معامله بزرگ میان دو رهبر اوپک‌پلاس

سرمایه‌گذاری هلدینگ پادشاهی عربستان در شرکت‌های نفتی روسیه

...

شرکت هلدینگ پادشاهی عربستان سعودی، اقدام به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بزرگ انرژی روسیه کرده‌است.

هلدینگ پادشاهی عربستان، روز یکشنبه در توییتر اعلام کرد که این شرکت طی 22 فوریه تا 22 مارس 2022 (اسفند 1400 تا فروردین 1401) در شرکت‌های گازپروم، روس‌نفت و لوک‌اویل اقدام به سرمایه گذاری کرده است. حمله روسیه به اوکراین در روز 24 فوریه 2022 اتفاق افتاد. بسیاری از کشورهای غربی پس از حمله روسیه به اوکراین، شرکت های انرژی روسیه و مدیران آنها را تحریم کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران و به نقل از رویترز، هلدینگ پادشاهی عربستان سعودی اعلام کرد که سرمایه‌گذاری‌های این شرکت، در فهرست پروژه‌های سرمایه‌گذاری سه ساله این شرکت به ارزش 12.8 میلیارد ریال عربستان (3.4 میلیارد دلار) قرار دارد.

این شرکت عربستانی همچنین اعلام کرد که از 22 فوریه تا 22 مارس گذشته، 1.37 میلیارد ریال در گازپروم ، 196 میلیون ریال در روس‌نفت و 410 میلیون ریال در لوک اویل سرمایه گذاری کرده‌است. در حال حاضر، هر دلار آمریکا معادل 3.75 ریال عربستان است.

شرکت هلدینگ پادشاهی عربستان‌سعودی متعلق به شاهزاده سعودی الولید بن‌طلال است، با این حال، صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان سعودی طی ماه می گذشته، 16.87 درصد از سهام این شرکت را در اختیار گرفت. عمده سرمایه‌گذاری‌های این شرکت عربستانی در خدمات مالی، املاک و مستغلات، گردشگری ، رسانه، سرگرمی، پتروشیمی، هوانوردی و فناوری است.

عربستان سعودی و روسیه رهبری گروه اوپک‌پلاس را برعهده دارند که در سال 2017 میان سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و تولیدکنندگان هم‌پیمان شکل گرفت.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط