در نامه سفیر ایران در بغداد تاکید شد

پرداخت حق بیمه کامیون‌های ایرانی برعهده طرف عراقی است

...

محمدکاظم آل‌صادق، سفیر ایران در عراق، در نامه‌ای که به وزارت امور خارجه ارسال کرده و رونوشت آن به نهادهای اقتصادی مانند اتاق تهران نیز ارسال شده، تاکید کرد که پرداخت حق بیمه کامیون‌های ایرانی که از مبادی ورودی عراق به خاک این کشور وارد می‌شوند برعهده تجار عراقی است و فعالان اقتصادی ایرانی این مساله را در قراردادهای خود لحاظ کنند.

 

پیرو بروز مشکلاتی برای کامیون‌های ایرانی در مرزهای کشور عراق و اخذ کارت رانندگان به عنوان ابزار فشار برای پرداخت حق بیمه، وزارت امور خارجه سفارت کشورمان در عراق را مسوول رسیدگی این مشکل کرد.

در پاسخ به این مساله محمدکاظم آل‌صادق طی نامه‌ای به وزارت امور خارجه عنوان کرد که برابر مشاهدات میدانی از نقطه مرزی مهران-زرباطیه مشخص شد که براساس قوانین و مقرراتی که سال گذشته از سوی دولت عراق مصوب شده و به تدریج در تمامی مبادی ورودی این کشور اجرا خواهد شد، کامیون‌های ورودی باید مبلغ 35 دلار معادل 55 هزار دینار به عنوان حق بیمه بپردازند که پرداخت این مبلغ برعهده تاجر عراقی است.

سفیر ایران در عراق با اشاره به این مساله که اجرای این مصوبه تعهدی برای رانندگان کامیون‌ها و صادرکنندگان ایرانی ایجاد نمی‌کند، توصیه کرد که برای جلوگیری از بروز هرگونهه مشکل، فعالان اقتصادی کشورمان در هنگام انعقاد قراردادهای صادرات کالا، نسبت به پرداخت حق بیمه مذکور توسط طرف عراقی و ذکر این تعهد در قرارداد اقدام کنند.

سفیر ایران در بغداد اعلام کرد که برای اعتراض به اخذ کارت برخی از رانندگان کامیون‌ها برای اعمال فشار و دریافت حق بیمه از طرف ایرانی، این سفارت یادداشتی برای ارسال به مراجع مسوول تنظیم و ارسال کرده است.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط