در نوزدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران بررسی شد

عواقب مداخلات دولت در اقتصاد دارو و تجهیزات پزشکی

...

در نوزدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، موضوع عواقب مداخلات دولت در کسب‌و‌کارهای حوزه اقتصاد درمان و سلامت با حضور محمد فاضلی، جامعه‌شناس و محقق، مورد نقد و بررسی قرار گرفت. محمد فاضلی در حال حاضر، از سوی اتاق تهران مسولیت پروژه‌ای تحقیقی در رابطه با بررسی آثار و عواقب مداخلات دولت در کسب‌و‌کارهای بخش سلامت، فولاد، خودروهای تجاری، صنعت برق، صنعت لبنیات و نیز کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برعهده دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این جلسه، پس از آنکه محمود نجفی‌عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، از تصویب کاهش رقم مالیات ارزش‌افزوده دارو و تجهیزات پزشکی از 9 درصد به یک درصد، در هیات وزیران خبر داد و محمد عبده‌زاده، رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی نیز خبر از ارسال این مصوبه هیات وزیران به سران سه قوه برای تسریع در روند اجرای آن، داد، محمد فاضلی به تشریح مختصری از پروژه تحقیقی عواقب مداخلات دولت در حوزه اقتصاد، پرداخت و سپس نظرات و دیدگاه‌های اعضای کمیسیون اقتصاد سلامت و فعالان کسب‌و‌کار در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی پیرامون نوع مداخلاتی که دولت در این بخش‌ها دارد و آفات این مداخلات را جویا شد.

فاضلی با این توضیح که طی گفت‌و‌گو و مصاحبه با کارآفرینان متعدد و فعالان حوزه اقتصاد سلامت، جدی‌ترین مداخلات دولت در این حوزه شامل قیمت‌گذاری، تخصیص ارز، مجوزدهی‌ها، جهت‌دهی به بازار دارو و همینطور، دخالت در صادرات و واردات دارو عنوان شده‌است، تصریح کرد که نتایج گردآوری شده از مداخلات دولت در بخش‌های مختلف اقتصادی نشان می‌دهد که این سیاست، حاصلی جز افزایش رانت، کوچک شدن بخش خصوصی، شکل‌گیری شرکت‌های کوچک و غیر اقتصادی شدن فعالیت‌های تولیدی، نداشته است.

به گفته این جامعه‌شناس، بررسی‌های گروه مطالعاتی این پروژه همچنین نشان می‌دهد که مداخله‌گری دولت در حوزه سلامت، به ناکارآمدی سیاست‌های دارویی، شیوه تولی‌گری دولت، ناپایداری‌ها در مدیریت، تضعیف بخش تنظیم‌گیری وزارت بهداشت، دامن زده است و یادآور شد که برای رفع این چالش، از جمله راهکارهای اساسی، خروج دولت از قیمت‌گذاری در دارو و تجهیزات پزشکی است و عمده فعالان اقتصادی این بخش‌ها نیز بر آن تاکید دارند.

در ادامه این جلسه، اعضای کمیسیون و صاحبان صنعت دارو و تجهیزات پزشکی و مدیران تشکل‌های این بخش، به بیان دیدگاه‌های خود پیرامون طبعات زیان‌بار مداخلات دولت در صنعت و کسب‌و‌کار دارو و تجهیزات پزشکی پرداختند و در این رابطه، محمود نجفی‌عرب رئیس این کمیسیون، عدم اجرای قوانین را یکی از مشکلات این بخش عنوان کرد و یادآور شد که تاوان تصمیم‌گیری‌ و سیاست‌های نادرست دولت را، بخش خصوصی مجبور است پرداخت کند. همچنین، تصویب و اجرای دستورالعمل‌های ناگهانی، نبود برنامه چشم‌انداز در صنعت دارو کشور، تعیین قیمت پایه گمرکی برای صادرات دارو، وجود بخشنامه‌های مخرب و حکمرانی ضعیف در این بخش، از جمله مواردی بود که دیگر اعضای کمیسیون مطرح کردند.

در پایان این جلسه، محمد فاضلی تصریح کرد که پس از جمع‌بندی دیدگاه‌ها و نظرات مطرح شده از سوی اعضای کمیسیون، گزارش نهایی عواقب مداخلات دولت در اقتصاد سلامت، تدوین و برای پیگیری در اختیار اتاق تهران قرار می‌گیرد.

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط