وزیر صمت در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار شد

کاهش حقوق گمرکی با قید دو فوریت

...

 وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس جمهوری خواستار کاهش حقوق گمرکی واردات مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و ماشین‌آلات و قطعات مورد نیاز بخش تولید شد. سید رضا فاطمی امین در این نامه، با اشاره به اینکه افزایش نرخ مبنای محاسبه تعرفه، منجر به افزایش مضاعف مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی شده‌، یادآوری کرده‌است که اجرای قانون بودجه در خصوص نرخ ارز مبنای محاسبه تعرفه واردات، با شرایط متفاوتی نسبت به زمان تهیه لایحه مواجه شده است.

وی، شرایط متفاوت پیش‌آمده را از جمله افزایش قیمت جهانی کالاها، به ویژه کالاهای پایه و اساسی، محدودیت‌ها و افزایش شدید هزینه‌های حمل ونقل، تغییر روش‌های خرید کالا در دنیا، ممنوعیت صادرات برخی از کالاها به واسطه بروز بحران جهانی و محدود شدن حجم تجارت در دنیا و رویدادهای داخلی شامل افزایش قیمت مواد اولیه بورسی به ویژه مواد پایه نفتی و پتروشیمی، افزایش نرخ ارز، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی بر اساس قانون بودجه، حذف معافیت‌های گمرکی ماشین آلات و تجهیزات، رشد نرخ دستمزد سال ۱۴۰۱ و شکل‌گیری تورم انتظاری در جامعه عنوان کرد و در نامه خود به رئیس‌جمهور تاکید کرد که افزایش نرخ مبنای محاسبه تعرفه، باعث افزایش هزینه‌های تولید، افزایش قاچاق، افزایش نیاز به نقدینگی، کاهش تولید و افزایش تورم خواهد شد.

او در این نامه به رئیس جمهوری تاکید کرده که در راستای کاهش آثار افزایش نرخ ارز مبنای محاسبه تعرفه‌های وارداتی دو اقدام باید انجام شود. اول کاهش سود بازرگانی که با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، هیات وزیران نسبت به تغییر طبقات تعرفه‌ای و اصلاح نرخ سود بازرگانی تعرفه ها اقدام کرده است. دوم کاهش حقوق گمرکی، چرا که برای کالاهایی که تعرفه‌های آنها کمتر از ۱۰ درصد است، کاهش سود بازرگانی کافی نبوده و حقوق گمرکی نیز باید کاهش یابد.

طبق گفته‌های وزیر صمت، اصلاح نرخ سود بازرگانی در این موارد بدون کاهش حقوق گمرکی منجر به عدم توازن در زنجیره‌های تولیدی شده و رقابت پذیری آنها را با چالش مواجه خواهد کرد. حدود ۷۰ درصد کالاهای وارداتی مواد اولیه، واسطه‌ای، اجزا و قطعات بخش تولید بوده و حقوق ورودی آنها ۱۰ درصد و کمتر است.

فاطمی‌امین متن مصوبه پیشنهادی برای کاهش حقوق گمرکی را با قید دو فوریت ارائه کرده است که بر اساس آن در سال ۱۴۰۱ نرخ حقوق گمرکی مواد اولیه، واسطه‌ای، اجزا، قطعات، ماشین آلات و تجهیزات که با احتساب سود بازرگانی، حقوق ورودی آنها حداکثر ۱۰ درصد باشد به یک درصد تقلیل می‌یابد. دولت مجاز است با توجه به کاهش منابع حاصل از حقوق ورودی (سود بازرگانی و حقوق گمرکی)، نسبت به فروش اوراق مالی تا سقف ۲۸۰ هزار میلیارد ریال اقدام کند.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام

مطالب مرتبط