بیست‌و‌یکمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران برگزار شد

گفت‌و‌گوی فعالان صنعت و تجارت دارو با معاون امور گمرکی گمرگ

...

بیست‌و‌یکمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران با حضور معاون امور گمرکی گمرک ایران برگزار شد و طی آن، فعالان صنعت و تجارت دارو مشکلات مربوط به رویه‌های گمرکی در صادرات و واردات دارو را با وی در میان گذاشتند و فرود عسگری نیز طی توضیحاتی، به اقدامات تسهیلی گمرک برای روان‌سازی تجارت دارو اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این جلسه محمود نجفی‌عرب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، به برخی مشکلات که فعالان صنعت دارو در حوزه گمرک با آن مواجه هستند اشاره کرد و از آن جمله، وجود تعرفه مشابه و مشترک میان برخی مواد اولیه دارویی با برخی محصولات مورد نیاز تولید مواد آرایشی و بهداشتی را موجب ممنوعیت در واردات و عدم ترخیص این مواد اولیه دارویی عنوان کرد که مشکلاتی را برای شرکت‌های داروسازی کشور ایجاد کرده است. وی خواستار رفع این مشکل از سوی گمرک شد و در این رابطه تصریح کرد که تعیین فهرستی از این بخش از مواد اولیه دارویی از سوی سازمان غذا و دارو با همکاری تشکل‌های دارویی و در اختیار قرار دادن آن به گمرک، می‌تواند در رفع ممنوعیت واردات این مواد اولیه کمک کند.

علی شریف‌اعلم، مدیر اداره مواد اولیه دارویی سازمان غذا و دارو نیز در سخنانی، از عدم اتصال برخط این سازمان با گمرک برای برآورد مواد اولیه دارویی موجود در گمرکات کشور، انتقاد کرد و خواستار برقراری این ارتباط برای تسریع در ترخیص و تامین نیازهای شرکت‌های داروساز شد.

محمدرضا زرگرزاده عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی نیز از وجود سامانه‌های متعدد در حوزه تجارت انتقاد کرد و آن را موجب بروز مشکلات عدیده برای فعالان کسب وکار و تجارت دانست. وی همچنین عدم اشراف کارشناسان گمرک به کالاهای وارداتی در بخش دارو را موجب بروز برخی مشکلات در ترخیص این محصولات عنوان کرد و نسبت به ایجاد میز خدمت در گمرک برای بررسی بیشتر مسائل مربوط به شرکت‌های داروساز کشور، تاکید کرد.

همچنین در این جلسه، فعالان صنعت دارو و تجهیزات پزشکی به موارد و مشکلات دیگری از جمله عدم شناخت کافی و دانش فنی برخی از کارشناسان مجازی گمرک در مواجهه با اعلام بیش‌بود و بررسی اظهارنامه‌ها، درخواست تمدید و افزایش دوره متروکه کردن کالاها در گمرک به مدت پنج ماه، ارسال چندین باره نمونه‌ مواد اولیه وارداتی به آزمایشگاه‌ها و دریافت هزینه زیاد انبارداری از واردکنندگان در گمرکات اشاره کردند.

در ادامه، فرود عسگری، معاون امور گمرکی گمرک ایران در سخنانی، به برخی مشکلات ناشی از ابلاغ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای فعالان اقتصادی، اشاره کرد و یادآور شد که در رابطه با موضوع کاهش حقوق گمرکی مربوط به مواد دارویی از 4 درصد به 1 درصد، ‌به‌رغم اعلام فهرست کالاهای مشمول، بایستی از سازمان غذا و دارو تاییدیه این کالاها دریافت شود.

وی همچنین در رابطه با موضوع زمان‌بر بودن رسیدگی به اظهارنامه‌ها، تصریح کرد که در گمرک با اقداماتی نظیر حمل یکسره، ترخیص با حداقل اسناد، ترخیص 90 درصد و افزایش تعداد مسیرهای سبز گمرکی، سعی شده است تا از میزان معطلی بازرگانان و صاحبان کالاها در گمرک کاسته شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر، فرآیند تبادل اطلاعات میان گمرک و سازمان بنادر و دریانوردی به صورت لحظه‌ای شده است، یادآور شد که درخصوص اعتباربخشی به نمونه برداری‌ها برای تعیین ماهیت کالا نیز، طی بخشنامه‌ای، اعتبار مدت زمان یکسال برای فعالان اقتصادی مجاز در نظر گرفته شده است.

معاون امور گمرکی گمرک ایران همچنین پیشنهاد ایجاد انبار اختصاصی از سوی فعالان اقتصادی برای کاهش هزینه‌های انبارداری در گمرکات را مطرح کرد و در این زمینه یادآور شد که از سوی گمرک تعامل لازم با فعالان اقتصادی صورت می‌گیرد.

در ادامه این جلسه پس از طرح پرسش‌هایی از سوی حاضران در این نشست و ارائه پاسخ از سوی معاون امور گمرکی گمرک ایران، نسبت به تداوم جلسات هم‌فکری میان کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران و گمرک ایران، تاکید شد.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط