بعد از مهار تورم، رکود جهانی باید کنترل شود

تورم جهانی رو به کاهش است؟

...

شاخص قیمت کالاهای غذایی بانک جهانی برای ماه های مارس تا آوریل 15 درصد نسبت به دو ماه قبل افزایش یافت و بیش از 80 درصد بیشتر از دوسال پیش بود.

به گفته کریستالینا جورجیوا، رییس صندوق بین المللی پول، نرخ بهره جهانی احتمالا تا سال 2023 افزایش خواهد یافت، در عین حال که برخی قیمت ها در واکنش به اقدامات بانک مرکزی شروع به کاهش خواهند کرد. سی‌ان‌بی‌سی گزارشی در این باره منتشر کرده است.

قیمت کالاها، مانند نفت، ممکن است در ماه های اخیر کاهش یافته و شروع به کاهش کرده باشد. اما جورجیوا گفت که آنها این کار را در پاسخ به خطرات رکود انجام خواهند داد و نه لزوما به این دلیل که تورم رام شده است.

جورجیوا در نشست گروه 20 روز جمعه گفت: بانک های مرکزی برای کنترل تورم اقدام می کنند و این یک اولویت است. آنها باید به کار خود ادامه دهند تا زمانی که مشخص شود که انتظارات تورمی پایدار مانده است. در حال حاضر ما همچنان شاهد افزایش تورم هستیم، باید مقداری آب سرد روی آن بریزیم.

اختلالات ناشی از همه گیری در زنجیره تامین تنگناهایی ایجاد کرده است، در حالی که جنگ در اوکراین این شوک ها را تشدید کرده است. این نتیجه افزایش قیمت کالاها از جمله کالاهای اصلی مانند غذا، کود انرژی بوده است.

وضعیت در حالی است که تورم قیمت موادغذایی قبل از همه گیری و جنگ هم در حال رشد بود و این دو اتفاق تنها به این موضوع افزوده اند. براساس گزارش بانک جهانی، قیمت جهانی مواد غذایی بین مارس و آوریل امسال به بالاترین حد خود رسیده است.

شاخص قیمت کالاهای غذایی بانک جهانی برای ماه های مارس تا آوریل 15 درصد نسبت به دو ماه قبل افزایش یافت و بیش از 80 درصد بیشتر از دوسال پیش بود.

سازمان غذا و کشاورزی روز جمعه به گروه 20 گفت: افراد مبتلا به سوتغذیه در جهان امسال 7.6 میلیون نفر افزایش خواهند یافت و در سال 2023 مجددا 19 میلیون نفر افزایش پیدا خواهد کرد.

در عین حال، قیمت نفت کاهش یافته و شروع به کاهش کرده است، به این شکل که از بالاترین قیمت 120 دلار در هر بشکه در اوایل ژوئن به زیر 100 دلار در هر بشکه در این هفته سقوط کرده است.

با این حال، تورم مصرف کننده در ایالات متحده در ماه گذشته به بالاترین میزان در 40 سال گذشته یعنی 9.1 درصد رسیده است. در حالی که بسیاری از داده های مورد استفاده برای تعیین تورم دارای تاخیر است، جورجیوا به سی‌ان‌بی‌سی گفت که همه نشانه ها حاکی از این است که تورم هنوز مهار نشده است.

او افزود که کنترل تورم بسیار مهم است، در غیر این صورت درآمدها کاهش می یابد و بیشترین ضربه را به فقیرترین نقاط جهان وارد می کند.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام