تنها نصب برنامه برای دسترسی به استارلینک کمک کننده نیست

اینترنت ماهواره ای بدون تجهیزات در دسترس نیست

...

کاربران ایرانی تنها با خرید تجهیزات و پرداخت هزینه خدمات است که می توانند از اینترنت استارلینک استفاده کنند. با این وجود اخباری درباره اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی برای استفاده از اینترنت ماهواره ای شرکت اسپیس ایکس منتشر شده است. آیا می توان با نصب یک برنامه در تلفن هوشمند به اینترنت ماهواره ای وصل شد؟

اینترنت ماهواره ای استارلینک پس از آغاز به کار در قطب جنوب، اکنون در 7 قاره جهان قابل دسترس است. با این وجود استفاده از این اینترنت برای مردم بدون هزینه نیست. براساس آنچه در شرایط استفاده از این اینترنت ماهواره ای آمده، کاربران باید 599 دلار برای خرید تجهیزات اتصال به اینترنت ماهواره ای هزینه کنند. این مبلغ در ایران با احتساب قیمت 30 هزار تومان برای هر یک دلار، به بیش از 17 میلیون و 900 هزار تومان می رسد. هم چنین دریافت خدمات از اینترنت ماهواره ای استارلینک مشمول پرداخت پول است و کاربران باید در هر ماه 110 دلار برای استفاده از خدمات این اینترنت هزینه کنند. این رقم با در نظر گرفتن قیمت 30 هزارتومان برای هر دلار،  به 3 میلیون و 300 هزار تومان می رسد. بنابراین تا زمانی که تجهیزات استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک به کاربران نرسد، و آن ها هزینه ماهانه استفاده از خدمات آن را پرداخت نکنند، نمی توانند از این نوع اینترنت که محدودیتی بر آن قابل اعمال نیست، استفاده کنند.

غیر از اسپیس ایکس، شرکت های دیگر از جمله ویاست و هیوزنت هم اینترنت ماهواره ای عرضه می کنند. اما خدمات این شرکت ها تنها در ایالات متحده آمریکا در دسترس است. اینترنت ماهواره ای با وجود توسعه خدمات آن در  7 قاره توسط شرکت ایلان ماسک، هنوز وابسته به تامین تجهیزات مخصوص از جمله دیش و دریافت کننده امواج است. با این وجود دور از ذهن نیست که در آینده ای نزدیک، با توسعه هرچه بیشتر آن، تجهیزات استفاده از اینترنت ماهواره ای کمتر و یا ارزان تر شود.

ایلان ماسک در تازه ترین اظهارنظر درباره تجهیزات مربوط به اینترنت ماهواره ای، از تولید یک میلیون ترمینال در 19 ماه گذشته خبر داده است. هم چنین ایلان ماسک از فعال شدن استارلینک در ایران خبر داده است. اما استفاده از اینترنت ماهواره ای این شرکت، بدون تامین تجهیزات برای کاربران ممکن نیست. هم چنین تهیه این تجهیزات در ایران مشمول صدور مجوز برای واردات آن است.

اینترنت ماهواره ای استارلینک اکنون در 32 کشور جهان در دسترس است و بیش از 400 هزار مشترک در مناطق مختلف جهان دارد.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام