روزهای سخت اقتصاد اروپا و آمریکا

تورم آمریکا باز رکورد 40 ساله رو شکست

...

میانگین انتظار تورمی یکساله پیش از آن با ۰.۶ درصد کاهش به ۶.۲ درصد در ماه جولای از ۶.۸ درصد ماه ژوئن رسید.

تورم سالانه مصرف‌کننده ایالات‌متحده در ماه ژوئن ۹.۱ درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش ۱۲ ماهه از نوامبر ۱۹۸۱ تاکنون است. بر اساس نظرسنجی منتشر شده توسط بانک فدرال رزرو نیویورک انتظارات تورمی مصرف‌کنندگان آمریکایی نیز به پایین‌ترین سطح از فوریه رسیده است. این نظرسنجی نشان داد که میانگین انتظار تورمی یکساله پیش از آن با ۰.۶ درصد کاهش به ۶.۲ درصد در ماه جولای از ۶.۸ درصد ماه ژوئن رسید.

انتظارات تورمی در سه سال آینده با  ۰.۴ درصد کاهش به ۳.۲ درصد رسید که پایین‌ترین سطح از آوریل محسوب می‌شود. در این نظرسنجی آمده است که انتظارات در مورد افزایش قیمت گاز و مواد غذایی در سال آینده به شدت کاهش یافته است. همچنین انتظارات در مورد تغییرات قیمت گاز در سال آینده به شدت کاهش یافت و با ۴.۲ درصد کاهش به ۱.۵ درصد و انتظارات برای مواد غذایی با ۲.۵ درصد کاهش به ۶.۷ درصد رسید.

البته نکته مثبت این است که متوسط ‌رشد مورد انتظار درآمد خانوارها با ۰.۲ واحد درصد افزایش به ۳.۴ درصد در جولای رسید که یک سطح جدید در این نظرسنجی است و حدود ۱۳۰۰ خانوار را شامل می‌شود. تورم مصرف‌کننده در ایالات‌متحده در ماه ژوئن با افزایش ۹.۱ درصدی بزرگترین افزایش ۱۲ ماهه را ثبت کرده است.

همچنین شاخص قیمت مصرف‌ کننده اتحادیه اروپا برای ماه ژوئیه برابر ۹/ ۸‌درصد اعلام شد؛ این در حالی بود که اقتصاددانان شرکت‌ کننده در نظرسنجی رویترز، این شاخص را برابر ۷/ ۸‌ درصد اعلام کرده بودند. به این ترتیب، تورم سالانه منطقه اروپا در ماه ژوئیه به بالاترین میزان خود ظرف ۴۰سال اخیر رسید و این موضوع انتظار رشد نرخ بهره از سوی بانک‌مرکزی اروپا را جدی‌‌‌تر از قبل مطرح کرد.

با صعود شاخص قیمت مصرف‌ کننده در ماه ژوئیه انتظار می‌رود که دور جدیدی از رشد قیمت‌ها در کشورهای اتحادیه اروپا بروز کند. افزایش شاخص قیمتی مصرف‌ کننده باعث می ‌شود تا هزینه تولید در کشورهای این منطقه افزایش یابد، بنابراین دور جدیدی از رشد قیمت‌ها در انتظار کشورهای این منطقه خواهد بود. درعین حال، افزایش مستمر بهای انرژی در کشورهای اروپایی باعث می‌شود تا تورم بر کل اقتصاد اروپا سایه افکند و این تورم تنها شامل بخش انرژی و مواد غذایی نشود.

افزایش هزینه انرژی از مهم‌ترین دلایل صعود تورم در کشورهای اروپایی است. البته این تورم تنها در بخش انرژی باقی نمی‌‌‌ماند و با افزایش هزینه تولید کالاهای مختلف به‌مرور به سایر حوزه‌‌‌ها نیز سرایت می‌کند و حتی بخش خدمات نیز از آن مصون نخواهد ماند. قیمت انرژی در منطقه یورو ظرف ماه ژوئیه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۷/ ۳۹درصدی داشت که این رقم اندکی نسبت به رشد هزینه انرژی در ماه ژوئن کمتر است؛ اما همچنان رقمی قابل‌توجه تلقی می‌شود.

کاهش ارزش یورو در مقابل دلار آمریکا عامل مهم دیگر در صعود تورم کالاهای وارداتی به کشورهای این منطقه است. تصمیم فدرال‌رزرو در افزایش نرخ بهره باعث شده است تا ظرف هفته‌‌‌های اخیر، ارزش دلار آمریکا به رکورد ۲۰سال اخیر خود برسد. این موضوع یورو را در مقابل دلار آمریکا به‌شدت ضعیف کرده که به معنی گران‌شدن هزینه واردات کالا به کشورهای این منطقه و درواقع افزایش تورم در کالاهای وارداتی است. این موضوع باعث شده است تا فشار بر اتحادیه اروپا برای اتخاذ سیاست انقباضی شدت بیشتری به خود بگیرد. به این ترتیب، تصمیم فدرال‌‌‌رزرو در اتخاذ سیاست تهاجمی راهی جز تکرار این تصمیم برای سایر کشورهای دنیا برجای نگذاشته است؛ تصمیمی که اگرچه در کاهش تورم موثر است، با توجه به تبعات منفی آن برای رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی، مخالفان سرسختی نیز دارد.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام