همایش تجاری ایران و کنیا در اتاق تهران برگزار شد

کمک از پیمانکاران ایرانی برای ساخت مسکن ارزان در آفریقا

...

در همایش تجاری ایران و کنیا که روز یکشنبه پنجم تیرماه در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، شرکت‌های ایرانی علاقمند به بازار آفریقا زمینه‌های همکاری اقتصادی و بازرگانی را با اعضای هیات تجاری کنیا به گفت‌و‌گو نشستند و سفیر ایران در نایروبی نیز از ظرفیت‌های نمایشگاه دائمی محصولات ایرانی در کنیا که قرار است تکمیل و در آینده به بهره‌برداری برسد، سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، اعضای هیات تجاری کنیا تعدادی از فعالان اقتصادی این کشور در حوزه ساخت‌و‌ساز و ساختمان و نمایندگان کنیایی ساخت نمایشگاه دائمی ایران در نایروبی بودند که جعفر برمکی، سفیر ایران در کنیا، آنان را با خود به تهران آورده بود تا بخش‌خصوصی دو کشور از نزدیک به رایزنی برای گشایش در روابط تجاری دو طرف که همچنان ارقام و اعداد در آن خرد و کوچک دیده می‌شود، بنشینند و علاقمندی‌ها برای افزایش تعاملات اقتصادی افزایش یابد.

در این گردهمایی، خانم کارولین گی‌چوکی، از اعضای هیات تجاری کنیا از ظرفیت بالای پذیرش کالاهای باکیفیت ساخت ایران در بازار کنیا گفت و خطاب به تولیدکنندگان و بازرگانان ایرانی یادآوری کرد که قیمت کالاهای ایرانی و همچنین هزینه حمل کالا از بندرعباس به بندر مومبای در کنیا، به مراتب ارزان‌تر از تبادلات تجاری چین با کنیا است، از این رو، ایرانی‌ها در صورتی که عزم جدی برای همکاری با کنیا داشته باشند، توان رقابت با چین در این بازار را دارند. وی همچنین تصریح کرد که مشکل تبادلات مالی میان فعالان اقتصادی دو کشور با کمک دولت‌های دو طرف قابل حل‌و‌فصل است. گی‌چوکی، همچنین با اشاره به ظرفیت رو به توسعه زیرساخت‌ها در کنیا و تاکید بر کیفیت بالا و قیمت مناسب محصولات ساختمانی تولید شرکت‌های ایرانی، افزود که ساخت مسکن ارزان و نوسازی در این بخش، از جمله فرصت‌های پیش‌روی شرکت‌های ایرانی در کنیا است.

جعفر برمکی، سفیر ایران در نایروبی نیز در این همایش، با اشاره به تاسیس خانه نوآوری و فناوری ایران در پایتخت کنیا طی سال 99، از تلاش‌ها برای احداث نمایشگاه دائمی محصولات تولیدی ایران در کنیا خبر داد که به گفته وی، قرار است در شهرک تیلیسی نایروبی ساخته شود.

وی هدف از راه‌اندازی این مرکز نمایشگاهی را معرفی کالاهای ساخت شرکت‌های ایرانی در بازار کنیا و شرق آفریقا اعلام کرد و یادآور شد که در گام نخست، مصالح و محصولات ساختمانی و در ادامه، ماشین‌آلات کشاورزی و نیز محصولات پتروشیمی در این مرکز به نمایش در می‌آید.

سید محمدصادق قنادزاده مدیرکل میز آفریقا سازمان توسعه تجارت ایران نیز در این همایش در سخنانی، آفریقا را یک فرصت برای تجار خارجی ایران دانست و گفت: به طور قطع و یقین، بازار آفریقا در آینده نزدیک به یک اجبار برای ایران تبدیل خواهد شد.

وی با اشاره به حجم تجارت سالانه قاره آفریقا به ارزش 1100 میلیارد دلار، میزان تجارت ایران با این منطقه طی سال گذشته را 1.2 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: آفریقا، نقطه‌ای از جهان است که ایران می‌تواند صادرات غیرنفتی خود را با این بازار به چند برابر افزایش دهد.

قنادزاده، نبود شناخت کافی فعالان اقتصادی ایران از بازار آفریقا و بی‌انگیزه‌گی تجار ایرانی به این بازار را از جمله معضلات عدم توسعه روابط اقتصادی ایران با این بخش از جهان دانست و در عین حال، از راه‌اندازی خط کشتیرانی به غرب و شمال آفریقا از بندرعباس در آینده‌ای نزدیک خبر داد و یادآور شد که به زودی اولین خط پروازی ایران و آفریقا نیز راه‌اندازی می‌شود.

در ادامه این همایش، فعالان اقتصادی از ایران با طرح پرسش‌های تجاری خود از سفیر ایران در نایروبی و هیات تجاری کنیا، عمده مشکلات پیش‌روی توسعه روابط اقتصادی با این کشور و منطقه آفریقا و همچنین چگونگی مشارکت برای حضور در نمایشگاه دائمی ایران در نایروبی را بیان کردند و سپس مذاکرات مستقیم میان شرکت‌های دو طرف برگزار شد.

 

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط