تلاش بانک های مرکزی برای نظارت بر پول های دیجیتال

صدور ریال دیجیتال از شهریورماه در ایران

...

بانک مرکزی ایران، نخستین بانک مرکزی در جهان نیست که قرار است بر پایه پول ملی کشور، پول دیجیتال عرضه کند. «رمزریال» یا هر نوع رمز دیجیتالی که بانک های مرکزی آن را ایجاد کنند، نوعی مقابله با رمزارزهاست.

صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی ایران روز گذشته از خداحافظی با اسکناس تا شهریورماه سال جاری خبر داده است. به گفته صالح آبادی، با راه اندازی «رمزریال» به عنوان نوعی پول هوشمند و الکترونیک، افراد به جای استفاده از اسکناس، از این پول دیجیتال برای پرداخت و دریافت استفاده می کنند. اما «رمزریال» چیست و آیا می توان گفت «رمزریال»  نوعی رمزارز است؟

نخستین اخبار مربوط به ایجاد «رمزریال»  سال گذشته منتشر شد. در همان زمان، رسانه های مختلف درباره تفاوت های رمز«رمزریال» ریال با رمزارزها یا ارزهای دیجیتال نوشته اند. درواقع «رمزریال»، یک رمزارز مبتنی بر شبکه بلاکچین نیست که بی توجه به نظارت بانک ها معامله شود.  اطلاعاتی که تا امروز منتشر شد می گوید «رمزریال» پولی دیجیتال و متکی بر ریال است که برای نخستین بار، امکان معامله با افتتاح حساب در بانک مرکزی را برای افراد فراهم می کند. از پیامدهای استفاده از «رمزریال» ، امنیت بیشتر در پرداخت و دریافت ها در معاملات است چراکه حساب ها به طور مستقیم در بانک مرکزی باز می شود  و امنیت بانک مرکزی، از بانک های تجاری و خصوصی بیشتر است.

«رمزریال»  یا هر نوع رمز دیجیتالی که بانک های مرکزی آن را ایجاد کنند، نوعی مقابله با رمزارزهاست. ارزهای دیجیتالی که امروز فهرستی طولانی از آن ها در بازار عرضه شده و معامله می شود، تهدیدی برای نظارت و تمرکزگرایی بانک های مرکزی است. همین مسئله باعث شد بانک های مرکزی برای مقابله با توسعه هرچه بیشتر رمزارزها تلاش کنند و یکی از راه های آن ها، عرضه ارزهای دیجیتال خود بانک هاست.

بانک مرکزی ایران، نخستین بانک مرکزی در جهان نیست که قرار است بر پایه پول ملی کشور، پول دیجیتال عرضه کند. در سال گذشته، اخباری از تلاش بانک های مرکزی در کشورهایی مثل انگلیس منتشر شد که می گفت کارگروه های ویژه ای برای بررسی صدور پول دیجیتالی تشکیل شده است.

 اکنون باید دید تلاش بانک های مرکزی در این زمینه چگونه پیش می رود. به گفته رییس کل بانک مرکزی، قرار است صدور پول دیجیتال در ایران به طور آزمایشی در مناطقی اجرا شود و آموزش های لازم برای استفاده از این پول دیجیتال پیش از استفاده همگان از آن، ارائه می شود.

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام