزیستی برگزار شد، اتاق تهران و سازمان بهزیستی یک تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند تا با ساماندهی و پیوند ظرفیت‌های فعالان اقتصادی نیکوکار و ظرفیت‌های موجود در بخش دولتی، توانمندسازی، آسیب‌زدایی و حمایت از گروه‌های هدف به شکل موثرتری انجام گیرد.

در ابتدای این جلسه، رئیس شورای راهبردی مسئولیت‌پذری اتاق تهران به اقداماتی که اتاق تهران در مقاطع مختلف و در زمان بروز بحران هایی چون سیل‌زدگی، وقوع زلزله و شیوع ویروس کرونا برای کاهش آسیب‌های ناشی از این حوادث به انجام رسانده اشاره کرد و گفت: این اقدامات ممکن نبود، مگر آنکه افرادی مسئولیت‌پذیر و متعهد به ایفای مسئولیت‌‌های اجتماعی را بیابیم و به یکدیگر متصل کنیم.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، حسین رضایی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه فضای شکل‌گرفته در پارلمان بخش خصوصی برای اقدامات نیکوکارانه تداوم پیدا کند، افزود: امیدواریم بتوانیم ظرفیت‌ها را تجمیع کنیم و به پشتوانه این ظرفیت، اقدامات بزرگی را در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی رقم بزنیم.

رضایی با اشاره به قابلیت‌های اتاق بازرگانی تهران در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی که به پشتوانه 30 هزار عضو ایجاد شده است، گفت: ما می‌خواهیم نقش نخ تسبیح را در این حوزه ایفا کنیم.

رضایی در ادامه با یادآوری طرحی که اتاق تهران در سال گذشته اجرا کرد، گفت: در سال گذشته و در آستانه نوروز 1401 کار بدیعی در حوزه حمایت‌های اجتماعی تحت عنوان «ب تو ای دوست سلام» انجام گرفت و به موجب آن کارت‌های دیجیتال، جایگزین کارت‌های کاغذی تبریک بنگا‌های اقتصادی و اشخاص شد و عواید آن به خانواده‌های نیازمند حمایت اختصاص پیدا کرد. امسال نیز با توجه به اینکه نوروز و ماه رمضان با یکدیگر مقارن شده، قرار است کار جدیدی در زمینه کمک به معیشت خانواده‌های آسیب‌پذیر انجام شود.

رئیس شورای راهبردی مسئولیت‌پذیری اتاق تهران، ایجاد بانک ظرفیت‌ها و انعکاس مشکلات بنگاه‌های اقتصادی به اتاق تهران را به عنوان دو اقدام اساسی این شورا برشمرد و گفت: قصد داریم با رسیدگی به مشکلات بنگا‌ه‌ها، ارتباط دو سویه‌ای را با کسب‌‌وکارها برقرار کنیم.

رضایی، سومین اقدام این شورا را هم‌گرایی با نهادهای حمایتی دولتی از جمله سازمان بهزیستی عنوان کرد و گفت: ما قصد نداریم این تشکل بخش خصوصی را دولتی کنیم اما مددجویان سازمان‌هایی چون بهزیستی، همان کسانی هستند که ما به دنبال کمک به‌ آنها هستیم. از این رو با انعقاد یک تفاهم‌نامه با سازمان بهزیستی و در ادامه با سایر نهادها، کمک موثر به گروه‌های هدف را پیگیری خواهیم کرد.

او در ادامه جایزه‌ای که به پاس یک عمر فعالیت در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی از سوی اتاق تهران دریافت کرده ‌بود، تقدیم شورای راهبردی مسئولیت‌پذیری اتاق تهران کرد.

سازمان بهزیستی نیازمند حمایت‌های مردمی است

در ادامه این جلسه، مدیرکل بهزیستی استان تهران نیز در سخنانی به وظایف متعدد این سازمان در حوزه حمایت‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: سازمان بهزیستی حدود 172 وظیفه بر عهده دارد و علاوه بر تعدد خدمات، جامعه هدفی که از این خدمت‌ها بهره می‌گیرند نیز گسترده است. برای مثال، سازمان بهزیستی قیم 6 هزار کودک در تهران و 23 هزار کودک در کل کشور است. در عین حال، مراکز مربوط به زنان آسیب‌پذیر، حدود یک هزار نفر را تحت مراقبت دارد.

محمد نصیری همچنین عنوان کرد که 6 هزار معتاد متجاهر به طور اختصاصی در کمپ‌های سازمان بهزیستی نگهداری می‌شوند و افزون بر این، 3 هزار معلول روانی هم از سازمان بهزیستی خدمات رایگان دریافت می‌کنند. او با بیان اینکه در حال حاضر حتی یک مرکز توانبخشی دولتی در استان تهران وجود ندارد و تمام مراکز توانبخشی توسط بخش خصوصی ایجاد و مدیریت می‌شوند، افزود: البته سازمان بهزیستی به این مراکز، یارانه می‌پردازد اما هزینه سرانه نگهداری این افراد چند برابر یارانه‌ای است که به آنها پرداخت می‌شود. بنابراین ما مدیون کسانی هستیم که این مراکز را مدیریت می‌کنند.

نصیری با اشاره به اینکه سازمان در بخش‌هایی همچنان نیاز به همراهی مردم دارد، از تسهیل سازوکار ایجاد بنیادهای خیریه توسط فعالان بخش خصوصی سخن گفت. پیشنهاد او این بود که فعالان اقتصادی به نام خانوادگی خود موسسه‌هایی را بنیان‌گذاری کنند و در ادامه فعالیت در یک حوزه تخصصی را در پیش بگیرند. مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: انتظار ما از انعقاد تفاهم‌نامه با اتاق این است که در نهایت 50 الی 60 موسسه حقوقی نیکوکاری ایجاد شود.

او در ادامه گفت: حضور فیزیکی افراد برای ثبت موسسه ضروری نیست و قول می‌دهیم که بعد از ثبت مشخصات از طریق دفاتر پیشخوان دولت، صدور مجوز در نهایت 60 روز به طول انجامد.

در پایان این جلسه، حسین رضایی به نمایندگی از اتاق بازرگانی تهران و محمد نصیری به نمایندگی از اداره بهزیستی استان تهران، یک تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

 

 

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط