بیست‌و‌سومین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران برگزار شد

رایزنی فعالان اقتصاد سلامت با رئیس سازمان غذا و دارو

...

بیست‌و‌سومین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران با حضور رئیس سازمان غذا و دارو و برخی مدیران کل این سازمان برگزار و پیرامون مشکلات و موانع پیش‌روی بنگاه‌های صنعت سلامت و راهکارهای رفع این مشکلات بحث و تبادل‌نظر شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این جلسه، محمد پیکان‌پور، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو به ارائه گزارشی از اقدامات صورت پذیرفته پیرامون مدیریت کمبودهای دارویی پرداخت و تاکید کرد که طی چند هفته اخیر تولید و تامین داروهای ضروری با کمک بخش خصوصی و تولیدکنندگان افزایش یافته و 17 قلم کمبود مواد اولیه مرتفع شده‌است. وی همچنین افزود: برخی از مواد اولیه نیز به زودی وارد گمرک خواهد شد و صدور پروانه‌های تولیدی شتاب گرفته است. به گفته پیکان‌پور، رایزنی هایی نیز برای تامین داروهای سبد تحریمی صورت پذیرفته‌است. مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو سپس درخصوص اصلاح قیمت اقلام دارویی یادآور شد که قیمت 130 قلم کالا از این بخش در کمیسیون قیمت‌گذاری در حال اصلاح و اعلام به تولیدکنندگان است. پیکان‌پور همچنین از دیگر اقدامات صورت گرفته طی این مدت را ساماندهی جلسات بازخوانی، بررسی برنامه‌های توزیع و پخش توسط کمیته‌های مربوطه، اصلاح حاشیه سود، اصلاح قیمت ارزی فرآورده‌های پلاسمایی، سازوکارهای تامین نقدینگی بنگاه‌ها در تعامل با بانک‌ها، جلوگیری از اعمال سلیقه در گمرکات، پیگیری نوسازی و بازسازی صنایع، انتقال قیمت‌گذاری به شورای عالی بیمه در برنامه هفتم توسعه عنوان کرد.  

در ادامه این جلسه، نمایندگان تشکل‌های حوزه تجهیزات پزشکی به ارائه مسائل و مشکلات این حوزه با سازمان غذا و دارو پرداخته و با اشاره به فرآیند زمان‌بر بروکراسی اداری در اداره کل تجهیزات پزشکی این سازمان و مشکلاتی که در گردش کار بین کارشناسان این اداره کل بوجود آمده، خواستار اصلاح فرآیند با افزایش نیروی انسانی و کاهش تشریفات اداری در فرآیندهای مربوط به تامین کالاهای تجهیزات پرشکی شدند. همچنین نمایندگان بخش خصوصی به مشکلات ناشی از کمبود ارز در تامین تجهیزات آزمایشگاهی و فرآورده‌های تشخیصی و همچنین کمبود تست‌های آزمایشگاهی اشاره کردند و خواستار تشکیل کمیته‌های تخصصی به منظور تامین این بخش از کالاهای ضروری شدند.

همچنین پیشنهاد اصلاح آخرین آیین‌نامه اجرایی  قیمت‌گذاری از سوی فعالان اقتصاد سلامت مطرح و تاکید شد که کیفیت دارو به شدت در معرض خطر قرار گرفته و در حال حاضر مواد اولیه مورد نیاز تولید دارو از مبادی غیررسمی تامین می‌شود.

تامین داروهای تحریمی با کمک بخش‌خصوصی

در ادامه این جلسه، حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو، اولویت نخست وزارت بهداشت را تامین دارو اعلام کرد و یادآور شد که بخش بزرگی از کمبود دارو طی هفته‌ها اخیر و با کمک تولیدکنندگان و واردکنندگان، مرتفع شده است.

وی، با اذعان به اینکه یکی از مشکلات حاد واحدهای تولیدی دارو، نقدینگی است، افزود: خوشبختانه رئیس‌کل گمرک ایران که چندی پیش این مسولیت را برعهده گرفت، نسبت به اجرای مصوبه دولت در خصوص تغییر عوارض گمرکی دارو از 4 به یک درصد که از خرداد ماه الزامی شد، اهتمام دارد و این اطمینان را داده است که این مصوبه برای کالاهایی که طی فروردین و اردیبهشت ماه وارد کشور شده است نیز اجرایی و اعمال شود.

محمدی سپس از نمایندگان بخش خصوصی این درخواست را مطرح کرد که نسبت به تسهیل و تسریع در فرایندهای سازمان غذا و دارو، راهکارها و پیشنهادهای خود را با این سازمان درمیان بگذارند و افزود: فعالان اقتصادی و واردکنندگان دارو در زمینه تامین داروهای تحریمی به ما کمک کنند تا به هر طریقی که ممکن است، این داروها را به داخل کشور بیاوریم.

 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط