صادرات به لطف رشد دلار و قیمت های جهانی از واردات پیشی گرفت

کارنامه سبز تجارت خارجی در فصل بهار

...

البته کارشناسان هشدار می دهند در صورت تداوم شرایط تحریم های اقتصادی کالاهای ایرانی با مشکل رقابت پذیری در بازارهای منطقه ای و جهانی رو به رو می شوند و این موضوع در میان مدت و بلند مدت به افت صادرات ایران منجر خواهد شد. تجارت خارجی غیرنفتی در خردادماه با رشد 3درصدی به ۸.۹میلیارد دلار رسید که با پیشتازی صادرات کشور از واردات در این ماه، تراز تجاری کشور مثبت ۲۰۴میلیون دلار را نشان می‌دهد.

افزایش نرخ ارز در داخل کشور و رشد قیمت جهانی کالاها باعث سبقت صادرات از واردات در کارنامه تجارت خارجی ایران طی بهار امسال شده است البته کارشناسان هشدار می دهند در صورت تداوم شرایط تحریم های اقتصادی کالاهای ایرانی با مشکل رقابت پذیری در بازارهای منطقه ای و جهانی رو به رو می شوند و این موضوع در میان مدت و بلند مدت به افت صادرات ایران منجر خواهد شد. آمارهای رسمی گمرک نشان می دهد در نخستین فصل امسال حجم تجارت خارجی کشور به 25.5 میلیارد دلار رسیده که نتیجه آن ثبت تراز تجاری مثبت به میزان 605میلیون دلار بوده است. این برایند رسمی گمرک ایران از دادوستد کالاها و خدمات تجاری در 3ماه نخست امسال است. حجم تجارت خارجی ایران در این مدت 19.5درصد رشد کرده است.
به گزارش همشهری، از کل تجارت 25.5 میلیارد دلاری خارجی در بهار امسال 13 میلیارد و 69 میلیون دلار سهم صادرات و 12میلیارد و 464میلیون دلار سهم واردات بوده و رشد صادرات ایران در این مدت نسبت به بهار سال گذشته 21درصد و رشد واردات 18درصد برآورد شده است. گمرک ایران می‌گوید: در بهار1401 معادل 36میلیون تن کالا به ارزش 25.5میلیون دلار بین ایران و شرکای تجاری رد و بدل شده که در مقایسه با بهار سال گذشته رشدی 21درصدی را نشان می‌دهد. بازرگانان ایرانی در 3ماه نخست امسال 27.7میلیون تن کالا راهی بازارهای هدف صادراتی کرده‌اند که جمع درآمد ناشی از این تجارت 13میلیارد و 69میلیون دلار بوده است. در مقابل تجار و بازرگانان در بهار امسال 8میلیون و 154هزار تن کالا به ارزش 12میلیارد و 464میلیون دلار کالا وارد کشور کرده‌اند.
این گزارش می‌افزاید: در ماه های اخیر تجارت خارجی به نفع ایران تمام‌شده و ثبت تراز تجاری در 3ماه نخست امسال بی‌سابقه بوده است. دولت سیدابراهیم رئیسی در تلاش است تا حجم تجارت خارجی با دیگر کشورها ازجمله همسایگان و کشورهای منطقه را افزایش دهد، چنان‌که مهدی صفری، معاون اقتصادی وزارت خارجه اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود میزان صادرات امسال به ۴۵ تا ۵۵میلیارد دلار برسد. همچنین پیش‌بینی می‌شود با به ثمر نشستن مذاکرات هسته‌ای برای رفع تحریم‌ها، حجم تجارت خارجی ایران به‌ویژه با کشورهای اروپایی افزایش یابد.
همچنین در این زمینه علیرضا مقدسی، رئیس‌کل گمرک ایران گفته است خریداران اصلی کالاهای ایرانی در بهار امسال، 5کشور چین، عراق، ترکیه، امارات و هند و 5کشور اصلی صادرکننده کالا به ایران در این مدت امارات، چین، ترکیه، هند و آلمان بوده‌اند.
مقدسی درخصوص مقاصد صادرات کالاهای ایرانی در فصل بهار گفت: در 3ماه نخست امسال کشورهای چین با 4میلیارد و ۲۱۴میلیون دلار، عراق با یک‌میلیارد و ۸۲۴میلیون دلار، ترکیه با یک‌میلیارد و ۷۳۷میلیون دلار، امارات با یک‌میلیارد و ۶۴۵میلیون دلار و هند با ۴۲۴میلیون دلار، 5مقصد اول کالاهای صادراتی ایران بودند.

کشورهای امارات با 3میلیارد و ۴۲۶میلیون دلار، چین با 3میلیارد و ۱۳۱میلیون دلار، ترکیه با یک‌میلیارد و ۲۷۳میلیون دلار، هند با ۵۱۲میلیون دلار و آلمان با ۴۵۶میلیون دلار، 5 کشور نخست تامین‌کننده کالاهای مورد نیاز ایران در فصل بهار بودند.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام