تحریم نفت روسیه در کوتاه‌مدت به چه کسانی آسیب می‌زند؟

ضرر مصرف‌کنندگان بیشتر از پوتین

...

پاتریک دی هان، تحلیل‏گر GasBuddy، پیش‌بینی کرد که میانگین قیمت بنزین تا اواسط ژوئن به 5 دلار خواهد رسید، در حالی که جی‏پی مورگان می‌گوید بنزین تا اواخر تابستان به 6 دلار نیز خواهد رسید

آینده نگر

اتحادیه اروپا اقدام به کنار گذاشتن انرژی روسیه کرده و اعلام کرده است که بیشتر نفتی را که از روسیه وارد می‌کند به دلیل حمله این کشور به اوکراین حذف خواهد کرد. هدف، آسیب رساندن به روسیه در درازمدت از طریق قطع بزرگ‌ترین منبع درآمد آن یعنی صادرات سوخت فسیلی است.

تحلیل‏گران می‌گویند با این حال، در کوتاه‏مدت، چنین تغییری شاید به مصرف‏کنندگان در غرب آسیب برساند در حالی که خزانه روسیه را پر از پول می‌کند. به عنوان نمونه، آنها به اثرات ممنوعیت آمریکا بر نفت و گاز روسیه در ماه مارس اشاره می‌کنند. اگرچه این سیاست با هدف منزوی کردن بیشتر روسیه از نظر اقتصادی و سیاسی بود، اما بلافاصله به جهش قیمت جهانی نفت منجر شد که برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، موهبت بود.

تلاش‌های اتحادیه اروپا برای ممنوعیت واردات نفت روسیه، که به عبارت دیگر واردات آن را به حدود 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد، قیمت نفت خام را همچنان بالاتر برده است. به گفته تحلیل‏گران اندیشکده بروگل مستقر در بروکسل، این باعث می‌شود که تاثیر تحریم‌های مورد نظر در کوتاه‏مدت معکوس باشد.

آنها به تازگی در نامه‌ای در پولیتیکو نوشتند: «فروش نفت روسیه به اتحادیه اروپا برای چند ماه آینده ادامه خواهد داشت، این به خوبی می‌تواند سود روسیه را افزایش دهد و در کوتاه‌مدت بودجه دولت آن را تقویت کند.»

متئو ویلا، تحلیل‏گر اندیشکده ISPI در میلان، فکر می‌کند که تحریم نفت روسیه در نهایت می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. او به آسوشیتدپرس گفت: «خطر این است که قیمت نفت به طور کلی به دلیل تحریم‌های اروپا افزایش پیدا کند. و اگر قیمت بسیار بالا رود، خطر این است که درآمد روسیه بیشتر می‌شود و اروپا بازی را می‌بازد.»

تروی وینسنت، تحلیل‏گر بازار در DTN، به سی بی اس مانی واچ گفت: از آنجایی که قیمت نفت توسط بازار جهانی نفت خام تعیین می‌شود، قیمت‌های بالاتر در اروپا به زودی به نفت آمریکایی‌ها نیز وارد خواهد شد.

او گفت: «هرچیزی که در هرکجای دنیا اتفاق بیفتد، در نهایت بر مصرف‌کننده آمریکایی تأثیر خواهد گذاشت.»

 زمان بد برای مصرف‏کنندگان

در آمریکا، بحران عرضه در زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت نفت افزایش پیدا کند.

وینسنت گفت، مشکل امسال این است که با افزایش تقاضای نفت آمریکا، پالایشگاه‌های داخلی در حال حاضر نزدیک به حداکثر ظرفیت کار می‌کنند و فضای کمی برای افزایش تولید دارند. علاوه بر این، فصل طوفان‌ها شروع می‌شود و شاید باعث قطعی‌هایی شود که به استخراج نفت خام در خلیج مکزیک، پالایشگاه‌های آمریکا در سواحل خلیج و اقیانوس اطلس یا هردو ضربه زند.

او گفت: «پالایشگاه‌های آمریکا که به شدت کار می‌کنند، با تقاضای فصلی مواجه هستند و با فصل طوفان بسیار فعال و قطعی‌های برنامه‏ریزی‏نشده احتمالیِ پالایشگاه‌ها مواجه هستند.»

وینسنت پیش‌بینی کرد که میانگین قیمت بنزین - امروز 4.67 دلار در هر گالن - می‌تواند «به راحتی» یک دلار افزایش پیدا کند. پاتریک دی هان، تحلیل‏گر GasBuddy، پیش‌بینی کرد که میانگین قیمت بنزین تا اواسط ژوئن به 5 دلار خواهد رسید، در حالی که جی‏پی مورگان می‌گوید بنزین تا اواخر تابستان به 6 دلار نیز خواهد رسید.

در نهایت، زمانی که مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها از بنزین کمتر استفاده می‌کنند، قیمت بنزین کاهش پیدا می‌کند، خواه با رانندگی کمتر، اجتناب از پرواز یا روشن کردن ترموستات - چیزی که اقتصاددانان آن را «تخریب تقاضا» می‌نامند. تاکنون، آمریکایی‌ها در نظرسنجی‌ها گفته‌اند که به دلیل هزینه‌های بنزین، رانندگی را کاهش دادند.

در عوض، بسیاری از مصرف‌کنندگان هزینه‌های خود را برای محصولات و خدمات دیگر کاهش داده‌اند تا تأثیر افزایش هزینه‌های سوخت بر بودجه خانوار را جبران کنند.

 «نزول ترمینال» برای روسیه

اگرچه مصرف‌کنندگان، بازنده کوتاه‌مدت در رقابت برای خروج از نفت روسیه خواهند بود، اما در درازمدت روسیه بیشترین آسیب را خواهد دید زیرا اروپا خود را از منبع انرژی آن‌ها جدا می‌کند. تحلیل‏گران می‌گویند که بعید است کشورهای غربی همین ‌کار را کنند، اما شاید در ماه‌ها و سال‌های آینده بازارهای جهانی، نفت روسیه را بیشتر محدود کند.

بنجامین سالزبری، تحلیل‏گر Height Securities در گزارشی گفت: انتظار داریم تلاش‌های مستمر از سوی آمریکا و اروپا برای کاهش درآمد نفتی روسیه از سایر نقاط جهان انجام شود.

هدف تحریم‌های اروپا نیز مسدود کردن شرکت‌های بیمه‏ای است که محموله‌های نفتی را پوشش می‌دهند و توانایی روسیه برای انتقال نفت به سایر خریداران را تضعیف می‌کند.

وینسنت گفت: اگر و زمانی که در اوکراین آتش‌بس برقرار شود، بسیاری از کشورهای اروپایی که موافقت کردند نفت روسیه را کنار بگذارند، مشتاق ازسرگیری روابط تجاری با پوتین نخواهند بود.

اگرچه «ممکن است شاهد باشیم که هند یا چین در واکنش به این تحریم‌ها، خرید بشکه‌های روسی خود را بیشتر کنند، اما این برای جبران کل حجمی که قرار است جابه‏جا شود، کافی نخواهد بود. منظور این است که تولید نفت روسیه کاهش خواهد یافت.»

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام