در شانزدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران بررسی شد

توافق فعالان اکوسیستم نوآوری روی دو آئین‌نامه پیشنهادی قانون جهش تولید دانش‌بنیان

...

کارآفرینان اکوسیستم نوآوری و فعالان حوزه استارت‌آپ با حضور در شانزدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، دو آئین‌نامه پیشنهادی که از سوی فعالان این اکوسیستم برای پیوست به قانون جهش تولید دانش‌بنیان تدوین شده‌است را مورد نقد و بررسی قرار دادند.

پس از مرور این دو سند و تبادل‌‎نظر روی مفاد آن، تصمیم گرفته شد تا با گردآوری و جمع‌بندی نظرات پیشنهادی تشکل‌های اکوسیستم نوآوری روی این دو آئین‌نامه و تکمیل آن، متن نهایی در اختیار اتاق تهران قرار گیرد تا طی نامه‌ای با امضای رئیس اتاق تهران به وزارت اقتصاد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان آئین‌نامه پیشنهادی ماده 11 بند (ب) و ماده 11 بند (ت) از سوی بخش خصوصی ارسال شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در بند (ب) ماده 11 قانون جهش تولید دانش‌بنیان، هزینه‌های مربوط به تحقیق و توسعه، به عنوان اعتبار مالیاتی تعیین شده است و قانون‌گذار تکلیف کرده‌است که معادل هزینه‌های انجام شده برای فعالیت‌های تحقیق و توسعه از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان، از مالیات قطعی شده سال انجام این هزینه یا سال‌های بعد کسر می‌شود.

در این ارتباط، تدوین‌گران قانون جهش تولید دانش بنیان تصریح کرده‌اند که آئین‌نامه اجرایی این بند از قانون، حداکثر طی مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ قانون، از سوی وزارت اقتصاد و باهمکاری معاونت علمی و فناور ریاست جمهوری، وزارت علوم و وزارت بهداشت، تهیه و به تصویب هیات وزیران برسد.

از این رو، کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران طی هم‌فکری با تشکل‌ها و فعالان اکوسیستم نوآوری کشور، متن پیشنهادی آئین‌نامه بند (ب) ماده 11 قانون جهش دانش بنیان را تدوین کرده و پس از جمع‌بندی نهایی آن، طی روزهای آتی از کانال اتاق بازرگانی تهران در اختیار مراجع تصمیم‌گیر قرار خواهد داد.

متن پیشنهادی آئین‌نامه اجرایی بند (ب) ماده 11 قانون جهش تولید دانش بنیان، را از اینجا بخوانید.

همچنین، اعضای این کمیسیون و فعالان حوزه اکوسیستم نوآوری در این جلسه که به صورت آنلاین برگزار شد، متن پیشنهادی بخش‌خصوصی که به عنوان آئین‌نامه بند (ت) ماده 11 قانون جهش تولید دانش بنیان نگارش شده را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

این بند از قانون جهش تولید دانش بنیان نیز، به موضوع تعیین اعتبار مالیاتی برای شرکت‌های دانش بنیان پرداخته است و بر اساس آن، معادل 30 درصد سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت‌های پذیرفته شده در بورس  تهران یا بازار اول یا دوم فرابورس، به عنوان اعتبار مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان، از مالیات قطعی شده سال تخصیص سرمایه‌گذاری یا سال‌های بعد، کسر می‌شود.

در همین رابطه، نمایندگان اکوسیستم نوآوری در جلسه کمیسیون اتاق تهران، متن پیشنهادی آئین‌نامه این بند از ماده 11 قانون جهش تولید دانش بنیان را به بحث و گفت‌و‌گو گذاشتند و پس از ارائه برخی نظرات و پرسش‌ها از سوی فعالان اقتصادی و پاسخ آن از سوی امیر قدیری مشاور مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، متن پیشنهادی تدوین شده با رای حاضران در جلسه کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران به تصویب رسید تا پس از گردآوری و جمع‌بندی نظرات دیگر تشکل‌ها و فعالان اکوسیستم نوآوری، متن تکمیلی به عنوان آئین‌نامه پیشنهادی بخش خصوصی از سوی اتاق تهران در اختیار وزارت اقتصاد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گیرد.

متن پیشنهادی آئین‌نامه اجرایی بند (ت) ماده 11 قانون جهش تولید دانش بنیان، را از اینجا بخوانید.

همچنین در شانزدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، معرفی یکی دیگر از تشکل‌های اکوسیستم نوآوری کشور در دستور جلسه این نشست قرار داشت و طی آن، سندیکای شناسایی و مکان‌یابی رادیویی از سوی میثم غنی‌زاده، عضو هیات مدیره این سندیکا، معرفی و فعالیت‌های آن مورد تشریح و بررسی قرار گرفت.

 

 

لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?73914

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط