در هجدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران بررسی شد

تاکید بر آزادسازی هدفمند واردات لوازم آرایشی و بهداشتی

...

در هجدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، وضعیت تولید و بازار لوازم آرایشی و بهداشتی در کشور با حضور روسای انجمن تولیدکنندگان و انجمن واردکنندگان این محصولات و همچنین مسولانی از سازمان غذا و دارو و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این جلسه، با تاکید بر اینکه در حال حاضر محصولات تقلبی و قاچاق آرایشی و بهداشتی، سلامت جامعه مصرف‌کنندگان را با تهدید جدی مواجه کرده‌است، مدیران بخش‌خصوصی و مسولان دولتی در این جلسه، بر تلاش برای مقابله با قاچاق محصولات این بخش در سطح عرضه، تاکید کردند و این در حالی بود که صاحبان دو انجمن، تولیدکنندگان و واردکنندگان فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی، بر واردات هدفمند و کنترل‌شده در این بخش، اتفاق‌نظر داشتند.

در این جلسه، ابتدا حمیدرضا محمدی دبیرکل فدراسیون اقتصاد سلامت در گزارشی به وضعیت بازار لوازم آرایشی و بهداشتی در کشور پرداخت و با استناد به آمار، یادآور شد که بازار این محصولات در ایران رقمی در حدود 32 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. به گفته وی، این آمار نشان می‌دهد که ایران سومین بازار بزرگ پرمصرف محصولات آرایشی و بهداشتی در منطقه و پس از عربستان و ترکیه است. به گفته وی، صادرات فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی در کشور نیز حدود 200 میلیون دلار است که سهم عمده آن را محصولات شوینده دربر می‌گیرد.

موافقت برای واردات مواد اولیه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی

همچنین امیرمحمد پرهام‌فر، مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در سخنانی، به افزایش میزان کشفیات کالای قاچاق در کشور اشاره کرد و به گفته وی، میزان کشفیات طی سال 1400 در مقایسه با سال پیش از آن، 76 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه، میزان ورود کالاهای تقلبی به بازار مصرف نیز افزایشی بوده است، به برخی اقدامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی، اشاره کرد و تلاش برای رفع ممنوعیت واردات مواد اولیه تولید این محصولات را از آن جمله دانست. به گفته پرهام‌فر، پس از نزدیک به چهار سال پیگیری و مذاکره این ستاد با وزارت صمت، سرانجام، این وزارتحانه با واردات مواد اولیه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی به کشور به صورت بالک، موافقت کرد و طی روزهای آینده، این آزادسازی ابلاغ خواهد شد.

وی همچنین با بیان اینکه بسیاری از تولیدات داخلی در این صنعت نیز، از کیفیت مناسب برخوردار نیست، تصریح کرد که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حال تدوین فهرست محصولات نهایی و ساخته شده است که اجازه واردات برای آن صادر شود.

مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین با تاکید بر اینکه باید روی افزایش ضریب تولید در این بخش تمرکز کرد، یادآور شد که حتی با رفع ممنوعیت واردات محصولات آرایشی و بهداشتی نیز قاچاق این فرآورده‌ها وجود خواهد داشت.

پرهام‌فر سپس راهکار دیگر را تشکیل یک اتحادیه صنفی مستقل در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی، در تهران عنوان کرد و با بیان اینکه با پیگیری‌های این ستاد و همچنین وزارت صمت، دیوان عدالت اداری سرانجام رای به تشکیل یک اتحادیه مستقل داد، افزود: باید سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ها در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی به سمت ایجاد رقابت برای تجارت قانونی این محصولات سوق داده شود.

اخذ تعهد محضری از مدیران فنی و عامل

همچنین، محمود آل‌بویه، مدیرکل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو نیز در این جلسه، رسوب مواد اولیه تولید در این بخش را یکی از مشکلات پیش‌روی این صنعت عنوان کرد و گفت: به تازگی بخشنامه‌ای از سوی سازمان غذا و دارو صادر و ابلاغ شده است که بر اساس آن، ترخیص مواد اولیه از گمرکات با اخذ تعهد محضری مبنی بر سلامت محموله‌ها، به مسولان فنی و مدیران عامل شرکت‌های فعال در صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی تفویض شده است و در صورتی که تخلفی صورت گیرد، سازمان غذا و دارو به عنوان مدعی‌العموم وارد می‌شود.

وی همچنین، با بیان اینکه در این بخش، به دنبال آن هستیم تا نظارت‌های پیشینی به نظارت پسینی تبدیل شود و تمام مسولیت‌ها به عهده مدیر فنی و مدیرعامل شرکت، گذاشته شود، افزود: آئین‌نامه این تصمیم نیز در حال تهیه است و با انجمن‌های مربوطه و دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز مشورت و مکاتبه پیرامون آن صورت گرفته است. به گفته وی، با تصویب این آئین‌نامه، از معطلی و بروکراسی زمان‌بر در ترخیص مواد اولیه تولیدات آرایشی و بهداشتی کاسته خواهد شد.

آل‌بویه با بیان اینکه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، بر واردات ضابطه‌مند و کنترل‌شده در محصولات آرایشی و بهداشتی تاکید دارد، افزود: شناسه‌گذاری محصولات آرایشی و بهداشتی که در قانون نیز تکلیف شده، روند آن کند است و انجمن‌ها و تولیدکنندگان این بخش به خوبی از این دستورالعمل استقبال نکرده‌اند.

تنها سه قلم محصول آرایشی را تولید نمی‌کنیم

علیرضا کیانی، نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی نیز در سخنانی، با تاکید بر اینکه این انجمن نیز مخالفتی با واردات محصولات آرایشی و بهداشتی ندارد، گفت: با این حال، معتقدیم و اصرار داریم که این واردات باید کنترل‌شده باشد و کانال‌های توزیع محصولات وارداتی نیز شفاف باشد.

وی با این حال، با بیان اینکه راه‌حل کاهش قاچاق در این بخش، آزادسازی واردات نیست، افزود: در حال حاضر، بیش از 97 درصد محصولات آرایشی و بهداشتی مورد مصرف در کشور، در داخل تولید می‌شود و تنها دو یا سه قلم را نتوانسته‌ایم تولید کنیم.

کیانی سپس، راهکار رفع مشکلات در این بخش را در این دانست که انجمن تولیدکنندگان و انجمن واردکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی، به طور مشترک و هم‌پا با یکدیگر، وارد عمل شده و مکانیزمی را برای کاهش حداکثری قاچاق در این بخش پیشنهاد دهند. وی همچنین تصریح کرد که این دو تشکل باید در خصوص توع واردات محصولات آرایشی و بهداشتی به کشور نیز به تفاهم برسند.

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی همچنین با تاکید بر اینکه در زمینه مقابله با قاچاق در این بخش، باید در سطح عرضه اقداماتی را صورت داد، افزود: در خصوص واردات، صرفا باید به واردکنندگان شناسنامه‌دار اجازه واردات داده شود.

واردکنندگان، تولیدکننده شدند

محمدرضا بحیرایی، رئیس انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران نیز، با اشاره به ممنوعیت واردات این بخش از سال 97 تاکنون و خسارات مالی که به فعالان اقتصادی وارد شده، تصریح کرد که در حال حاضر، مسئله اصلی و بحرانی، وجود انبوه کالاهای نامرغوب و تقلبی آرایشی و بهداشتی در سطح عرضه است.

به گفته وی، باید در این صنعت، برندسازی به درستی صورت گیرد که آن نیز، هزینه بر است و بسیاری از شرکت‌ها تمایلی به آن نشان نمی‌دهند. بحیرایی با اشاره به اینکه قوانین و مقررات سخت‌گیرانه وزارت صمت، زمینه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی در کشور را دشوار کرده است، افزود: به دنبال ممنوعیت واردات از سال 97 تاکنون، بخش عمده‌ای از اعضای انجمن واردکنندگان فرآورده های آرایشی و بهداشتی و عطریات، به سمت تولید رفته‌اند.

  تجربه واردات دارو و رونق در تولید داخل

همچنین علی نقیب، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران نیز در سخنانی، صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه و همینطور، عدم انسجام و یکپارچگی لازم میان مسولان مختلف در کشور را عاملی در عدم رفع مشکلات اقتصادی عنوان کرد و یادآور شد که دولت باید به تشکل‌ها اعتماد کند.

نقیب با بیان اینکه میزان قاچاق کالا به کشور، سالانه حدود 20 میلیارد دلار برآورد می‌شود، گفت: از این میزان، 2.5 میلیارد دلار مربوط به قاچاق محصولات آرایشی و بهداشتی است. به گفته وی، راه‌حل کنترل و مقابله با قاچاق، برخورد و اعمال سیاست‌های بازدارنده در سطح عرضه این محصولات است.

در پایان این جلسه و پس از گفت‌و‌گوهای صورت گرفته، محمود نجفی‌عرب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، با بیان اینکه برای بررسی دقیق‌تر این موضوع و دستیابی به راهکار عملیاتی، جلسه دیگری با حضور مسولان دولتی مرتبط و همچنین تشکل‌های حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی در اتاق تهران تشکیل خواهد شد، افزود: طی سال‌های گذشته، در حالی سیاست واردات برای برخی داروها اعمال شد که این تدبیر بعدها منجر به تولید داخل این دارو در کشور شد و به نظر می‌رسد که در حوزه لوازم و محصولات آرایشی و بهداشتی نیز می‌توان از تجربه دارو استفاده کرد و با آزادسازی واردات این محصولات، زمینه تولید مناسب و باکیفیت آن در داخل کشور را فراهم کرد.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط