استارلینک چگونه فعال می شود؟

نوبت به ایران رسید؟

...

تحریم مانع اسپیس ایکس برای توسعه خدمات اینترنت ماهواره ای در ایران نیست. اما چطور می توان به خدمات اینترنت ماهواره ای دسترسی داشت؟

پرسش و پاسخ ها در فضای توییتر، در نهایت به نفع دسترسی کاربران ایرانی به استارلینک، اینترنت ماهواره ای منتج شده است. اکنون بیش از 400 هزار مشترک در 40 کشور جهان از خدمات این اینترنت ماهواره ای استفاده می کنند. استارلینک در حفظ دسترسی اوکراینی ها به اینترنت، در جریان جنگ با روسیه هم خبرساز شده و اکنون نوبت به ایران رسیده است.

شرکت اسپیس ایکس در هفته گذشته و پس از افزودن ایستگاه مک مردو در قطب جنوب، از توسعه خدمات این اینترنت ماهواره ای به هفت قاره جهان خبر داد. هم چنین ایلان ماسک در پاسخ به پرسشی درباره دسترسی کاربران ایرانی به خدمات استارلینک از مانع تحریم ها گفت. روز بعد، رویترز بیانیه ای از مسئولان در  وزارت خزانه داری آمریکا را منتشر کرد که از عدم مانع تراشی تحریم ها برای فروش تجهیزات مرتبط با دسترسی به اینترنت ماهواره ای خبر می داد. اکنون ایلان ماسک از تلاش برای فعال شدن استارلینک برای کاربران ایرانی خبر داده است.

*هزینه ها و تجهیزات 

هزینه استفاده از استارلینک در هر ماه 110 دلار اعلام شده است. هم چنین کاربران علاقمند به استفاده از خدمات اینترنت ماهواره ای باید 599 دلار برای خرید تجهیزات هزینه کنند. خرید این تجهیزات به دلیل ارتباط دو طرفه در استفاده از خدمات اینترنت ماهواره ای الزامی است. این تجهیزات شامل دیش های رادارگونه با امکان ارسال و دریافت اطلاعات است. به گفته کارشناسان در اینترنت ماهواره ای در تبادل اطلاعات، سیستم علاوه بر ارسال اطلاعات از کاربران اطلاعاتی را هم دریافت می کند. 

اکنون بیش از 3000 هزار ماهواره استارلینک در مدار قرار گرفته است. اسپیس ایکس اعلام کرده دست کم هزار ماهواره دیگر را به این مجموعه اضافه می کند. اسپیس ایکس توسعه خدمات اینترنت ماهواره ای را از سال 2019 آغاز کرده است. این شرکت  مدعی است تا سال 2023 میلادی، خدمات اینترنت ماهواره ای استارلینک برای همه تلفن های هوشمند در جهان قابل استفاده است.  

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام