اگر اختلال در اینترنت اجازه دهد

کسب وکار کتابخانه های دیجیتال در ایران خوب پیش می رود

...

با توجه به استقبال مردم از محتوای دیجیتال در پتلفرم هایی مثل فیدیبو و طاقچه، آینده خوبی برای این کسب وکارها پیش بینی می شود. با این وجود اختلال در دسترسی کاربران به اینترنت از چالش های جدی این پتلفرم ها به شمار می رود.

با همه گیری کرونا و قرنطینه سراسری در کشورها، کتابخانه دیجیتال مورد توجه مردم  جهان قرار گرفت. در ایران هم از دریافت نسخه های صوتی و متنی در پتلفرم های خوانش و به اشتراک گذاری کتاب استقبال شد. این روزها کمتر خبری از محدودیت های کروناست. اما گزارش ها از افزایش استقبال مردم از کتابخانه های دیجیتال می گوید. در ایران طاقچه و فیدیبو از شناخته شده ترین پتلفرم ها در این زمینه اند که گزارش های این دو، از استقبال هرچه بیشتر کاربران خبر می دهد.

طاقچه مدعی است سرانه مطالعه جمعیت باسواد در کشور را به بیش از 6.5 دقیقه رسانده است. این کتابخانه دیجیتال در گزارش سالانه خود ادعا کرد به طور دقیق میزان مطالعه در طاقچه در سال 1400 بیش از 7 میلیون و 700 هزار ساعت بوده است.

 فیدیبو می گوید کاربران این پتلفرم به طور میانگین در سال 1400، 363 دقیقه کتاب خوانده اند. هم چنین در هشتم آبان سال گذشته، 344 هزار و 437 بار به این اپلیکیشن مراجعه شده است، و میانگین خواندن کتاب برای هر فرد در طول سال در این برنامه به یک هزار و 433 دقیقه می رسد.

طاقچه از آبان سال 1393 کار خود را آغاز کرده است. تا پایان سال گذشته این استارتاپ با بیش از 1900 ناشر در کشور از ناشر کتاب تا روزنامه و مجله همکاری کرده است. تا شهریور ماه سال 1401 بیش از 92 هزار کتاب توسط این استارتاپ در اختیار خوانندگان قرار گرفته است. هم چنین از پاییز همین سال، امکان سفارش کتاب چاپی در طاقچه برای خوانندگان فراهم شده است. طاقچه تا پایان سال گذشته بیش از 7 میلیون بار نصب شده است. تعداد کاربران فعال این کتابخانه دیجیتال به طور ماهانه به بیش از یک میلیون می رسد. گزارش سالانه طاقچه از عملکرد این کتابخانه دیجیتال در سال گذشته می گوید تا پایان سال 1400، 80 هزار کاربر بر بیش از 585 هزار کتاب برچسب خوانده شده زده اند. تا پایان سال گذشته بیش از 11 میلیون کتاب در طاقچه به امانت گرفته شده است.

با توجه به استقبال مردم از محتوای دیجیتال در پتلفرم هایی مثل فیدیبو و طاقچه، آینده خوبی برای این کسب وکارها پیش بینی می شود. با این وجود اختلال در دسترسی کاربران به اینترنت از چالش های جدی این پتلفرم ها به شمار می رود. ندا برادران مدیرعامل فیدیبو 2 هفته پیش در گفت وگویی از افت 25 تا 30 درصدی در عدد فروش و ورود کاربران در این پتلفرم خبر داده است. برادران گفت: «معقول نیست بگوییم چون کسب وکارهای داخلی از اینترنت داخلی استفاده می‌کنند از فیلترینگ و اختلالات اینترنت تاثیری نمی‌گیرند باید رفتار کاربر را نگاه کرد».

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام