شانزدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران برگزار شد

درخواست داروسازان برای بازگشت به ابزارهای حمایتی گذشته

...

شانزدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران با حضور رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی و جمعی از صاحبان شرکت‌های دارویی و نیز مشاور سیاستگذاری و برنامه‌ریزی رئیس سازمان غذا و دارو، در محل بیمارستان بازرگانان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این جلسه و پس از آنکه بهزاد کلانتری رئیس بیمارستان بازرگانان توضیحاتی درباره وضعیت حال حاضر این بیمارستان و خدمات درمانی آن ارائه داد، محمد عبده‌زاده، رئیس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در سخنانی با اشاره به جلسات متعدد اعضای این تشکل بزرگ دارویی با مقامات دولتی پیرامون اصلاح منطقی قیمت دارو، از آمادگی این سندیکا برای اعلام قیمت‌های جدید اقلام دارویی در صورت تداوم سکوت در این خصوص از سوی سازمان غذا و دارو، خبر داد.

به گفته عبده‌زاده، اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی طی ملاقات چندی پیش خود با معاون اول رئیس‌جمهور، دلایل مربوط به ضرورت اصلاح قیمت دارو را در این جلسه با وی و دیگر مسولان دولتی از جمله وزیر بهداشت، در میان گذاشتند و پس از آن با اعلام معاون اول، مقرر شد تا وزارت بهداشت و دیگر دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان برنامه و بودجه، راهکار عملیاتی برای تغییر در قیمت دارو تدوین و به اجرا درآورند.

وی در همین رابطه، به تدوین بسته پیشنهادی اصلاح قیمت دارو که از سوی سندیکا و با هم‌فکری صاحبان شرکت‌های دارویی تنظیم شده، خبر داد و با یادآوری اینکه معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر بهداشت و نیز شرکت‌های بیمه، این بسته پیشنهادی را امضا کرده‌اند، گفت: در حال حاضر، بخش عمده‌ای از واحدهای تولیدی و کارخانه‌های دارویی کشور در زمینه تامین ارز و البته، قیمت‌گذاری‌ها به بن‌بست رسیده‌اند در حالی که با افزایش چند برابری هزینه‌های تولید مواجه شده‌اند. عبده‌زاده افزود: انتظار کارخانه‌های داروسازی کشور این است که سازمان غذا و دارو هرچه سریع‌تر نسبت به اصلاح منطقی قیمت دارو اقدام کند، در غیر اینصورت سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی طی مشورت با شرکت‌های دارویی، نرخ‌های جدید اقلام دارویی را بر مبنای تورم، اعلام و اجرایی خواهد کرد.

در این جلسه، همچنین محمد پیکان‌پور مشاور سیاستگذاری و برنامه‌ریزی رئیس سازمان غذا و دارو، در سخنانی با اشاره به اینکه طی امسال، از 110 قلم دارو که در بازار دچار کمبود شده بود، 30 قلم از آن ناشی از شاخص قیمت بود، تصریح کرد که 9630 کد IRC بررسی و قیمت این اقلام تعیین شد.

وی همچنین توضیحاتی در رابطه با برنامه و راهکارهای سازمان غذا و دارو برای کمک به شرکت‌های دارویی، از جمله اعطای ضمانت‌نامه برای دریافت تسهیلات از نظام بانکی کشور، ارائه کرد که در این خصوص، با اعتراض و انتقاد نمایندگان صنعت دارو در این جلسه مواجه شد. آنطور که عباس کبریایی‌زاده، رئیس سندیکای تولیدکنندگان مکمل‌های غذایی و رژیمی مطرح کرد، ابزارهایی مانند ضمانت‌نامه، از کارایی کافی برای شرکت‌ها و کارخانه‌های دارویی به واسطه هزینه‌بر بودن آن، برخوردار نیست و به گفته وی، باید از تجارب موفق گذشته استفاده کرد. وی در این خصوص، تاکید کرد که بانک مرکزی باید به بانک‌های عامل برای کمک به شرکت‌های دارویی و صنایع این بخش، تن‌خواه بدهد و این شیوه در ادوار گذشته به کار گرفته شده و نتیجه‌بخش نیز بوده است.

همچنین ابوالفتح صانعی نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران و محمد عبده‌زاده رئیس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی نیز آزادسازی برات اسنادی مدت‌دار برای شرکت‌های دارویی را راهکار اجرایی برای عبور این بخش از اقتصاد کشور از مشکلات عنوان کردند و از سازمان غذا و دارو درخواست کردند تا برنامه‌های حمایتی خود را بر مبنای این راهکارها تدوین کند و دستورالعمل اجرایی برای آن تبیین شود.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط