در دیدار سفیر جدید ایران در هند و رئیس اتاق بازرگانی تهران مطرح شد

همراهی دولت و بخش خصوصی برای گذر از موانع تحریم

...

در دیدار ایرج الهی دهقی، سفیر جدید ایران در هند، و مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به اثر تحریم در ایجاد مانع برای توسعه روابط تجاری، بر استفاده از ابزار و راه‌های جدید برای بهبود روابط تجاری ایران و هند تاکید شد.

سفیر جدید کشورمان در هند و رئیس اتاق بازرگانی تهران، با یکدیگر دیدار و در مورد مسائل تجاری بین ایران و هندوستان، مشکلات موجود و راه‌های توسعه روابط دوجانبه گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی، ایرج الهی که در اتاق بازرگانی تهران حضور یافته بود، در گفت‌وگو با مسعود خوانساری، با اشاره به مشکلاتی که تحریم برای تجارت خارجی کشور ایجاد کرده است، گفت: آمریکا روی جنبه ذهنی تحریم‌ها بسیار کار می‌کند به طوری که حتی یک اقدام کم‌اثر را بسیار بزرگ جلوه می‌دهد و ذهن دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

او با اشاره به روابط دیرینه و خوب ایران و هند، عنوان کرد که تحریم باعث کاهش روابط تجاری دو کشور شده است، گفت: گاهی هم مسائلی مانند عدم رعایت دقیق استانداردهای مقصد برای یک کالا، باعث برگشت خوردن کالاهای صادراتی می‌شود، مانند مشکلی که برای صادرات کیوی از کشورمان به هند پیش آمد و امیدواریم که زودتر برطرف شود. ما در کشور نیاز به احداث و راه‌اندازی آزمایشگاه‌های مرجع داریم که بتواند برای کالاهای صادراتی به مقاصد مختلف استاندارد قابل قبول بین‌المللی صادر کند و از تحمیل هزینه به صادرکنندگان و کل اقتصاد کشور جلوگیری کند.

سفیر جدید کشورمان در هندوستان با تاکید بر ضرورت بهره‌برداری از ابزار تهاتر در توسعه تجارت دوجانبه، افزود: تهاتر در دنیای امروز با آنچه در گذشته و به صورت سنتی انجام گرفته، تفاوت‌های زیادی دارد و اکنون با سازوکارهای جدید بانکی و تعامل بانک‌های مرکزی دو کشور می‌توان از این ابزار برای بهبود روابط تجاری دو کشور سود برد.

ایرج الهی با اشاره به توانمندی بالای اقتصاد هند در تامین مواد اولیه مورد نیاز و بازار بزرگ این کشور برای کالاهای ایرانی، ابراز امیدواری کرد با کمک اتاق بازرگانی تهران به عنوان یک نهاد عملیاتی بخش خصوصی، بتوان راه‌های جدیدی برای توسعه روابط تجاری بین ایران و هند ایجاد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز در این دیدار با اشاره به روابط خوب اتاق تهران با نهادهای متناظر بخش خصوصی در هند و سفارت این کشور در ایران، از پذیرش هیات‌های تجاری متعدد از هند و هم‌چنین برگزاری وبینارهای مختلف با اتاق‌های بازرگانی و نهادهای بخش خصوصی و دولتی هند در دوران کرونا توسط اتاق تهران گفت.

مسعود خوانساری عنوان کرد که هند به دلیل روابط نسبتاً نزدیک با اروپا و آمریکا نسبت به اعمال تحریم‌ها نیز حساس است. او گفت: از طرفی ساختار حکمرانی هند بوروکراسی پیچیده‌ای دارد که پیشبرد امور را تا حدودی سخت می‌کند با این حال، هند از شرکای نخست تجاری و از مقاصد هدف صادراتی است. اتاق تهران همواره در پی توسعه روابط بوده و بعد از فروکش کردن کرونا نیز ما میزبان نخستین هیات تجاری هند بودیم.

رئیس اتاق تهران هم‌چنین با اشاره به تجربه تهاتر در اقتصاد ایران گفت: در دوران جنگ تحمیلی مراودات ایران با کشورهای شرق اروپا اکثرا بر پایه تهاتر بود و این سازوکار در کشور تجربه‌شده  و نتیجه هم داده است. امروز کاربرد آن سخت و پیچیده نیست و کاملاً قابل انجام است اما منوط به همکاری دو دولت و بانک‌های مرکزی است.

مسعود خوانساری هم‌چنین اعلام کرد اتاق تهران آمادگی پذیرش هیات‌های تجاری از اتاق‌های بازرگانی و نهادهای بخش خصوصی را دارد.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط