اسکات فارکوئر چطور به 18 میلیارد دلار ثروت رسید؟

حامی گروه‌ها و بهره ‏وری بیشتر

...

از اسکات فارکوئر (Scott Farquhar)، بارها به عنوان یکی از کارآفرینان و میلیاردرهای استرالیایی تقدیر شده است. در فهرست بلومبرگ از 500 میلیاردر جهان، اسکات فارکوئر در جایگاه 101اُم است. او در سال 2021، در رتبه‏بندی فوربز از میلیاردهای جهان در جایگاه 150اُم ایستاد. ثروت اسکات فارکوئر به عنوان هم‏بنیان‏گذار شرکت اتلاسیان (Atlassian) از ارائه خدمات فناوری‏محور به گروه‌ها در شرکت‌های تجاری و... برای بهبود عملکردها به دست آمده است.

آینده نگر

کارآفرینی و ارائه خدمات جهانی به مشتریان در دیگر کشورها، برای ماجراجویان استرالیایی سخت به نظر می‌رسد. با این حال، تعداد کارآفرینانی که با ظهور فناوری از دل استرالیا و نیوزیلند خدماتشان را به شرکت‌های بین المللی عرضه می‌کنند، کم نیست. برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل، نقطه قوتی برای کارآفرینی کسانی است که دستی بر آتش فناوری دارند اما از دره سیلیکون و هر مرکز فناوری جهانی که فکرش را می‌کنید، دورند. با این حال کسب وکاری که اسکات فارکوئر همراه با مایک کانن بروکز راه‏اندازی کردند، خدماتی پیچیده‌تر از بازی، سرگرمی و طراحی به مشتریان عرضه می‌کند.
در فهرست بلومبرگ از 500 میلیاردر جهان، اسکات فارکوئر در جایگاه 101اُم است. او در سال 2021، در رتبه‏بندی فوربز از میلیاردهای جهان در جایگاه 150اُم ایستاد. همچنین در سال 2019، در رتبه‏بندی فوربز، اسکات فارکوئر به عنوان پنجمین ثروتمند استرالیا شناخته شده است. علاوه بر این، او در سال 2017، 93اُمین فرد جهان بود که از مسیر فناوری به ثروت رسیده بود. ارزش دارایی‌های اسکات فارکوئر از سال 2015 تا سال 2021، به طور مداوم رو به افزایش است. این رقم درسال 2015، 1.1 میلیارد دلار تخمین زده شده است اما در سال گذشته، ارزش دارایی‌های اسکات فارکوئر، بیش از 14 میلیارد دلار برآورد شده است. برای نخستین بار در سال 2017 بود که ارزش دارایی‌های فارکوئر به بیش از 2 میلیارد دلار رسید. در سال 2018 او صاحب 3.4 میلیارد دلار ثروت بود. این رقم در سال 2019، 6.9 میلیارد دلار برآورد شده است. در سال 2020 این رقم به 8 میلیارد دلار و در نهایت، در سال 2021، به بیش از 14 میلیارد دلار رسیده است.
فارکوئر از مدیران اجرایی در شرکت اتلاسیان و از توسعه‏دهندگان نرم‏افزارهای سازمانی است. این شرکت مستقر در سیدنی، بیش از 180 هزار مشتری در سراسر جهان دارد و درآمد آن در سال 2021، بیش از 2.1 میلیارد دلار گزارش شده است. در سال 2015 این شرکت توانست نخستین عرضه عمومی‏اش را در نیویورک اجرا کند. شرکت فارکوئر اکنون به بیش از 25 هزار شرکت برای ساخت نرم‏افزارهای سازمانی بهتر خدمات می‌دهد.

اتلاسیان چطور اوج گرفت؟
اسکات فارکوئر و مایک کانن بروکز، شرکت اتلاسیان را با دریافت 10 هزار دلار اعتبار از دانشگاه کلید زدند. هدف آن‌ها ایجاد یک شرکت نرم‏افزاری بود تا به گروه‌های فعال در شرکت‌های تجاری، فرهنگی، مالی و ... برای همکاری بهتر کمک کنند. نرم‏افزارهایی که امروز شرکت اتلاسیان در اختیار بیش از 25 هزار مشتری خود قرار می‌دهد، زمینه رشد همکاری، بحث و تبادل نظر و سازماندهی گروه‌ها را فراهم کرده است. بیش از 150 هزار سازمان بزرگ و کوچک، اعم از سازمان‌های خصوصی و دولتی، مثل مرسی، تویلیو، اسپاتیفای و ویزا از محصولات شرکت فارکوئر استفاده می‌کنند. براساس گزارش سایت ادونس، از بین 100 شرکت فورچون، 85 شرکت از مشتریان جهانی شرکت اتلاسیان‏اند.
شرکت اتلاسیان در سال 2015، جنبش بشردوستانه «یک درصد تعهد کن» را ایجاد کرد. براساس این جنبش، شرکت‌هایی که از محصولات اتلاسیان برای بهبود عملکرد گروه‌های مستقر استفاده می‌کنند، باید یک درصد از سود سهام را به کارهای نیکوکارانه اختصاص دهند. اتلاسیان و به طور تقریبی 4 هزار شرکت دیگر در سراسر جهان، به جنبش بشردوستانه «یک درصد تعهد کن» پیوسته‏اند.
اسکات جوان‌ترین فردی است که در سال 2006 در کنار مایک کانن بروکز، دیگر بنیان‏گذار اتلاسیان جایزه کارآفرین سال در استرالیا را دریافت کرد. هم‏چنین این دو موسس اتلاسیان، در سال 2016، به عنوان تاجران سال در استرالیا انتخاب شدند و در سال 2017، نام آن‌ها در فهرست‌های جهانی نشریه فوربز از تغییردهندگان و ثروتمندان جهان قرار گرفت. اسکات، غیر از کار اتلاسیان، صندوق سرمایه‏گذاری خصوصی‏ای به نام اسکیپ کپیتال راه‏اندازی کرده است. هدف از راه‏اندازی این صندوق، توجه به شرکت‌های فناوری‏محور است به ویژه شرکت‌هایی که در حوزه سلامت و مدیریت کلان‏داده‌ها کار می‌کنند.

 ماجرای اوکراین
جنگ اوکراین برای شرکت موفق اتلاسیان بی‏حاشیه نبوده است. مدیران شرکت در آغاز جنگ، حمله روسیه به اوکراین را محکوم کردند. در تاریخ 2 مارس، اسکات فارکوئر و مایک کانن بروکز در پیامی برای مشتریان و سهامداران نوشتند: «کار دولت روسیه را محکوم می‌کنیم. ما با مردم اوکراین هستیم و در مبارزه آن‌ها برای حفظ آزادی و مدنیت در کنارشان ایستاده‏ایم.»
اما در روزهای آینده مدیران شرکت اعلام کردند وضعیت کنونی اتلاسیان در ارتباط با حمله روسیه به اوکراین از نظر ژئوپلیتیکی پیچیده است و همه برای تحلیل آن تلاش می‌کنند. شرکت اتلاسیان اعلام کرد فروش همه نرم‏افزارهایش به روسیه را متوقف کرده و فروش نسخه‌های جدید و به‏روزرسانی برای حامیان دولت روسیه در این جنگ را به حال تعلیق درآورده است. با این حال اخباری در روزهای گذشته از جنگ منتشر شد که نشان می‌داد شرکت اتلاسیان هم‏چنان به فروش نرم‏افزارهایش به ارگان‌های دولتی روسیه ادامه می‌دهد که از جمله این ارگان‌ها، وزارت بهداشت روسیه است. علاوه بر این، بسیاری از اتلاسیان انتقاد کردند که چرا مثل مایکروسافت، نتفلیکس و دیگر شرکت‌های فناوری‏محور، در روزهای گذشته از جنگ روسیه و اوکراین، از این کشور خارج نشده است.

اسکات تنهاست؟
همکاری مایک کانن بروکز و اسکات فارکوئر از نمونه‌های موفق در تجارت با دوستان دانشگاهی است. مایک کانن بروکز، در سال 1979 در استرالیا به دنیا آمد. پدر مایکل، مدیر مالی بود و برای شرکت‌های آمریکایی کار می‌کرد. مایکل در سیدنی به مدرسه رفت و در دانشگاه نیوساوت‏ولز به تحصیل ادامه داد. هم‏کلاسی شدن با اسکات فارکوئر مسیر زندگی مایک را تغییر داد. آن‌ها در سال 2002 به یک زوج تجاری موفق تبدیل شدند و با دریافت 10 هزار دلار اعتبار از دانشگاه، شرکت اتلاسیان را تاسیس کردند. سرعت رشد اتلاسیان با وجود عدم تمرکز بر بازاریابی سنتی بسیار بالا بود. در سال 2010 شرکت اتلاسیان توانست سهامش را به فروش برساند. شرکت سرمایه‏گذاری اکسل پارتنر 60 میلیون دلار از سهام اتلاسیان را خرید و سرانجام عرضه اولیه سهام شرکت در نیویورک در سال 2015 انجام شد. در این سال اتلاسیان 462 میلیون دلار سهام جدید فروخت. ارزش اتلاسیان اکنون بیش از 4 میلیارد دلار ارزیابی شده است. مایک کانن بروکز اکنون شرکتی را مدیریت می‌کند که درآمد آن در سال 2017 به بیش از 600 میلیون دلار رسیده است. مایک کانن بروکز صاحب 23 درصد از سهام اتلاسیان است. او متاهل است و با همسرش در شهر سیدنی استرالیا زندگی می‌کند. او در فهرست بلومبرگ از 500 میلیارد جهان در رتبه 102اُم است.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام