در پانزدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران اعلام شد

هشدار جدی داروسازان از تعطیلی احتمالی خطوط تولید

...

رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران نسبت به وخامت حال صنعت داروسازی کشور هشدار داد و گفت، قیمت تمام شده تولید دارو در کشور گران‌تر از نرخ فروش محصولات در بازار است و این احتمال جدی است که بسیاری از کارخانه‌های داروسازی کشور توان ادامه تولید را دیگر نداشته باشند و خطوط تولید در واحدها تعطیل شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، محمود نجفی‌عرب در جلسه روز دوشنبه این کمیسیون، حال و روز صنعت دارو را نامساعد توصیف کرد و به گفته وی، وضعیت بیماری این صنعت، به حالت مزمن درآمده و اگر فوری به درمان صنعت دارو رسیدگی نشود، مرگ آن حتمی است.

نجفی‌عرب که از مدیران با سابقه صنعت دارو کشور است و تجربه مدیریت بزرگترین واحدهای تولیدی این صنعت از جمله تیپیکو و داروپخش را در کارنامه دارد، شدیدا نگرانی خود از شرایطی که کارخانه‌های داروسازی در آن قرار دارند، ابراز کرد و با اعلام اینکه بسیاری از واحدهای تولیدی در حال حاضر با ضرر و زیان فعالیت می‌کنند، گفت: طی هفته‌های اخیر، نمایندگان صنعت دارو ایران جلسه اضطراری را با معاون اول رئیس‌جمهور و با حضور مقامات وزارت بهداشت، برگزار کردند و چندین سناریو برای خروج از بحران پیش‌آمده برای کارخانه‌های داروسازی ارائه شد و توافقاتی نیز از سوی معاون اول رئیس‌جمهور صورت گرفت، اما به یکباره از سوی رئیس‌جمهور اعلام شد که ارز ترجیحی همچنان برای دارو برقرار و قیمت دارو ثابت خواهد ماند و عملا آب سردی بر پیکر صنعت دارو کشور ریخته شد. نجفی‌عرب، با اعلام اینکه ارز 4200 تومانی آفتی است که به همراه افزایش شدید قیمت تمام شده دارو ، طی چند سال اخیر گریبان این صنعت را گرفته است، مطالبه صنعتگران این بخش را اعمال قیمت منطقی بر دارو اعلام کرد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران از جمله راهکارهای موثر در بهبود وضعیت این صنعت را منطقی کردن قیمت دارو از سوی سازمان غذا و دارو عنوان کرد و گفت: تولید بسیاری از اشکال دارو، دیگر اقتصادی نیست و هزینه‌های تولید به شده افزایش یافته و تنها دلیل ادامه تولیدات از سوی واحدها، تامین نیاز دارویی مردم و نگرانی از پیامدهای اجتماعی کمبود دارو در کشور است.

نجفی‌عرب افزود: واردات برخی از انواع داروهای پرمصرف به دلیل حجم بالای نیاز و مصرف کشور، امکان‌پذیر نیست و اگر نتوانیم استامینوفن تولید کنیم، واردات و تامین حجم بالای آن از خارج از کشور عملا ناشدنی است.

او تصریح کرد که به نظر می‌رسد که وزیر بهداشت و مسولان سازمان غذا و دارو نیز دست‌های خود را در برابر تصمیم‌گیری‌ فوری برای نجات صنعت دارو کشور بالا برده‌اند و از مقام محترم ریاست دولت درخواست می‌کنیم که برای جلوگیری از پیامدهای ناگوار احتمالی، مقرر فرمایند اقدام فوری برای نجات صنعت داروسازی کشور صورت گیرد.

در این جلسه همچنین، مسعود ابوالحلاج، عضو هیات علمی مرکز ملی تحقیقات علوم پزشکی کشور، به تحلیل بودجه حوزه سلامت طی امسال پرداخت و بخش‌های حساس و کلیدی بودجه این بخش را مورد واکاوی قرار داد. به گفته وی، بودجه بخش سلامت کشور، نسبت به سال 1400 رشد 34 درصدی دارد حال آنکه بودجه سال گذشته نشان داد که حجم بالایی از منابع تخصیصی به وزارت بهداشت، صرف پرداخت حقوق دانشگاه‌های علوم پزشکی شده است.

همچنین در این جلسه، روح‌اله مزینانی مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، با حضور در جمع اعضای کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، از آمادگی این اداره‌کل برای تعامل و همکاری با اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی و فعالان این حوزه، برای بررسی قیمت‌گذاری‌ها در این بخش خبر داد. این در حالی بود که ابوالفتح صانعی، رئیس اتحادیه بازرگانان تهیزات پزشکی و نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، توضیحاتی در رابطه به مشکلات فعالان این حوزه و پیامدهای حذف ارز ترجیحی و راهکارهای کاهش تبعات آن و ادامه فعالیت تجار این حوزه، ارائه داد.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط