خزانه داری آمریکا مجوز داد

تجهیزات اینترنت ماهواره ای مشمول تحریم نیست

...

وزارت خزانه داری آمریکا اجازه صادرات برخی از تجهیزات اینترنت ماهواره ای به ایران را صادر کرده است.

در روزهای گذشته امکان استفاده کاربران ایرانی از خدمات اینترنت استارلینک خبرساز شد. ایلان ماسک در توییتر در پاسخ به پرسشی در این باره از گفت وگو برای رفع تحریم ها خبر داد. امروز رویترز اعلام کرد وزارت خزانه داری آمریکا اجازه برخی تجهیزات اینترنت ماهواره ای به ایران را صادر کرده است.

استارلینک، اینترنت ماهواره ای است که شرکت اسپیس ایکس با مدیریت ایلان ماسک آن را عرضه می کند. تفاوت استارلینک با دیگر اینترنت های ماهواره ای پیش از خود، عرضه خدمات به دیگر کشورها غیر از ایالات متحده آمریکاست. هم چنین ایلان ماسک در سال های قبل از سرمایه گذاری 30 میلیارد دلاری برای توسعه استارلینک خبر داد.

در ایران با اوج گرفتن تلاش ها برای تصویب طرح صیانت و احتمال محدودیت بیشتر در دسترسی به اینترنت جهانی، توجه مردم بیش از همیشه به مسئله فیلترینگ و قطع اینترنت جلب شده است. اما اینترنت ماهواره ای که قابل فیلتر و قطع شدن نیست، امیدها به ادامه دسترسی کاربران ایرانی به خدمات اینترنت جهانی را تقویت کرده است.  ایلان ماسک از تحریم ها به عنوان مانعی در این زمینه یاد کرده که برای رفع آن تلاش می کند. حالا رویترز  در خبری اعلام کرده وزارت خزانه داری آمریکا اجازه صادرات برخی از تجهیزات اینترنت ماهواره ای به ایران را صادر کرده است. سخنگوی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری (OFAC) در بیانیه‌ای در این باره  گفت: «مجوزی قدیمی وجود دارد که امکان صادرات مجموعه ای از سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات مربوط به ارتباطات اینترنتی از جمله خدمات اینترنت مصرفی و ترمینال‌های ماهواره‌ای برای مصرف کنندگان را براساس مجوز عمومی D-1 مجاز می‌داند». در این بیانیه آمده است که: «برای حمایت از آزادی اینترنت در ایران، OFAC از درخواست مجوز خاص برای هرگونه صادراتی که در مجوز فعلی پوشش داده نمی‌شود استقبال می‌کند».

استارلینک نخستین عرضه کننده اینترنت ماهواره ای نیست با این وجود، خدمات رقبای دیگر آن کمتر جهانی شده است.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام