سهم بالای بخش خصوصی در آمریکا از مالکیت معنوی

رقابت چین و آمریکا در ایده پردازی

...

دنیس شی، نماینده آمریکا در سازمان سازمان تجارت جهانی در سال 2018 از فاصله 38 درصدی دستمزد کارکنان کپی رایت، حق نشر و چاپ نسبت به دیگران خبر داده است. به گفته او صنایع چاپ و کپی رایت در آمریکا 5.6 میلیون شغل ایجاد کرده است و انتظار می رود فعالیت این بخش در اقتصاد آمریکا در سال های آینده رونق بیشتری بگیرد.

آینده نگر

 درست در سالی که بیشتر کشورها با همه گیری کرونا دست و پنجه نرم می کردند، ارزش خرید و فروش  آثار هنری در جهان به 65.1 میلیارد دلار  رسیده است.  خرید و فروش آثار هنری در سال 2020 با 22 درصد افت نسبت به عملکرد این بازار در سال 2019، 50.1 میلیارد دلار تخمین زده شده است. در همین سال در فضای آنلاین تنها 12.4 میلیارد دلار آثار هنری و عتیقه خرید و فروش شده است. ایالات متحده آمریکا پیشروترین بازار اقتصاد هنر است که سهم آن از این بازار در جهان به 43 درصد می رسد. پس از آمریکا چین قرار گرفته که سهم آن از اقتصاد هنر را 20 درصد تخمین می زنند. در ایالات متحده آمریکا سهم صنایع متکی بر مالکیت معنوی از تولید ناخالص داخلی به 38.2 درصد رسیده است. آمارها می گوید سهم ایالات متحده آمریکا از نوآوری در جهان فناوری به 22 درصد است. البته کشورهای شرق آسیا فاصله کمی از این نظر با آمریکا دارند. در سال 2018، چین با 21 درصد سهم از نوآوری در جهان فناوری فاصله کمی با آمریکا داشت.

آمارهای ثبت اختراع و مالکیت معنوی درآمریکا گویای سهم اندک دولت ها از سهام این بخش است. سهم شرکت های بخش خصوصی از کل سهام صنایع متکی بر مالکیت معنوی به 85 درصد می رسد. سهم اشخاص 9 درصد، موسسات آموزشی 4 درصد و سهم دولت یک درصد اعلام شده است. بیش از 80 درصد از سهام صنایع تولیدی در حوزه مالکیت معنوی به شرکت هایی با سطح فناوری متوسط و بالا تعلق دارد.

 در این کشور 22.7 درصد از مشاغل بر توسعه صنایع متکی بر مالکیت معنوی ساخته می شود. وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا اعلام کرده صنایع متکی بر مالیکت معنوی 40 میلیون شغل در این کشور ایجاد کرده اند. بنابراین تهدید مالیکت معنوی، نه تنها تهدید رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی، بلکه چالشی برای بازار کار این کشور هم به شمار می رود. سهم این صنایع از کل تولید ناخالص داخلی آمریکا 38.2 درصد است که بالغ بر 6 تریلیون دلار برآورد شده است.

90 درصد از صادرکنندگان آمریکایی شامل شرکت هایی است که حق ثبت اختراع دارند. آمار این شرکت ها را وزارت بازرگانی آمریکا در سال 2018 اعلام کرده است. این شرکت ها پس از دریافت حق ثبت اختراع در زمینه صادرات بهتر عمل کردند و تعداد معاملات آن ها افزایش یافته است.

دنیس شی، نماینده آمریکا در سازمان سازمان تجارت جهانی  در سال 2018 از فاصله 38 درصدی دستمزد کارکنان کپی رایت، حق نشر و چاپ نسبت به دیگران خبر داده است. به گفته او صنایع چاپ و کپی رایت در آمریکا 5.6 میلیون شغل ایجاد کرده است و انتظار می رود فعالیت این بخش در اقتصاد آمریکا در سال های آینده رونق بیشتری بگیرد.

ارزش مالکیت معنوی از سهامی عام در آمریکا نزدیک به 70 درصد است. درواقع این سهم صنایع متکی بر مالیکت معنوی از اقتصاد آمریکاست که در سال 2006 به این میزانتخمین زده است. تخمینی که رسان ههای غربی آن را چالش برانگیز می دانند. براساس آماری که سایت لگال جابز منتشر کرده،  در هر سال نزدیک به 12 هزار پرونده در حوزه مالکیت معنوی در دادگاه تشکیل می شود. این درحالی است که هزینه سرقت داده در آمریکا 8.64 میلیون دلار تخمین زده است. هم چنین سرقت های ادبی و معنوی در این کشور در سال 225 تا 600 میلیارد دلار هزینه ثبت کرده است.  

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام