چالش های ترانزیت حل می شود؟

تبادل کالا به ترکمنستان هنوز یدکی انجام می شود

...

باوجود افزایش قابل توجه حجم تجارت ایران و ترکمنستان در سال 2022، روند حمل کالا به مقصد این کشور از ایران، هنوز به وضعیت عادی بازنگشته است.

 حجم تجارت ایران و ترکمنستان در سال گذشته به بیش از 360 میلیون دلار رسیده است. ترکمنستان پانزدهمین مقصد کالای صادراتی ایران است که در سال 1400، 327 میلیون دلار کالای غیرنفتی از ایران وارد کرد. هم چنین ایران از ترکمنستان در سال گذشته 32 میلیون دلار کالا خریده است.

در آغاز شهریورماه سال جاری بود که سفیر ایران در عشق آباد از  احتمال 2 برابر شدن رقم مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان تا پایان سال جاری میلادی خبر داد. به گفته غلامعباس ارباب خالص، آمار اعلامی ترکمنستان نشان می دهد میزان مبادلات تجاری کشورمان با ترکمنستان در سال ۲۰۲۱، ۲۲۷ میلیون دلار بود که این رقم تنها در ۶ ماه نخست سال ۲۰۲۲ به ۲۳۳ میلیون دلار رسیده است.

 با این وجود، روند حمل کالا به ترکمنستان هنوز به شرایط عادی بازنگشته است. رییس اداره ترانزیت در خراسان رضوی به ایسنا گفت در مرز جاده ای سرخس، محموله ها به مقصد ترکمنستان با تبادل یدک منتقل می شود و تنها بارهایی که به آسیای میانه می رود به طور مستقیم و با عبور از ترکمنستان به مقصد می رسد. تبادل یدک پس از همه گیری کرونا توسط ترکمنستان برای خرید کالا از ایران به اجرا درآمده است و هنوز ناوگان ایران برای حمل کالا به ترکمنستان اجازه تردد ندارد.

تبادل یدکی درحالی برای تجارت کالا به ترکمنستان در جریان است که کاهش هزینه های ترانزیت از دغدغه فعالان بخش خصوصی در مبادله با این کشور است. در مردادماه سال جاری، رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان از هزینه های ترانزیت در کنار شرایط تسهیل ویزا به عنوان 2 چالش فعالان بخش خصوصی در توسعه تجارت در ترکمنستان خبر داده است.

ترکمنستان و ایران دارای چهار گذرگاه مشترک مرزی شامل گذرگاه سرخس، لطف آباد و باجگیران (هر سه در خراسان رضوی) و اینچه برون (در گلستان) است و عمده ترددهای تجاری ریلی و جاده ای بین ۲ کشور به ترتیب از طریق گذرگاه های سرخس، اینچه برون و لطف آباد انجام می شود. زعفران، پسته، سیب، کفپوش، پریفرم، فروکروم، روغن های سبک، پلی استرین غیرقابل انبساط معمولی، مخمر، کیسه پلی اتیلن و اسپتیک، کولر آبی، لبنیات، هادی برق، شیرخشک صنعتی و پیه صنعتی از اقلام عمده صادراتی ایران از خراسان رضوی به ترکمنستان است. اکنون ایران امیدوار است با حضور پررنگ تر در پیمان شانگهای زمینه رفع چالش های مربوط به تردد ناوگان های تجاری ایرانی به مقصد ترکمنستان را حل و فصل کند.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام