بلومبرگ در گزارشی چشم‌انداز افزایش هزینه‌های انرژی در اروپا را ترسیم کرد

زمستان و گرانی مواد غذایی در راه است

...

بحران بزرگ انرژی در اروپا، تولید محصولات غذایی در کشورهای این منطقه را وارد  چالش جدی کرده‌است. تولیدکنندگان مواد خوراکی و غذایی در اروپا، می‌گویند، رالی انرژی که با کاهش عرضه گاز روسیه از مدتی پیش آغاز شده، از نان تا شکر را گران خواهد کرد.

 در این‌باره، بلومبرگ نوشت: در کارخانه 240 هزار فوت‌مربعی Brioche Pasquier که تولیدکننده نان‌های حجیم است و تقریبا یک ساعت با لندن فاصله دارد، برای هر رول نان که از اجاق‌های گازی غول‌پیکر خط تولید این کارخانه بیرون می‌آید اکنون باید حداقل 50 درصد هزینه بیشتری محاسبه شود.

این یک ضربه مضاعف برای تولیدکنندگان مواد غذایی است چرا که از آن سو، هزینه‌های مربوط به انرژی در جیب مصرف‌کنندگان اروپایی نیز سنگینی می‌کند.

در بریتانیا، بانک مرکزی انگلیس انتظار دارد تورم طی امسال به بیش از 13 درصد برسد. یک سوم از خانوارهای بریتانیا قرار است بیش از 10 درصد از درآمد خود را صرف انرژی کنند و اکنون افزایش هزینه‌های مواد غذایی به تهدیدی جدی برای افزایش فقر غذایی تبدیل شده است.

رایان پیترز، مدیر عامل Brioche Pasquier UK Ltd.  که کارخانه را در میلتون‌کینز اداره می کند، گفت: «افزایش هزینه‌ها که بیشتر متاثر از بالا رفتن هزینه انرژی است، مانند دومینو به همه بخش‌ها سرک کشیده‌است. ما چاره‌ای نداریم جز آنکه قیمت‌های خود را برای خرده‌فروشان کمی افزایش دهیم و متأسفانه این افزایش هزینه‌ها، به مصرف‌کنندگان تحمیل می‌شود.

تولیدکنندگان مواد غذایی در اروپا اکنون در حالی با قیمت‌های بالای انرژی دست و پنجه نرم می‌کنند که بدترین وضعیت ممکن هنوز در راه است، چرا که روزهای تاریک و یخبندان زمستانی پیش‌روی کشورهای این حوزه قرار دارد و تقاضا برای انرژی را افزایش می‌دهد.

کونا هاک، رئیس بخش تحقیقات ED&F Man، که در تجارت کالا فعال است، می‌گوید از برشته کردن قهوه تا تحصیل شکر از چغندر، بیشتر نگرانی شرکت‌ها تاکنون از افزایش قیمت مواد خام و اولیه بوده است: "من فکر می کنم با افزایش قیمت انرژی، بدترین وضعیت هنوز در راه است. این زمستان یک تغییر بازی خواهد بود و هزینه‌های تولید احتمالاً افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که شرکت‌هایی که دانه‌های سویا، کلزا و دانه‌های آفتابگردان را به روغن‌های پخت و پز تبدیل می‌کنند، تولید را در بریتانیا و اروپا کاهش داده‌اند و در حال انتقال خطوط تولید خود به مناطق دیگر با قیمت انرژی پایین‌تر هستند. داده‌های گروه صنعتی Fediol نشان داد که فرآوری دانه‌های روغنی در بریتانیا و اروپا در ماه ژوئن 3.2 درصد کاهش یافته و به پایین‌ترین میزان از سال 2019 رسیده‌است.

چشم انداز این وضعیت آنقدر وخیم و نگران‌کننده است که دولت‌ها وارد عمل شده‌اند. اتحادیه اروپا هفته گذشته بسته کمکی 110 میلیون یورویی (112 میلیون دلاری) را برای حمایت از شرکت‌هایی در بخش کشاورزی که تحت تأثیر افزایش قیمت انرژی، کود و سایر موارد قرار گرفته‌اند، تصویب کرد. کشورهای دیگر نیز ممکن است از این روند پیروی کنند.

مارگرته وستاگر، کمیسر ضدانحصار اتحادیه اروپا گفت: «بخش کشاورزی به‌ویژه از افزایش قیمت انرژی و سایر هزینه‌های ورودی ناشی از حمله روسیه به اوکراین و تحریم‌های مرتبط با آن آسیب دیده است». او گفت که ما به همکاری نزدیک با کشورهای عضو ادامه می دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که اقدامات حمایتی ملی می تواند به موقع، هماهنگ و مؤثر انجام شود.

اگر با کمبود گاز طبیعی، جرقه جیره‌بندی آن در اروپا زده شود، کارخانه‌های تولیدکننده مواد غذایی انرژی‌بر در سراسر اروپا ممکن است مجبور به تعطیلی شوند. آلمان قبلاً دومین طرح سه مرحله‌ای اضطراری را تصویب کرده است و مرحله بعدی می‌تواند باعث تعطیلی صنایع شود. بریتانیا همچنین برنامه ای دارد که شامل کاهش عرضه انرژی به کارخانه ها است. چنین سناریوهایی ممکن است به بالا رفتن هزینه‌های مواد غذایی حتی به بالاتر از وضعیت فعلی منجر شود.

 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط