باوجود رشد 40 درصدی صادرات به قاره آفریقا

اهداف تجاری ایران و آفریقای جنوبی محقق نشده است

...

گمرک ایران روز گذشته از افزایش 40 درصدی صادرات ایران به قاره آفریقا خبر داده است. رشد تجارت ایران به قاره آفریقا در حالی گزارش می شود که اهداف تجاری در رابطه با یکی از مهم ترین شرکای اقتصادی ایران در این قاره محقق نشده است.

به گفته سخنگوی گمرک، در پنج ماه گذشته از سال جاری واردات ایران از کشورهای آفریقایی 147 درصد رشد کرده و صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به این کشورها 40  درصد افزایش یافته است. آفریقای جنوبی، موزامبیک، سودان، نیجریه و غنا پنج مقصد کالای غیرنفتی ایرانی در پنج ماه گذشته از سال جاری بوده است. هم چنین ایران در پنج ماه گذشته از سال 1401 از تانزانیا، کنیا، آفریقای جنوبی، کنگو و غنا کالا وارد کرده است.

در بین کشورهای آفریقایی، آفریقای جنوبی در همکاری تجاری با ایران، در رتبه نخست قرار گرفته با این وجود، اهداف تجاری تعیین شده با این کشور، محقق نشده است. این کشور با جمعیتی بالغ بر 56 میلیون نفر، از بازارهای هدف برای بازرگانان ایرانی است. اما به گفته ویکا خومالو، سفیر آفریقای جنوبی در ایران، 2 کشور هنوز به مرز مطلوب تجاری نرسیده اند. به گفته خومالو، سابقه مبادلات ایران و آفریقای جنوبی به قرن قبل باز می گردد با این حال میزان این مبادلات اندک بوده است.  

در سه سال گذشته بخش خصوصی در ایران برای افزایش مبادلات تجاری با آفریقای جنوبی تلاش کرده است. در سال 98، کمیته مشترک بازرگانی ایران و آفریقای جنوبی با درخواست فعالان اقتصادی دوباره تشکیل شد. هم چنین در سال 99، وزارت امور خارجه ایران از مشارکت شرکت های فعال در آفریقای جنوبی در طرح اعتبارسنجی وزارت صنعت و تجارت در این کشور خبر داد. در آخرین تلاش برای توسعه روابط با آفریقا، رییس اداره آفریقای وزارت امور خارجه اعلام کرد پرواز هفتگی تهران-لاگوس با هدف توسعه تجارت با آفریقا برقرار می شود. هم چنین پرداخت یارانه به کشتی های باری برای حل مشکلات ترابری در تجارت با آفریقا در دستور کار قرار گرفته است. با این وجود ایران در سال جاری 212 میلیون و 740 هزار دلار کالا به آفریقای جنوبی صادر کرده است.

در پنج ماه گذشته از سال جاری، مواد اولیه و ماشین‌آلات کالاهای وارداتی و مشتقات نفتی، پتروپالایشگاهی، مواد غذایی و مواد معدنی محصولات صادراتی به آفریقای جنوبی بوده است. چین، آلمان، آمریکا، هندوستان، عربستان سعودی و نیجریه پنج همکار تجاری نخست با آفریقای جنوبی در سال 2020 بوده اند.

گفتنی است در سال 1400، حجم کل تجارت دو کشور 46 میلیون و 392 هزار دلار گزارش شده و  تراز تجاری دو کشور در حجم کل تجارت در سال گذشته، 63- درصد بوده است. این درحالی است که به گفته مسئولان در سازمان توسعه تجارت، ایران برای تجارت 5 میلیارد دلاری با قاره آفریقا تا سال 1404 برنامه ریزی کرده است.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام