فوربز

3 نکته مهم برای کار با کارکنان در استارتاپ ها

...

چندبار از مدیران عامل شنیده اید که به خوبی از حال کارکنان باخبر اند و می دانند چه می کنند؟ به احتمال زیاد، هزاران بار. اما واقعیت چیز دیگری است. شاید آن ها بدانند بهره ور ترین حالت کارکنان کدام است، اما چیزهایی در این بین وجود دارد که مدیران عامل کمتر به آن توجه می کنند.

الکساندر استن، کارآفرین در فوربز در مطلبی می گوید: «استارتاپ های زیادی را دیده ام که پیش از رسیدن به سال دوم فعالیت هایشان شکست می خورند. دلیل این شکست ها نه فقدان نقدینگی و نه مشکل بازار و نه بهره وری است. آن ها شکست می خورند، چراکه گروه آن ها به اندازه ای خسته است که نمی تواند بیشتر کار کند». او در این مطلب به چند نکته جزئی اشاره کرده که جدی گرفتن آن توسط مدیران استارتاپ ها به موفقیت کسب وکار کمک می کند.

انتخاب محیط کار را به کارکنان بسپارید

پس از همه گیری کرونا مشخص شد که دورکاری هم نتیجه بخش است.  دورکاری یک واقعیت در جهان امروز کسب وکارهاست. بنابراین بد نیست که مدیران عامل انتخاب محیط کار را به کارکنان بسپارند. کار در خانه، یک باغ یا یک پارک علاوه بر برانگیختن اعتماد کارکنان، به آن ها فرصت این را می دهد که زمان کار را مدیریت کنند. این یک جنبه مهم در کار استارتاپ هاست.

بقیه گروه ممکن است کار در اداره را به دورکاری ترجیح بدهند. این هم خوب است. بودن در اداره و کار در محیطی اجتماعی ترجیح آن هاست. نکته مهم این است که مدیران عامل بدانند مردم باهم متفاوت اند و اگر مدیر می خواهد کسب وکارش موفق شود، باید این جنبه از زندگی مردم را بپذیرد. متاسفانه، یکی از نکته های منفی دورکاری، فاصله افتادن بین مردم و شرکت هاست، اما نگاه ترکیبی به شیوه کار با کارکنان، نوعی حمایت از تصمیم کارکنان شماست. البته اگر دورکاری کارکنان به کاهش بهره وری آن ها بینجامد، مدیر عامل می تواند برای یافتن راه حل غلبه بر این مشکل، با اعضایی که دورکاری را ترجیح می دهند، صحبت کند.

در انتخاب ابزارهای درست تردید نکنید

نرم افزارها در چندسال اخیر زندگی ما را تغییر داده اند. صنعت تولید نرم افزار به بهبود بهره وری در محیط کار و زندگی شخصی کمک کرده است. زمانی که کارکنان یک استارتاپ، دورکارند، اهمیت نرم افزارها بیشتر هم می شود. به ویژه ابزارهای درست که می تواند به صرفه جویی در زمان و پول کمک کند.

ایده مدیران استارتاپی گاه به اندازه ای زیاد است که رسیدگی به همه آن ها برای گروه، دیوانه کننده به نظر می رسد. اما یک مدیر برنامه خوب می تواند ابزارها و نرم افزارهای مناسبی را برای مدیریت این وضعیت به گروه معرفی کند. این ابزارها می تواند علاوه بر ارائه تصویری کلی از آنچه انجام می دهید، پروژه های در جریان، ایده های آینده و وظایف روزانه را هم مدیریت کند.

این ابزارها به کارکنان در سازماندهی بهتر، ارزیابی کار و بررسی دستاوردهای روزانه کمک می کند. مدیرعامل هم می تواند هر ایده ای را در این ابزارها نوشته و حفظ کند. نکته مهم این است که اجازه ندهیم کارکنان استارتاپ ها در بین وظایف متعدد گم شوند. به ویژه زمانی که می توانید با استفاده از ابزارهای درست، ذهن آن ها را برای انجام خلاقانه وظایف و رشد شخصی شان آماده نگه دارید.

تشویق کارکنانی که علاقه شان را دنبال می کنند

بیایید صادق باشیم. مدیرعامل به یک گروه نیاز دارد نه جمعی از ربات ها. برای مدیران عاملی که موفقیت را دنبال می کنند، یک گروه با ویژگی های شخصیتی، عادت ها و هیجان هایش معنا پیدا می کند. باید بدانید در زندگی کارکان، استارتاپ به اندازه زندگی شما معنا ندارد. علاوه بر این، باید درک کنید که کار همه زندگی نیست. بنابراین اگر به دنبال گروهی موفق می گردید، نباید از علاقمندی های گروه صرفه نظر کنید. کارکنانی که علاقه شان را دنبال می کنند، تشویق کنید. این تشویق ها به سلامت روان کارکنان و خلاقیت بیشتر آن ها در محل کار کمک می کند. رسیدن به تعادل بین زندگی کاری و شخصی چیزی است که بیشتر مردم آرزوی آن را دارند. منافع رسیدن به چنین آرزویی، به پیشرفت استارتاپ هم کمک می کند.

همیشه به خاطر داشته باشید که رُم یک شبه ساخته نشده است. یک استارتاپ موفق هم نتیجه کار کوتاه مدت نیست. در وهله اول، باید به عنوان یک انسان فکر کنید و بعد، به عنوان یک مدیرعامل رفتار کنید. مردم، انسانیت را دنبال می کنند نه موقعیت ها را.  

 

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام