هم بنیانگذار «لایف اند می»، در گفت وگو با سایت خبری اتاق تهران مطرح کرد:

اختلال در اینترنت، چالش کسب وکارهای دانش بنیان

...

شرکت «لایف اند می» در سال 1400 از نظر فروش نسبت به سال 1399، رشد هفت برابری را ثبت کرده است. هم چنین این شرکت در پنج ماه 1401 به رشد 4 برابری در میزان فروش رسیده است. با این وجود از شهریورماه سال جاری به دلیل اختلال در اینترنت، عرضه خدمات این شرکت هم متاثر شده است.

استارتاپ «لایف اند می»،در سال 97 کار خود را آغاز کرد  و از سال 98 به عنوان شرکت دانش بنیان و به طور رسمی خدماتش را عرضه کرده است. این شرکت در زمینه پزشکی فردمحور کار می کند. فعالیت اصلی «لایف اند می»، عرضه اطلاعات ژنتیکی افراد با تحلیل بزاق، شخصی سازی این اطلاعات برای هر نفر و پیشنهاد سبک زندگی مناسب با توجه به این اطلاعات است. امروز 45 نفر از جوانان محصل و فارغ التحصیل در دانشگاه های برتر داخل و خارج کشور گروه اصلی «لایف اند می» را تشکیل می دهند. هم چنین این شرکت یک دفتر پشتیبانی در شهر بابلسر در شمال ایران هم دارد. به گفته عارف سلیمانیان هم بنیانگذار این شرکت دانش بنیان، «لایف اند می»  خدمات خود را در آنکارای ترکیه هم عرضه خواهد کرد.

دفتر اصلی شرکت «لایف اند می» امروز در کارخانه نوآوری «های وی» قرار دارد.

سلیمانیان در گفت وگو با سایت خبری اتاق تهران در این باره گفت: «ما تجربه کار در همه فضاهای اشتراکی تعریف شده در اکوسیستم استارتاپی کشور را در کارنامه داریم. محیط های خارج از کارخانه های نوآوری برخلاف بیرون، کسل کننده و خسته کننده و همراه با موج منفی نیست. افراد و گروه های مستقر در کارخانه های نوآوری همه با انگیزه اند. یک نکته مهم دیگر، مسئله مدیریت هزینه هاست و اینکه گروه ها در فضای کار اشتراکی درگیر هیچ کار تاسیساتی نیستند. با استقرار در کارخانه های نوآوری یک لحظه نیست که به مشکل آب، برق، گاز، گرمایش و سرمایش فکر کنید و به طور کامل بر کار تمرکز می کنید».

سلیمانیان گفت: «کارخانه های نوآوری به طور مستقیم از زیر مجموعه های حاکمیت به شمار می رود و دولت می تواند در استقرار شرکت ها شاخص هایی را در نظر بگیرد. برای مثال دولت می تواند اعلام کند اگر  شرکت ها در اظهارنامه مالی سال گذشته به رشد 2 تا 3 برابری برسند، به میزانی از پرداخت هزینه برای استقرار در فضاهای اجاره ای معاف شوند. چنین شاخص هایی باعث می شود گروه های خوب انگیزه بیشتری برای مدیریت هزینه ها از محل اجاره ها پیدا می کنند. دولت هم می تواند از رشد درآمد شرکت ها و مالیات گرفتن به منافع بیشتری برسد».

به گفته سلیمانیان «در نظر گرفتن چنین شاخص هایی روشی مناسب برای فاصله گرفتن کارخانه های نوآوری از بنگاه داری است. متاسفانه در حال حاضر فضاهای کار اشتراکی به ناچار به سمت بنگاه داری حرکت می کنند و فضای کار را اجاره می دهند. استدلال آن ها این است که اگر یک شرکت بخواهد سر خیابان همین میزان فضا را اجاره کند، باید پول بیشتری بپردازد. این ادبیات بنگاه داری است و برای اکوسیستم استارتاپی مناسب نیست».

شرکت «لایف اند می» در سال 1400 از نظر فروش نسبت به سال 1399، رشد هفت برابری را ثبت کرده است. هم چنین این شرکت در پنج ماه 1401 به رشد 4 برابری در میزان فروش رسیده است. با این وجود از شهریورماه سال جاری به دلیل اختلال در اینترنت، عرضه خدمات این شرکت هم متاثر شده است.

 به گفته هم بنیانگذار این شرکت دانش بنیان، «لایف اند می» عرضه خدماتش در ترکیه را کلید زده است و در 31 استان کشور با وجود این چالش ها خدمات می دهد. سلیمانیان هم چنین درباره موانعی که در مسیر توسعه این کسب وکار وجود داشته گفت: «نخستین مانع در مسیر ما مربوط به رگولاتوری بود. حوزه های نو در وزارت بهداشت تعریف نشده بود. این ریسک کار را افزایش می داد و می توانستیم آثار مشکلات رگولاتوری را در بدنه سرمایه گذاران ببینیم. با این وجود این مرحله را پشت سر گذاشتیم. مانع دوم، چالش های اقتصاد کلان بود. زمانی که ما کار را شروع کردیم، نرخ دلار 3 هزار و 700 تومان بود اما امروز دلار 36 هزارتومان است. این برای کسب وکارهایی مثل ما که خدمات بین المللی دریافت می کند، چالش بر انگیز است».

بنیانگذار لایف اند می گفت: «سرعت اینترنت برای ما بسیار مهم بود. در سال 98 برای نخستین بار 10 روز قطعی اینترنت را تجربه کردیم و دچار مشکلات بسیار شدیم.  در سال جاری هم، از دو ماه گذشته مشکل اینترنت داریم».

سلیمانیان گفت: «عدم فرهنگ سازی در دریافت خدماتی که با نیازهای مبرم مردم فاصله دارد، از دیگر چالش های کار کردن در ایران برای استارتاپ هایی است که نوآورانه کار می کنند. خدمات این استارتاپ ها کیفیت زندگی را بالا می برد. اما با سخت تر شدن شرایط زندگی، مردم کمتر به استفاده از خدماتی که مربوط به نیازهای دوم و سوم  است، تمایل نشان می دهند».

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام