مدیران اوبر سال گذشته چقدر درآمد کسب کردند؟

عملکرد موفق مدیر ایرانی اوبر

...

درآمد دارا خسروشاهی در سال 2021 به دلیل عملکرد خوب این مدیر در سال 2020 و در جریان همه‏ گیری کرونا افزایش یافته است. در سال 2020، خسروشاهی از دریافت حقوق ‏از شرکت اوبر از ماه می تا دسامبر امتناع کرد و همین به افزایش درآمد او در سال 2021 منجر شد

آینده نگر

هم گیری کووید 19 کابوسی برای اوبر بود اما حالا، آمار و ارقام از وضعیت درآمدزایی شرکت نشان می‌دهد، نخستین تاکسی‏یاب اینترنتی جهان، در حال دور شدن از روزهای تاریک کرونایی است. درآمد مدیرعامل شرکت، دارا خسروشاهی در سال گذشته نسبت به دو سال پیش، ‏63 درصد افزایش یافته است. هرچند این میزان رشد درآمد مدیرعامل اوبر، 53 درصد از عملکرد 2019، یعنی یک سال پیش از همه‏گیری کمتر است، اما باز هم باید آن را به فال نیک گرفت.
سایت مارکت واتچ نوشت مدیرعامل اوبر در سال گذشته 19.9 میلیون دلار درآمد کسب کرده است. این در حالی است که در سال 2020، شرکت اوبر تنها 12.2 میلیون دلار به دارا خسروشاهی پرداخت کرده بود. در سال‌های پیش از همه‏گیری کرونا، درآمد دارا خسروشاهی به بیش از 40 میلیون دلار می‌رسید. ‏او در سال 2019، از شرکت اوبر 42.4 میلیون دلار دریافت کرد اما این رقم در کمتر از یک سال و با همه‏گیری کرونا، به کمتر از 20 میلیون دلار رسید.
درآمد مدیرعامل اوبر در سال گذشته شامل یک میلیون دلار پایه حقوق ‏و بیش از 16 میلیون دلار آورده از محل سهام و 2.4 میلیون دلار پاداش شرکت بود که به آن «درآمد از محل سهام غیرتشویقی» می‌گویند. هم‏چنین مدیرعامل اوبر بیش از 507 هزار دلار دیگر بابت امور جاری و مدیریتی در اوبر دریافت کرده است. علاوه بر این، دارا خسروشاهی مدیرعامل اوبر 400 هزار دلار بابت امور امنیتی و هزینه‌های شخصی‏اش هم دریافت کرده است. براساس آنچه اوبر اعلام کرده، درآمد دارا خسروشاهی در سال 2021 به دلیل عملکرد خوب این مدیر در سال 2020 و در جریان همه‏گیری کرونا افزایش یافته است. در سال 2020، خسروشاهی از دریافت حقوق ‏از شرکت اوبر از ماه می تا دسامبر امتناع کرد و همین به افزایش درآمد او در سال 2021 منجر شد.
علاوه بر تلاش برای بهبود آورده شرکت، پیش از درگیری با مالیات‌ها و استهلاک، در سال 2021 ‏شرکت اوبر اعلام کرده دستاوردهای ‏مدیرعامل محدود به این گزینه‌ها نیست و پیشرفت منظم در شکل دادن به مدل کسب وکار اوبر را هم شامل می‌شود. اوبر که در ماه‌های گذشته در برخورد با رانندگان در شناسایی جایگاه خود به عنوان پیمانکار مستقل دچار مشکل شده بود، امیدوار است با تلاش‌های دارا خسروشاهی، به عنوان پیمانکار مستقل شناخته شود و با این مدل در همه کشورهای جهان کار کند. تلاش برای رسیدن به ‏مدل IC+، که جایگاه اوبر را در رابطه با رانندگان به عنوان پیمانکار مستقل تعریف می‌کند، باعث شد این شرکت در سال‌های اخیر با فشارهای زیادی دست و پنجه نرم کند. در این مدل کسب وکاری، برای رانندگان و دیگر ‏همکاران اوبر مزایایی در نظر گرفته شده اما در نهایت، اوبر در قبال این افراد به عنوان کارکنان خود هیچ تعهدی ندارد و به طور مشخص این افراد را به عنوان کارکنان خود شناسایی نمی‌کند. ‏خسروشاهی و دیگر مدیران اجرایی شرکت اوبر تلاش کردند با مدل پیمانکار مستقل بودن اوبر، در کالیفرنیای آمریکا، در یونان و در انگلستان کار کنند.
*حقوق دیگر مدیران در اوبر
دیگر مدیران اوبر در سال گذشته میلادی چه میزان درآمد کسب کردند؟ نلسون چای، مدیر مالی اوبر، 6.8 میلیون دلار درآمد در سال 2021 کسب کرده است. این رقم در سال ‏2020، 11.6 میلیون دلار بود. جیل هازلبیکر، معاون مدیرعامل در امور بازاریابی و روابط عمومی در سال گذشته 7.9 میلیون دلار درآمد داشت درحالی‏که این رقم در سال 2020، 12.6 میلیون دلار بود. تونی وست، مدیر ارشد حقوقی اوبر سال گذشته 7.4 میلیون دلار درآمد کسب کرد. این رقم در سال 2020، 12.3 میلیون دلار بود. ‏نیکی کریشنامورتی، مدیر ارشد مردمی در اوبر سال گذشته 10.7 میلیون دلار درآمد داشت درحالی‏که سال 2020، 5.2 میلیون دلار درآمد کسب کرده بود. اوبر در سراسر جهان 22 هزار و 400 کارمند دارد که در مجموع در سال گذشته به آن‌ها 81 هزار و 825 دلار حقوق پرداخت کرده است. حالا با فروکش کردن همه‏گیری کرونا در کشورهای مختلف جهان، اوبر امیدوار است با غلبه بر یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها یعنی مدل کار با رانندگان و دیگر همکارانش، به نتایج بهتری در سال‌های آینده برسد. به نظر می‌رسد با توجه به عملکرد دارا خسروشاهی، او تا سال ‏2025 در اوبر باقی بماند و به کارش ادامه دهد.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام