جنگ روسیه توریست‌ها را آواره کرد

برزخ روس‌ها

...

فرض کنید برای تعطیلات به کشوری دیگر سفر کرده‌اید و ناگهان خبر می‌آید که کشور شما وارد جنگ شده‌است. حالا دیگر نمی‌توانید به کشورتان بازگردید. این اتفاقی است که برای توریست‌های روس رخ داد. در این گزارش ببینید.

اکونومیست/آینده نگر

اگر برای تعطیلات به سفر خارجی رفته باشید، تنها خبر هولناک می‌تواند این باشد که کشور مبدا شما، وارد جنگ شده‌است. در این شرایط دیگر نمی‌توانید به خانه بازگردید. حالا تصور کنید که همین اتفاق برای توریست‌های روس رخ داد. آن‌ها به سفر رفته بودند اما ناگهان خبر آمد که کشورشان وارد جنگ با اوکراین شده و به این ترتیب بازگشت آن‌ها به روسیه، ناممکن شد. در ماه فوریه، ده‌ها هزار نفر از مردم روسیه برای فرار از سرمای سخت و طاقت‌فرسای روسیه به کشورهای دیگر پناه برده بودند، کشورهای آسیایی که در این زمان از سال، گرم هستند. اما روز 24 فوریه، روسیه به اوکراین حمله کرد.

به دنبال جنگ روسیه و اوکراین، کشورها تحریم‌های خود را علیه روسیه آغاز کردند. بخشی از تحریم‌ها هم مربوط به خطوط هواپیمایی می‌شد. به این ترتیب بسیاری از پروازها به روسیه لغو شدند. وقتی هواپیماها به روسیه نروند، نمی‌توانند توریست‌ها و گردشگران روس را به خاک این کشور بازگردانند. اما اتفاق بدتر این بود که از دهم مارس، دیگر شرکت‌هایی مانند ویزا و مسترکارت خدمات خود را به روس‌ها ارائه نکردند. در واقع روس‌هایی که خارج از این کشور بودند نمی‌توانستند از خدمات پرداختی این شرکت‌ها بهره بگیرند. تصور کنید که بانک‌ها هم دچار مشکل شده‌اند. حالا توریست‌هایی را به خاطر بیاورید که در کشورهای آسیایی گرفتار شده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر حدود 7 هزار نفر در تایلند گرفتار شده‌اند. بیش از 11 هزار و 500 نفر هم در سریلانکا هستند. بیش از 19 هزار نفر از مردم روسیه هم برای تفریح به بالی و جزایر اندونزی رفته بودند که اکنون با این وضعیت، باید همان‌جا بمانند تا تکلیفشان روشن شود.

ظاهراً بسیاری از آن‌ها دچار مشکل شده‌اند. با کاهش ارزش روبل، وضعیتشان بدتر شده و نمی‌توانند هزینه‌های خود را برای اقامت در این کشورها بپردازند. حساب‌های آن‌ها فریز شده و نمی‌توانند کاری از پیش ببرند. البته دولت‌ها تلاش کرده‌اند به این افراد کمک کنند تا راهی برای بهبود اوضاع پیدا شود. برای مثال در تایلند، ویزای روس‌ها یک ماه دیگر تمدید شده، در سریلانکا هم ویزای این افراد تا سه ماه تمدید شده‌است. برخی از هتل‌داران هم با همراهی و همدلی، به این افراد تخفیف داده‌اند. در واقع آن‌ها می‌توانند با تخفیف و گاهی در ازای انجام برخی کارها، اتاق را در اختیار داشته باشند تا وضعیت مشخص شود. برخی هم می‌گویند بهتر است اینجا بمانند و پول‌هایشان تمام شود تا اینکه به کشورشان بروند و مجبور شوند با لباس سربازی به جنگ اوکراین بروند.

 * بر سر دوراهی

برخی از توریست‌ها توانسته‌اند راهی پیدا کنند تا اموراتشان بگذرد. یکی از این راه‌ها بهره‌گیری از رمزارزهاست. برخی هم توانسته‌اند به اتحادیه‌های غربی دسترسی پیدا کنند و از طریق آن، جابه‌جایی پول را انجام دهند. اما نکته اینجاست که اگر درآمدی نداشته باشند، پولشان تمام می‌شود. سقوط ارزش روبل در برابر دلار باعث شده شرایط برای این افراد سخت‌تر شود. در واقع با کاهش ارزش روبل، هزینه زندگی در برخی از کشورها نظیر سریلانکا به شدت افزایش پیدا می‌کند. وضعیت طوری شده که هزینه زندگی و گذران امور در تایلند و بالی بسیار بیشتر از روسیه است. برخی از این توریست‌ها به دنبال سفر لاکچری هم نبوده‌اند و صرفاً قصد داشته‌اند هوایی عوض کنند اما حالا کل سرمایه زندگی‌شان از دستشان رفته‌است. فردی که در مسکو در یک آپارتمان کوچک زندگی می‌کرده و صرفاً برای تفریح چند روزه به این کشورهای آسیایی سفر کرده، نمی‌تواند به این وضعیت ادامه دهد و کل دارایی‌اش را از دست بدهد.

کاهش ارزش روبل باعث شد بازگشت روس‌ها به خانه، اضطراری شود. برخی افراد توانسته‌اند با دردسرهای بسیار، بلیت برای بازگشت به روسیه پیدا کنند. ارزش این بلیت هم بسیار زیاد است. اما این نگرانی وجود دارد که پروازها لغو شوند. برخی افراد هم بین کشوری که به آن سفر کرده‌اند و روسیه، مردد هستند. یعنی نمی‌دانند بازگشت به روسیه در این شرایط کار درستی است یا خیر. در واقع آن‌ها انتخاب سختی دارند. حتی عده‌ای گفته‌اند امیدوارند راهی پیدا کنند و برای همیشه در آن کشورهای خارجی بمانند. اما هزینه‌ها به عمده این افراد چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. بحران اقتصادی در روسیه هم باعث شده بسیاری از افراد تمایلی به بازگشت به روسیه نداشته باشند. توریست‌های روس به خوبی نشان می‌دهند که جنگ چطور افراد را نسبت به آینده‌شان در هرجایی از دنیا، ناامید می‌کند.

نظر خود را بنویسید

ارسال پیام