باتوجه به تنش های اخیر در بازار ارزهای دیجیتال

قیمت بیت کوین بالا نمی رود

...

قیمت بیت کوین برای نخستین بار در 2 هفته گذشته به بیش از 17 هزار دلار رسید. این افزایش قیمت درحالی است که تحلیل گران انتظار رشد بیشتر قیمت را ندارند.

سی ان بی سی نوشت قیمت بیت کوین در روز سه شنبه پس از دو هفته افزایش یافت. افت قیمت از نیمه ماه پیش با تلاش سرمایه گذاران برای خروج سرمایه از صرافی FTX رخ داد.

افزایش قیمت روز گذشته بیت کوین امیدها به بازگشت بازار به وضعیت صعودی را تقویت کرده است. اما تحلیل گران می گویند بازار در شرایط خرسی است و افزایش قیمت بیت کوین پایدار نیست.

بیت کوین از 15 نوامبر تا روز سه شنبه کمتر از 17 هزار دلار معامله شده است. اما در روز گذشته قیمت با رشد 2 درصدی نسبت به روز دوشنبه معامله شده است. در بازار دیگر رمزارزها هم افزایش قیمت گزارش شده، از جمله این ارزها اتر، ارز دیجیتال شبکه بلاکچین اتریوم است که قیمت آن 5 درصد رشد کرد و به یک هزار و 271 دلار رسید.

ویجای عیار، نائب رییس صرافی LUNO می گوید قیمت بالاتر ارزهای دیجیتال ناشی از فشار معاملات کوتاه مدت در بازار است. در معاملات کوتاه مدت، خریدار یک دارایی را قرض می کند و آن را به قیمت بالاتری می فروشد و سپس آن را در قیمت های پایین تر می خرد و سود حاصل از آن را دخیره می کند. معاملات کوتاه مدت در واقع زمانی است که یک معامله گر، کالا را با قیمت پایین تری بازخرید کند که این می تواند به افزایش قیمت آن کالا بینجامد.

 به گفته ویجای عیار، قیمت بیت کوین به دلیل تشدید این نوع معاملات افزایش یافته و مرز 17 هزار دلار برای این ارز دیجیتال، مرز مقاومت است. عیار می گوید به احتمال زیاد قیمت بیت کوین بیش از این کاهش پیدا می کند.

صنعت ارزهای دیجیتال  پس از اعلام ورشکستگی صرافی FTX دچار بحران شده است و این بحران بیش از همه چیز به اعتماد سرمایه گذاران نسبت به بازدهی بازار رمزارزها صدمه زده است.

 پس از اعلام ورشکستگی این صرافی بزرگ در ایالات متحده آمریکا، موجی از شوک ها صنعت استخراج و مبادله ارزهای دیجیتال را در برگرفته است. یک صرافی دیگر به اسم BLOCKFI از دیگر صرافی هایی بود که اعلام ورشکستگی کرد.

در سال جاری بیش از 1.3 تریلیون دلار از بازار ارزهای دیجیتال خارج شده است. پیش از FTX شکست  TERRAUSD در ماه می و سقوط یک صندوق تامینی دیگر وضعیت بازار را متشنج کرده بود.

معامله گران هم چنین در ماه های گذشته کنش های فدرال رزرو آمریکا درباره تغییر نرخ بهره را زیر نظر گرفته اند. اگر بازار به این نتیجه برسد که کاهش نرخ بهره با سرعت کمتری دنبال می شود، این کمکی به دارایی های پرریسک مثل بیت کوین و سهام است.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام