دبیرکل فدراسیون ملی طیور مطرح کرد

کاهش بیش از 45 درصدی تولید گوشت مرغ از ابتدای 1401

...

به گفته فرزاد طلاکش، دبیرکل فدراسیون ملی طیور، وعده های دولت در مورد اصلاح قیمت مرغ و تخم‌مرغ در شهریور ماه و ارائه تسهیلات به مرغداران و تحریک تقاضا از طریق ارائه کارت‌های اعتباری به مردم هنوز عملیاتی نشده است.

دبیرکل فدراسیون ملی طیور از کاهش 45 درصدی تولید گوشت مرغ در سال 1401 خبر داد و اعلام کرد که واردات نهاده‌های دامی نیز طی این مدت حدود 30 درصد کاهش یافته است.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، فرزاد طلاکش با بیان این مطلب توضیح داد: گزارشی که از وضعیت واردات نهاده‌ها در سال جاری استخراج شده است، نشان می‌دهد واردات نهاده شامل ذرت، کنجاله سویا، دانه سویا و جو، در 5 ماهه نخست سال 1401 به نسبت مدت مشابه سال 1400 بیش از 30 درصد کاهش یافته است. اما با وجود کاهش واردات، نه‌تنها کمبودی در تامین نهاده احساس نمی‌شود که تامین‌کنندگان با مازاد این نهاده‌ها نیز مواجه‌اند و برای جلوگیری از فاسد و از بین رفتن نهاده‌ها در انبار، تسهیلاتی برای مرغداران در نظر گرفته‌اند تا نسبت به خرید نهاده تشویق شوند.

طلاکش تاکید کرد که معنای مازاد نهاده با وجود کاهش واردات، این است که تولید مرغ کاهش یافته است. او افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تولید گوشت مرغ از ابتدای سال تاکنون بیش از 45 درصد کاهش پیدا کرده است. دلیل این کاهش تولید کاهش اقبال مردم به گوشت مرغ است. مرغداران هم انگیزه‌ای برای جوجه‌ریزی ندارند. یعنی با وجود آنکه در یک هفته گذشته قیمت مرغ مقداری افزایش یافته و به قیمت مصوب رسیده و در برخی مراکز نیز تاحدودی بالاتر رفته است، باز هم انگیزه کافی برای افزایش تولید در مرغداران ایجاد نشده و دلیل این بی‌انگیزگی، رفتار مقامات دولتی در قبال وعده‌هایی است که چندان امیدبخش نبود و همان‌ها هم تاکنون بر زمین مانده است.

دبیرکل فدراسیون ملی طیور با اشاره به برخی وعده‌های دولت به مرغداران گفت: دولت قول داده بود که در اواخر شهریور قیمت‌های جدیدی را برای مرغ و تخم‌مرغ اعلام کند که هنوز علامتی از این بازنگری در قیمت ظاهر نشده است. ضمن آنکه وعده داده شده بود، تسهیلاتی در اختیار مرغداران قرار گیرد. همچنین مقرر بود که دولت برای تحریک تقاضای مرغ و تخم‌مرغ، کالابرگ الکترونیک صادر کند، که این وعده‌ها نیز اجرایی نشده است.

او با تاکید بر اینکه صنعت پرورش طیور در وضعیت بدی به سر می‌برد و مرغداران کوچک توان ورود به عرصه تولید را ندارند، گفت: قیمت تخم‌مرغ در 10 روز گذشته به سطح قابل قبولی رسید و تا حدی به قیمتی که مرغداران انتظار دارند، نزدیک ‌شد. گرچه که هنوز، چند هزار تومانی از قیمت‌های واقعی عقب است. دلیل افزایش قیمت تخم‌مرغ نیز مقداری به تقاضای شکل گرفته از سوی موکب‌های اربعین، نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس و افزایش فعالیت‌ صنایع غذایی بازمی‌گردد.

طلاکش گفت: البته ممکن است این افزایش تقاضا ادامه‌دار نباشد و تغییر رفتار مردم بار دیگر بازار را تحت تاثیر قرار دهد. به بیان دیگر، مردم وقتی ببینند قیمت‌ها در سبد هزینه خانوارشان قابل توجه است، ممکن است الگوی مصرف‌شان را تغییر دهند. این مساله نیز بخش تولید را در بلاتکلیفی قرار می‌دهد؛ چرا که تولیدکنندگان نمی‌دانند چه تصمیمی باید برای ادامه تولید اتخاذ کنند. اما به طور کلی، اگر سیاست‌های دولت به همین روند ادامه یابد، در مهرماه افزایش قابل توجهی در قیمت مرغ و تخم‌مرغ تجربه خواهیم کرد.

 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط