باوجود افزایش سفر در 6 ماه نخست امسال

درآمد اقامتگاه های ایرانی در پاییز آب رفت

...

فروش هتل های داخلی در شش ماه نخست سال جاری نسبت به سال 1400، 81 درصد افزایش یافته است. اما در پاییز رزرو اقامتگاه 30 درصد افت کرده است.

مردم ایران در دو فصل نخست امسال نسبت به سال گذشته بیشتر سفر رفته اند. اما گزارش های تازه نشان می دهد تمایل مردم به سفرهای داخلی در پاییز سال جاری 30 درصد کاهش یافته است. بازگشایی مدارس در کنار افزایش فشارهای اقتصادی را می توان از دلایل عمده کاهش سفر رفتن های مردم ایران در پاییز سال جاری دانست.

گزارش علی بابا از رفتار مسافرتی مردم ایران در شش ماه نخست سال جاری گویای رشد فروش هتل های داخلی در بهار و تابستان امسال بود. این گزارش نشان داد فروش هتل های داخلی در شش ماه نخست سال جاری نسبت به سال 1400، 81 درصد افزایش یافته است. هم چنین فروش هتل های خارجی در همین بازه زمانی نسبت به شش ماه نخست سال گذشته، 60 درصد بیشتر شده است. علی بابا در این گزارش اعلام کرد میانگین تعداد شب های اقامت مردم در هتل های داخلی به  2.04 شب و هتل های خارجی به 3.76 شب رسیده است. این نشان می داد متوسط مدت اقامت مردم در سفرهای خارجی بیش از سفرهای داخلی است.

اکنون گزارش جاباما با سهمی بیش از 50 درصد از بازار اقامتگاه منتشر شده که می گوید در پاییز سال جاری میزان رزرو انواع اقامتگاه 30 درصد کاهش یافته است. جاباما می گوید اثر کاهش میزان سفر در پاییز سال 1401، بیشتر متوجه میزبانان اقامتگاه هاست. میزبانان شمال کشور 3.2 میلیون تومان و ارائه‌دهندگان اقامتگاه در جنوب کشور 4.5 میلیون تومان در ماه، کمتر از آنچه باید، درآمد داشته‌اند. این درحالی است که میزبانان جنوبی تنها شش ماه از سال درآمد دارند و با توجه به تغییرات در پاییز 1401، بیش از 12 میلیون تومان از درآمد سال خود را از دست داده‌اند. این کاهش درآمد تنها محدود به هر میزبان و اقامتگاه نیست.  در بسیاری از شهرها، کل بوم تحت تأثیر قرار گرفته است. به عنوان مثال به‌ازای هر اقامتگاه بوم‌گردی، حداقل برای 15 خانواده به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی می‌شود.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام