تحلیل افشین کلاهی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران از تشکیل وزارت بازرگانی

ادغام بخش های صنعت و بازرگانی تنها باعث دولتی تر شدن بخش بازرگانی شد

...

کلاهی: اما جدا شدن وزارت بازرگانی از صنایع و معادن در نفس خود، عمل درستی است. در واقع بازرگانی و صنعت با یکدیگر تضاد منافع دارند. بنابراین شاید جدایی آنها اگر بر اساس اصول و قواعد باشد، باعث شود سیاست گذاری های بهتری صورت بگیرد و به وضعیت هر دو بخش کمک بیشتری شود.

روز گذشته، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در صفحه شخصی خود در توییتر از موافقت دولت با تشکیل وزارت بازرگانی خبر داد. سخنگوی دولت در این باره نوشت: «دولت امروز با طرح تشکیل وزارت بازرگانی موافقت کرد. از جمله دلایل اعلام موافقت تقویت و تجمیع ابزارهای نظارتی دولت بر بازار، کنترل مؤثرتر قیمت ها، تسهیل تجارت و رونق تجارت خارجی، سیاست گذاری واحد و چابکی در امور بازرگانی و حمایت جدی تر از مصرف کننده بود.» وزارت صنایع و معادن و بازرگانی در دولت احمدی نژاد با هم ادغام شده بودند. دولت روحانی در دولت دومش سعی داشت آنها را دوباره تفکیک کند که با مخالفت مجلس مواجه شد. حالا دولت ابراهیم رییسی یک بار دیگر بحث تفکیک را پیش کشیده است.

افشین کلاهی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در این باره به سایت خبری اتاق تهران گفت: در بحث تفکیک ها و ادغام ها متاسفانه اتفاقی که در عمل رخ می دهد، با هدفی که تعیین شده، فاصله زیادی دارد. بیشتر این اقدامات به هدر رفتن منابع و سمت گرفتن فرد و گروهی از افراد منجر می شود.

او ادامه داد: اما جدا شدن وزارت بازرگانی از صنایع و معادن در نفس خود، عمل درستی است. در واقع بازرگانی و صنعت با یکدیگر تضاد منافع دارند. بنابراین شاید جدایی آنها اگر بر اساس اصول و قواعد باشد، باعث شود سیاست گذاری های بهتری صورت بگیرد و به وضعیت هر دو بخش کمک بیشتری شود. البته به شرطی که این دو وزارت خانه بعد از تفکیک با هم دچار اختلاف نشوند. کلاهی تاکید کرد: به طور کلی برای بررسی تفکیک و ادغام وزارتخانه ها بد نیست که از تجربیات کشورهای دیگر هم استفاده کرد. برخی از کشورها اصلا بازرگانی و صنعت را اینگونه تعریف نکرده اند. گاهی در آنها بازرگانی و صنعت با حوزه های دیگر در نظر گرفته شده و ساختار متفاوت تر و گاهی باکارکرد بهتر ایجاد کرده است.

براساس صحبت های این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران، تجربه نشان داده است که ادغام صنایع و بازرگانی تنها باعث دولتی تر شدن بخش بازرگانی شده است. زمانی که ادغام این دو با هم صورت گرفت، حوزه صنعت روی بازرگانی تاثیر گذاشت و آنها را هرچه بیشتر به سمت دولتی شدن سوق داد. این اتفاق باعث شد گسترش تجارت و بخش خصوصی با مشکلاتی همراه شود.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام